Praktični saveti

3,2,1- raspali: Provereni savet za najbolji roštilj u prirodi

U susret 1. maju i tradicionalnom roštiljanju izdvojili smo za vas neke korisne savete i trikove. Ipak, u dobrom društvu sigurno nećete pogrešiti, pa iako neki komad pregori, ne zaboravite da je ipak najvažnije druženje oko vatre.

Ponedeljak, 30.04.2018.

09:24

Izvor: B92

3,2,1- raspali: Provereni savet za najbolji roštilj u prirodi
Foto:Thinkstockphotos

Podeli:

Priprema mesa

Postoje "dve škole" koje su u stalnom sukobu. Vi izaberite po svom ukusu kako ćete pripremiti meso za roštilje - oni koji začinjaju i sole pre pečenja i oni koji mažu meso dok je na roštilju, ali sole i bibere tek kada ih izvade na tanjir.

Treba da znate da su piletina, ćuretina suvlja mesa kojima je potrebno da malo odstoje u marinadi da bi bila sočnija i posle roštiljanja. Govedinu i teletinu najbolje začinite posle pečenja i držite pokrivene folijom da bi omekšali posle pečenja.

Svinjetina, zatim pljeskavice i ćevapi bolji su ako se pre začine.

Pripremite i ćumur

Meso nikad ne stavljajte na roštilj čim potpalite ćumur.

Čekajte da ugalj poprimi svetlo sivu boju, a žar postane crven. Za dobar žar potreban je i dobar dotok vazduha. Njega možete stvoriti mahanjem novinama ili običnim fenom za kosu.

Lepljenje

Najveći problem sa ribom na roštilju je jako lepljenje za rešetke, koje prilikom pokušaja vađenja ribe može da upropasti komad.

Ako pečete celu ribu, odsecite joj glavu i stavite je na najvreliji deo roštilja nekoliko minuta, kako bi se koža zagrejala "na blic" i postala suva, a zatim je prebacite na lakši žar. Ako je stavite na manju temperaturu, počeće samo da pušta sokove i da se lepi za rešetke.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare