Humus: Originalni recept za zdravi namaz
Iako postoje brojne industrijske varijante ovog namaza, humus možete napraviti u kućnoj varijatni, a da bude podjednako zdrav i ukusan.
Sreda, 28.09.2022.
08:54
Humus na arapskom jeziku znači leblebija (turski – leblebi), drugi nazivi su naut ili slanutak. O njegovom nastanku postoji više teorija – izraelski pisac Meir Šaiv ističe da se humus pominje još u Starom zavetu, ali pisani recept za humus pojaviose tek 1209. godine u Kairu i umesto limunovog soka korišćeno je sirće, a u receptu se ne pominje ni tahini, tj. pasta od susama.
Danas je najpoznatiji kao tradicionalno jelo u Izraelu, Siriji, Palestini i Libanu, a u navedenim zemljama tvrde kako je kod njih nastao.
Da li je humus zdrav?
Humus je hranljiv namaz, bogat kalijumom, vitaminom A, vitaminom C, gvožđem i magnezijumom. Smatra se da pomaže u borbi protiv virusa i bakterija i lečenju raznih zapaljenja u organizmu, pomaže varenju i pozitivno utiče na crevnu floru, a stvara i duži osećaj sitosti, zbog čega pomaže u održavanju telesne težine.
Koliko kalorija ima humus?
Kalorijska vrednost ovog namaza koji potiče sa Bliskog istoka na 100 grama iznosi 166 kCal. 100 grama humusa sadrži 9,6 g proteina, 14,3 g ugljenih hidrata, 6 g dijetetskih vlakana, 39% DU (dnevnog unosa) mangana, 26% DU bakra, 18% DU magnezijuma, 18% DU fosfora, 14% DU gvožđa, 12% DU cinka 21%, 7% DU kalijuma, 21% DU vitamina B9, 12% DU vitamina B1, 10% DU vitamina B6.
Humus se najčešće koristi kao namaz, ali ga možete koristiti i kao preliv za salatu ili kao marinadu za ribu ili piletinu. Zanimljivo je da humus ima i svoj međunarodni dan koji se obeležava svakog 13. maja.
Kako napraviti humus
Ukoliko želite da ovaj zdrav namaz pripremite kod kuće, biće vam potrebne leblebije, tahini, beli luk, maslinovo ulje, a takođe možete da dodate i ajvar, kuvanu bundevu ili suncokretovo ili bundevino seme.
Sastojci humusa
Kao što je navedeno, humus se pravi od leblebija, tahinija, ulja i belog luka. Preporučujemo da uzmete leblebije iz konzerve, preručite sve sastojke u blender i dobro ih usitnite i izmešate.
Originalni recept za humus
Sastojci:
- 1 konzerva leblebija (300 grama)
- 4 kašike tahinija (namaz od susama koji se kupuje u prodavnicama zdrave hrane)
- sok od jednog limuna
- 4 čena belog luka
- 4 kašike maslinovog ulja
- so po ukusu
- aleva paprika
U blender stavite sve namirnice i dobro izmiksajte. Prebacite u činiju i pospite alevom paprikom. Namaz možete čuvati najviše 3 dana u frižideru u zatvorenoj činiji.
Ovaj namaz možete napraviti i bez tahinija, samo je priprema malo drugačija.
Humus bez tahinija
Ovaj recept za humus ne sadrži tahini i trik je da umesto tahinija stavite susam i ulje, od čega se tahini zapravo pravi.
Sastojci:
- 1 konzerva leblebija
- 1/4 šolje semenki susama
- 4 čena belog luka
- sok od pola limuna
- 6 kašika maslinovog ulja
- prstohvat aleve paprike
- so
Priprema:
Procedite leblebiju iz konzerve, a susam stavite u mali tiganj i propržite ga. U blender stavite sve sastojke i nastavite da blendirate dok se smesa sasvim ne sjedini.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 7
Pogledaj komentare