Praktični saveti

Ne bacajte plastične flaše, napravite svoju oazu u samo nekoliko poteza

Ako ovog leta želite svoju ljubav prema baštovanstvu da dovedete na sasvim novi nivo, tu je odličan način na koji to možete uraditi.

26.04.2025.

12:21

Izvor: Jutarnji.hr

0
Ne bacajte plastične flaše, napravite svoju oazu u samo nekoliko poteza
Jeerayut Rianwed/Shutterstock

Podeli:

Sve one plastične flaše koje ste planirali da sortirate ili odložite ili bacite, za ovu svrhu će vam ipak biti potrebne. Od nekoliko plastičnih flaša, malo kanapa i nešto osnovnog alata, moguće je napraviti simpatičnu, ekološki prihvatljivu vertikalnu baštu koja će odlično da pristaje svakom balkonu

Reč je o "uradi sam" projektu koji će biti posebno zanimljiv onima koji žele da ozelene svoje male balkone, jer za njega nije potrebno puno prostora, brzo može da se napravi i u kratkom roku da da odlične rezultate.

Upravo ovo su napravili i učenici u Školi socijalnog rada u Delhiju, koji su svoj kampus u potpunosti "obložili" u vertikalne bašte s plastičnim flašama koje bi, u suprotnom, završile na odlagalištima ili u okeanu, i svojim projektom oduševili internet, piše portal The Better India.

Ne bacajte plastične flaše, napravite svoju oazu u samo nekoliko poteza
ITTIGallery/Shutterstock

Kako vi da napravite vertikalnu baštu?

Za pravljenje ovakve bašte, za početak je potrebno da očistite flaše od nalepnica ili ostatka lepka, isperete ih i isečete otvor u obliku pravougaonika. Potom treba pomoću eksera na dnu da izbušite jednu rupicu koja će sprečiti nakupljanje vode, a nakon toga na bočnim stranama izbušite rupe, jednu nasuprot drugoj, kroz koje ćete provući kanap kako bi flaše mogle ravnomerno da se nižu.

Kad ste sve flaše isto uredili, isekli i izbušili te povezali, napunite ih zemljom do jedne trećine i ubacite željene semenke te jednostavno obesite na slobodni zid. Preporuka je da u njih posadite biljke kojima nije potrebno duboko tlo, poput bosiljka, nane, salate, spanaća ili začina kao što je korijander te da im obezbedite barem 4 do 6 sati sunčeve svetlosti dnevno kako bi biljke mogle lepo da napreduju.

Ne bacajte plastične flaše, napravite svoju oazu u samo nekoliko poteza
SewCreamStudio/Shutterstock

U vremenu kada urbani prostor postaje sve skučeniji, a potreba za zelenilom i prirodom sve veća, vertikalne bašte predstavljaju odlično rešenje za sve one koji žele da oplemene svoj dom, balkon ili kancelariju, čak i kada nemaju puno prostora. Ova inovativna metoda uzgajanja biljaka u vertikalnom smeru ne samo da štedi prostor, već donosi i brojne druge prednosti, kako estetske tako i ekološke.

Šta je vertikalna bašta?

Vertikalna bašta, poznata i kao "zeleni zid", je sistem u kojem biljke rastu vertikalno, najčešće pričvršćene na zid ili posebnu konstrukciju. Može biti jednostavan i napravljen kod kuće od paleta ili recikliranih materijala, ali i vrlo sofisticiran, s automatskim navodnjavanjem i pametnim senzorima za praćenje vlažnosti i svetla. Postoji i niz prednosti ovakvih bašta.

Ušteda prostora – Idealni su za stanove, balkone i mala dvorišta gde je horizontalni prostor ograničen pa, uprkos tom ograničenju, možete smestiti više biljaka.

Poboljšanje kvaliteta vazduha – Biljke upijaju ugljen-dioksid i otpuštaju kiseonik, čime poboljšavaju kvalitet vazduha u zatvorenim prostorima, što je posebno dragoceno u urbanim sredinama.

Termalna izolacija – Zidovi prekriveni biljkama mogu da pomognu u regulaciji temperature u objektu, a to će se osetiti u vrućim letnjim mesecima.

Zvučna izolacija – Biljke apsorbuju buku, što takođe može da bude od koristi u gradskim sredinama, naročito ako se kuća ili stan nalaze u centru čestih događanja.

Estetska vrednost – Vertikalne bašte izgledaju izuzetno atraktivno i mogu da budu pravi ukras svakog prostora, umanjuju sterilnost i dodaju mu potrebni dašak prirode.

Ne bacajte plastične flaše, napravite svoju oazu u samo nekoliko poteza
Ondacaracola/Shutterstock

Osim ove krajnje ekološki prihvatljive metode s flašama, svoju vertikalnu baštu možete da napravite i od drvenih paleta, visećih posudica ili kupite gotovo rešenje u baštenskom centru. Kad je reč o samim biljkama, uz začine i salate, na njemu odlično uspevaju i razni suklulenti. Redovno zalivanje, đubrenje i povremeno orezivanje biljaka obezbediće dugovečnost ovakve bašte.

Vertikalne bašte su postale pravi hit u dizajnu interijera i ekološki osveštenoj arhitekturi pa se sve češće mogu videti i na fasadama zgrada, u restoranima, kancelarijskim prostorima, pa čak i u bolnicama, školama i drugim javnim institucijama.

loader