Mislite da je vaše dete lenjo? Možda samo ima problem koji ne sme da vam kaže
Zašto deca toliko vole da budu lenja i koliko svesno to rade? Psiholozi su pronašli razloge i predložili načine za borbu protiv lenjosti.
10.11.2024.
17:14
Lenjost se često meša sa potrebom za uštedom energije, okrivljujući decu što ne žele da rade, uče i razvijaju se. Dakle, roditelji ne treba da odustaju, već da saznaju šta je dečja lenjost i koji su uzroci.
Možda vas zanima
Koje osobine razvijaju deca razvedenih roditelja
Posledice s kojima se suočavaju deca razvedenih roditelja ne utiču samo na njihovu ličnost i identitet, već i na njihovu sposobnost da kasnije u životu grade zdrave odnose, veze i stabilnost.
15:20
8.11.2024.
4 d
Melanija Tramp o majčinstvu: "Ne prenosite svoje probleme i traume na dete"
Melanija Tramp govorila je o izazovima roditeljstva i dala nekoliko saveta svim majkama.
9:10
7.11.2024.
5 d
Šta je lenjost kod dece?
Predstavlja detetov nedostatak motivacije i želje da nešto uradi. To mogu biti ili zadaci koje nameću roditelji ili druge odrasle osobe, ili njihovi sopstveni ciljevi za koje su izgubili interesovanje. Lenjost je detetov nedostatak motivacije i želje da nešto uradi.
U vrtiću se učitelji i vaspitači fokusiraju na učenje kroz kreativnost. Pozivaju decu da kreiraju nešto od prirodnih materijala, obojenog papira i kartona, koncai i tkanina, plastelina i slanog testa. Ovi časovi razvijaju fine motoričke sposobnosti neophodne su za razvoj govora, mišljenja i svesti.
Roditelji, trudeći se da budu bolji, sami preuzimaju stvaranje nečega kako bi se pokazali. Rezultat je nikakva motivacija i slab razvoj za predškolca. Učenici nižih razreda gube motivaciju zbog neopterećenosti. Mame i tate ne zadaju domaće zadatke. Interesovanje za učenje nestaje, jer ne zahteva nikakav napor.
Prilikom prelaska u 3–4 razred na intenzivniji i složeniji program, dete koje je naviklo da se ne napreže mora pokazati istrajnost. Teško mu je, prestaje da pokušava i ne želi da uči. Roditelji školaraca koriste usluge privatnih nastavnika. Neka deca i tinejdžeri odbijaju da se udube u suštinu predmeta, shvatajući da će ovi nastavnici učiniti sve za njih. Nema prirodno lenje dece koja su u punom fizičkom i psihičkom zdravlju. Deca teže da istražuju svet, da samostalno izvode jednostavne radnje od prvih koraka do samostalnog hranjenja kašikom ili savladavanja čitanja i pisanja.
Zašto je dete lenjo?
Postoji nekoliko razloga za lenjost dece. To su preterana roditeljska briga, temperament, dosada i nedostatak motivacije, kao i strah od neuspeha. Dete može biti iscrpljeno, a želja da se odmori i bude lenjo postaje apsolutno prirodno. Lenjost se različito manifestuje u različitim starosnim grupama.
Kako prepoznati lenjost kod dece?
Uzmite u obzir da deca u dobi od 7–12 godina nemaju naviku da uče, a sa 12–16 godina deca doživljavaju težak period adolescencije, kada su psihološki uzroci pojavljuju se lenjošću. Sa detetom treba da komunicirate prisno kako bi ono videlo da ste zainteresovani za njega i njegove probleme. Dečja lenjost se ne pojavljuje bez razloga. Izazivaju ga mnogi faktori, od kojih je većina skrivena. Često ne zavise od deteta, već su rezultat uticaja roditelja na njegovo ponašanje.
Nekada je lenjost i urođeni temperament deteta. Ako je beba flegmatična, onda je spora u svemu. Radi svojim tempom, koji ljudima sa aktivnijim temperamentom deluje nedovoljno i sporo.
Nedostatak samopouzdanja
Stidljivo dete, psihički zavisno od roditelja, plaši se da nauči nove veštine. S obzirom na to da je i odraslima teško da započnu novi posao, dete ne možete kriviti za lenjost.
Nedostatak motivacije
Kompetentan nastavnik organizuje takmičenja za povećanje motivacije, aktivno koristeći metode podsticaja. Dakle, u vrtiću ili školi dete je aktivno, motivisano i zainteresovano. Vraćajući se kući, gubi uzbuđenje, smanjuje se motivacija i rutinski zadaci izazivaju dosadu.
Fizički i psihički umor
Kada dete pored nastave u bašti i školi ima nekoliko vannastavnih aktivnosti, onda do kraja nedelje pregori. To je posebno evidentno kod dece koja su opterećena mentalnim radom, ali nemaju fizičku aktivnost.
Preterana roditeljska briga
U želji da brinu o bebi, štiteći je od surove stvarnosti, mnogi roditelji idu predaleko. Ne možete da vežete pertle svom detetu samo zato što to radi presporo. Pustite da živi sopstvenim tempom, prihvatajući njegovu jedinstvenost.
Koji praktični koraci će pomoći detetu da ne bude lenjo?
Napravite raspored za svaki dan
- Napravi mu vreme za učenje, igru i odmor kako se ne bi premorilo.
- Vratite spavanje i odmor u normalne termine.
- Dajte određene zadatke i uputstva.
- Uključite ih u svakodnevne kućne poslove.
- Naviknite decu na sport, on gradi snagu volje neophodnu za prevazilaženje lenjosti.
- Formirajte zdrave navike (odlaganje stvari u orman odmah nakon presvlačenja, pranje sudova posle jela).
- Ne vređajte i ne ismejavajte, komunicirajte sa njima kao sa jednakima, sa poštovanjem.
Možda vas zanima
Da li dojenje utiče na inteligenciju dece?
Na osnovu istraživanja koje je trajalo čak trideset godina ispostavilo se da dojenje i te kako utiče na inteligenciju deteta...
14:45
2.11.2024.
10 d
Zašto se deca najgore ponašaju kad su s mamom? Ne brinite, razlog je predivan
Kad bolje razmislite, to je zapravo neka vrsta komplimenta...
10:29
31.10.2024.
12 d
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar