Ovo su najprljavija mesta u kući: Prvo njih očistite, sve ostalo su sitnice
Postoje mesta u kući koja su opasna za naše zdravlje i njih treba prvo očistiti, sve ostalo je manje važno.
04.08.2024.
9:11
U domu postoje vrlo opasni predmeti koji su pravi rasadnici bakterija, a samim tim i rasadnici infekcija. Evo kako da ih očistite.
Možda vas zanima
Useljavate se u novi stan? Ovo je prva stvar koju treba da uradite
Jedna stvar pri uređenju doma ostavlja dobar ili loš prvi utisak.
8:54
31.7.2024.
41 d
Trik od 60 sekundi spasiće vas od "padanja u nesvest" kad čistite kuću VIDEO
Redovno čišćenje kuće je neophodno, ali i dosadno.
10:40
24.7.2024.
48 d
Top 12 najprljavijih predmeta i mesta u kući:
1. Kuhinjski sunđeri
Obični sunđeri za pranje sudova opasno su leglo bakterija, jer su u stalnom kontaktu s vodom i dugo se suše. U njima se nakupljaju čestice hrane koje postaju hrana za bakterije i gljivice, a stalna vlaga stvara još povoljnije okruženje za razmnožavanje mikroba.
Kako biste popravili situaciju, češće menjajte sunđere ili ih perite na temperaturama iznad 60 stepeni (naravno, odvojeno od odeće). Još jedan trik: ako kod kuće imate mikrotalasnu, stavite sunđer u nju na 1 minut – ubiće bakterije.
2. Odvod kuhinjske sudopere
U odvodu uvek ima vlage i ostataka hrane, što znači bakterija. Problem se može rešiti uz pomoć specijalnih sredstava za čišćenje, kojima treba čistiti sudoperu barem jednom nedeljno, a najbolje svaki drugi dan.
3. Daske za sečenje
Bakterije se aktivno razmnožavaju na površini drvenih ploča, zato je bolje koristiti plastične ili keramičke proizvode. Zamislite samo da drvena daska može sadržati 200 puta više bakterija nego WC šolja. Idealna opcija je koristiti posebne tanjire za svaku grupu namirnica (meso, riba, povrće i voće), te ih nakon upotrebe tretirati sa 5 posto sirćeta.
4. Frižider i zamrzivač
Bakterije se mogu razmnožavati čak i pri niskim temperaturama. Posebnu pažnju treba obratiti na fioke u frižideru, u kojima se obično čuva povrće i voće, jer se na tim mestima obično pojavi buđ, a uklanjanje "uzroka" nije dovoljno, jer gljivice lako zaspu i druge proizvode koji se nalaze u blizini. Redovno čišćenje unutrašnjosti frižidera vodom i sapunicom te poštivanje roka trajanja hrane može pomoći u uklanjanju bakterija. U zamrzivaču se ne nakuplja ništa manje mikroba, zato je važno barem dva puta mesečno očistiti unutrašnju površinu sapunom i, naravno, hranu koja nije sveža ne treba stavljati u zamrzivač.
5. Kupatilo
Ovo je prostorija s visokom vlagom, pa čišćenje kupatila treba da se tretira s posebnom odgovornošću. Mikrobi se nakupljaju u uglovima, pukotinama, fugama između pločica, u odvodima i na zavesama. Za čišćenje kade potrebno je koristiti posebno dezinfekcijsko sredstvo, češće provetravati prostoriju ili voditi računa o uređenju dobrog ventilacijskog sistema.
6. Četkice za zube
Četkice je potrebno oprati nakon upotrebe, jer se preko noći u našoj usnoj šupljini nakupi znatna količina bakterija koje ujutro možemo preneti na četkice.
7. Ventilacijske rešetke
Mnogi ljudi ne obraćaju pažnju na stanje ventilacije, jer se nalaze visoko. Međutim, upravo se na rešetkama stvaraju idealni uslovi za život bakterija. U kući je bolje instalirati praktične strukture, koje možete ukloniti i obrisati barem jednom mesečno.
8. WC
U ovoj prostoriji ima više mikroba na zidovima i podu nego na samom WC-u, jer ako pustite vodu s otvorenim poklopcem WC šolje onda svi mikroorganizmi iz nje lako padnu na pod i zidove. Rešenje je uvek puštati vodu sa zatvorenim poklopcem te barem jednom nedeljno prati podove i brisati zidove u WC-u.
Na ručkama se nakuplja mnogo štetnih mikroorganizama, pa ih prilikom čišćenja svakako treba prebrisati krpom nakvašenom u alkohol.
10. Krevet
Verovatno znate da u posteljini žive grinje koje mogu izazvati razne zdravstvene probleme. Kako biste izbegli štetne posledice i osigurali zdrav noćni odmor, posteljinu bi trebalo da perete barem jednom nedeljno na temperaturi od najmanje 60 stepeni.
11. Odeća
Odeću treba prati često kao i posteljinu, jer dolazi u dodir s telom i brzo nakuplja bakterije.
12. Uređaji
To nisu samo pametni telefoni, već i tableti, miševi, tastature i druge stvari koje često dodirujete. Treba ih redovno brisati posebnim maramicama i sredstvima.
Ne zaboravite na generalno čišćenje, koje bi trebalo da odradite svakog meseca. Obratite pažnju na delove ispod kreveta i ormare, niše i police gde se skuplja velika količina prašine, a time i bakterija.
Možda vas zanima
Omiljeni začin genijalno čisti podove: Kad vidite rezultat, koristićete samo ovo
Neizostavan začin u svakom domaćinstvu je izvanredno sredstvo za čišćenje podova i tvrdih površina.
8:35
22.7.2024.
50 d
Želite da uredite dnevnu sobu prema feng šuiju? Evo odakle treba da počnete
Dnevna soba je prostor gde se okupljate vi, članovi vaše porodice i vaši prijatelji.
15:14
19.7.2024.
53 d
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar