Roditelji, oprez: Evo kako da rashladite bebu kad temperature napolju pređu 30 stepeni

Bebe ne mogu da se požale da im je vruće, zato je važno da se rashlađuju kada temperatura napolju pređe 30 stepeni. Koliko velike vrućine mogu biti opasne za najmlađe?

Petak, 22.07.2022.

08:56

Izvor: RTS, superžena

Roditelji, oprez: Evo kako da rashladite bebu kad temperature napolju pređu 30 stepeni
Foto: Marko Poplasen/Shutterstock

Podeli:

Jelena Vasojević iz savetovališta "Halo beba" kaže da ih u ovim toplim danima najčešće zovu roditelji sa letovanja čije bebe imaju digestivne probleme, prolive i povraćanja, a javljaju se i temperature, kao i da se dešava da deca imaju sunčanicu. Ističe da ako roditelji primete da je beba dehidrirala, treba odmah da se jave lekaru. Daje i korisne savete kako najmlađi da podnesu vrele dane.

Snimak iz sale za porođaj postao je hit na mrežama, budućem tati nije bilo toliko zanimljivo VIDEO

Da li bi trebalo da dajemo bebama više vode?

Svi treba da unosimo više tečnosti kada su velike vrućine.

"Sitnica" koju mnogi zaboravljaju: Ovo je najbolji savet o roditeljstvu koji ćete dobro zapamtiti

Zanimljivo je da majčino mleko tokom letnjih meseci ima drugačiji sastav nego tokom zime. Kao što se mi tokom leta hranimo lakše, tako i majčino mleko tokom leta bude bogatije vodom.

Novi trend u Srbiji: Roditelji šalju decu na estetske operacije; "Devojka je imala 18 godina" VIDEO

Teoretski nije potrebno non-stop detetu davati vodu, ali ako roditelj proceni da je u stanu gde beba boravi toplije, treba ponuditi vodu i bebama koje sisaju. Bebama koje su na mlečnim formulama obavezno je davati vodu.

Nudite često deci vodu, čak i većoj deci kada sami počnu da je piju, jer se neće setiti sami.

Da li da menjamo ishranu?

Do godinu dana majčino mleko je nešto što je prioritet za bebu, jer je ono uvek dostupno, idealne je temperature i sastava.

Roditelji koji bebe hrane mlečnom formulom treba da vode računa o pripremi tokom letnjih meseci, jer ona ne sme da stoji, posebno ne na temperaturi većoj od 25 stepeni. Maksimum stajanja mlečne formule je 20 do 30 minuta, ne duže od toga. Dakle, ne može se na putovanja nositi pripremljena mlečna formula.

Kada je reč o kašicama, svakako je savet spremati ih samostalno od svežeg voća i povrća, ali je na putovanjima lakše i praktičnije nositi kupovne kašice.

Takođe, treba često menjati vodu u flašicama, a preporuka je i da one budu staklene, a ne plastične.

Kod dece starije od godinu dana ishrana treba da se prilagodi, u vrelim danima potrebna je lakša ishrana koja se lakše vari. Supice su dobar izbor, samo da nisu pretople, kao i dosta voća i povrća.

Da li smemo da uključujemo klimatizaciju u stanu?

Klima-uređaja se ne treba plašiti. Klimatizaciju treba uključivati čak i kada je u stanu novorođenče, ali temperatura ne treba da bude niže postavljena od 24 stepena.

Ne treba klima direktno da duva u bebu. Idealno bi bilo da se jedna prostorija rashladi, a da ta hladnoća cirkuliše kroz prostoriju u kojoj beba najviše boravi.

Onima koji nemaju klima-uređaje mogu da posluže i ventilatori, ali ni oni ne treba direktno da duvaju u dete.

Treba zamračiti prostoriju, da beba ne bude na direktnom udaru sunca.

Da li bi trebalo da izvodimo bebu napolje?

Nemojte decu izvoditi napolje od 11 do 17 časova, pogotovu bebe mlađe od godinu dana.

Pre izlaska napolje, roditelji treba da isključe klimu i otvore prozor da se dete prilagodi spoljašnjoj temperaturi.

Kada roditelji voze bebe u kolicima, posebno bebe mlađe od tri meseca, ne treba staviti pelenu preko kolica, jer se prekida dotok vazduha, a bebe se brže ugreju.

Kišobrani i suncobrani na kolicima su preporučljivi, ali ne treba šetati decu da sunce bije direktno u njih.

Bebama su stalno hladne ruke i noge i to nije merilo da im je toplo ili hladno, treba pipnuti obraze i čelo da se vidi da li im je prevruće.

Kada je beba spremna za letovanje?

Prvih par meseci bebe se prilagođavaju uslovima života van stomaka i baš zbog toga prva tri meseca nije preporučljivo voditi bebu na putovanje.

Od tri meseca do godinu dana bebe mogu na put, ali je za njih prijatniji odmor na planini ili reci, gde je mirnije u letnjem periodu.

Bebama ne prijaju vrućine u najtoplijem delu dana, pa bi roditelji veći deo dana na moru trebalo da provode u zatvorenom prostoru.

Deca starija od godinu dana mogu da idu na letovanje.

Koji su problemi s kožom bebe u letnjem periodu?

Dečja koža je tanja, koža glave je tanja i oni se brže pregreju nego odrasli, posebno bebe mlađe od godinu dana.

Bebina koža je osetljivija i često se u letnjim mesecima javljaju osipi, posebno u pelenskoj regiji. Pored toga, javljaju se osipi na vratu i ispod pazuha.

Česte su i reakcije na hlor zbog kupanja u bazenu. Nije preporuka da se bebe kupaju u hlorisanoj i stajaćoj vodi.

Dobra alternativa za rashlađivanje je neki manji bazen ili lavor u dvorištu ili na terasi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare