Iskorenite rđave navike: Dečji imunitet se ne jača čudotvornim lekovima, samo ovako

Imunitet je odbrambena snaga našeg organizma. Njegov značaj se ogleda u borbi, odbrani i zaštiti od mikroba, infekcija i obolevanja. Imunološki sistem čini skup bioloških struktura i procesa unutar jednog organizma.

Prikazati ovde celokupan tekst članka

Pošaljite komentar
  1. @Sanja

    To što ti sada pričaš i smišljaš su samo izgovori i gomila gluposti, tako da tišina! Veruj da mi je preko glave, vas "brižnih" majki, koje se u stvari brinu samo za svoje s*se, da li će da vise i onda samo gruvaj adaptirana s****a i vaša deca zato kasnije ne izlaze iz domova zdravlja i SLINAVE! Ali to je zato što imaju lenje majke, kao što si ti, koje se prave pametne, a nemaju 3 čuke!
     (Pan, 31. januar 2019 19:48)

    # Link komentara

  2. @Sonja

    Nemaš ti pojma o životu! Teško toj tvojoj deci sa tobom!
    Koga misliš da ubediš da je "adaptirano" mleko "bolje" od majčinog!?
     (0.o, 31. januar 2019 19:44)

    # Link komentara

  3. Mi zivimo u CH i zaista se ovde, uglavnom, ne ide kod lekara dok ne prodju tri dana pod temperaturom (ukoliko se roditeljima cini da je to “regularna” prehlada). Daleko od toga da ne mozete da doprete do pedijatra, sta vise, dostupni su telefonom i rado posavetuju, ali zaista nema potrebe cimati dete ukoliko nije nista neobicno i zabrinjavajuce. I ne daju antibiotike ukoliko se analizom krvi ne utvrdi da se radi o nekoj upali.
    (samo prirodno, 31. januar 2019 14:09)

    # Link komentara

  4. @Sonja I da si imalo upućena u bilo šta,u vezi dojenja,ne bi se brukala prvim komentarom.
     (lolobrigida, 31. januar 2019 09:59)

    # Link komentara

  5. @Sonja A ko vrši pritisak? Zna se da je dojenje bolje od adaptiranog mlijeka.Sasvim logično. Ko hoće i prije svega može da doji,treba da doji.
     (lolobrigida, 31. januar 2019 08:42)

    # Link komentara

  6. Svoju djecu sam dojila iz silne zelje da ih dojim. Nazalost,iz uvijek i prirodno ogromnih grudi tj. samo jedne dojke,izlazilo je uvijek samo 10 ml mlijeka. Uz sve metode,od prehrane do masiranja,istiskivanja,el.pumpica...Frustracija na kvadrat. I nakon mucenja prvog djeteta i sebe,o psihickom porazu da ne govorim,uveli smo flasicu a sika je ostala zamjena za cuclu. I tako sa oboje djece. Naucila sam da mlijeka imas ili nemas,da velicina dojki ni tvoja zelja ne pomazu nekome ko mlijeka prosto nema. Imunitet nije samo do majcinog mlijeka kao sto vole da savjetuju. Do svega ostalog je..
     (surogat, 30. januar 2019 22:34)

    # Link komentara

  7. "Svež vazduh"... Hajde pronađite mi gde ima svež vazduh u Beogradu zimi. :(
     (Dejan, 30. januar 2019 20:19)

    # Link komentara

  8. Voleo bi da upoznam roditelja koji drži bebu u prostoriji gde je 18 do 21 stepen. Meni bi bilo zima ako mirujem
     (stručnjak, 30. januar 2019 19:18)

    # Link komentara

  9. Sve je vise majki kojima ne pada na pamet da doje, koje je pogledaju kao kretena kad ih pitas zasto.
    Rode dete a onda ga babe ili dadilje kljukaju vestackim mlekom.
     (Petar, 30. januar 2019 19:17)

    # Link komentara

  10. @Taj-chy Baš tako i kod mene. Radila sam većinom kako je tu napisano, a bake sve kontra. Hrane decu slatkišima i grickalicama meni iza leđa - nemoj mama da vidi i slično. Deca naravno biraju da veruju u ono što njima više odgovara. Na kraju je ispalo da ih mama ne voli pa im zato ne da slatkiše. Ne znam da li sam išta postigla.
    (mama, 30. januar 2019 18:34)

    # Link komentara

  11. I šta kaže lekar u Parizu kad odvedete dete čim počne da šmrklja i dobije temperaturu? Da li čuveni pariški lekari prepisuju detetu antibiotike ili vam kažu isto što i svi drugi u svetu: simptomatska terapija i dosta tečnosti i odmor? Ili taj čuveni francuski zdravstveni sistem ima čarobnu pilulu za dete koje šmrklja?
     (čitač, 30. januar 2019 18:20)

    # Link komentara

  12. Treba razmisljati malo i svojom glavom a ne samo pratiti trendove i ono sto cujete u cekaonici ili u apoteci. Deca su mnogo otpornija nego sto mi mislimo i treba im od ranih dana dati sansu da grade svoj imunitet. Neki kao da su zaboravili da ljudska vrsta spada u sisare, i da je majcino mleko najbitnije za razvoj imuniteta bas kao i kod ostalih zivotinjskih vrsta s kojima delimo karakteristike. To je prva stvar. A druga, roditelji koji fanaticno izoliraju i cuvaju svoje dete od svih tih zlih virusa i bakterija ce kasnije imati najkilavije dete. To je jednostavno tako. Treba da budete svesni da detetu cinite ogromnu medvedju uslugu ako ga ne ostavite da gradi svoj imunitet. Na vama je da ga eksponirate okolini, da imunitet skuplja informacije i da se kativira. To je jedini nacin da se organizam prilagodi toj okolini.
    (faust, 30. januar 2019 17:53)

    # Link komentara

  13. @jovana
    beba nije zasticena od boginja ako doji! iz licnog iskustva znam. a znam slucajeve gde se beba nije zarazila a neke gde su boginje bukvalno protrcale i beba nije ni osetila. mene i jos par mama koje su bile trudne je zadesila slicna sudbina posto su nam se starija deca zarazila u vrticu neposredno pred porodjaj.
     (mimi, 30. januar 2019 17:43)

    # Link komentara

  14. je da napomeme da pored mikroflore sa dojke, djeca koja su rođena carskim rezom takođe su uskračena za formiranje vlastitog optimalnog mikorobioma te su imunološki "slabija".Zato je praksa u zadnje vrijeme u akušerskim salama gdje su svjesnih tih novih saznanja da se djetetu porođenim carskim rezom daje komad gaze da sisa a s kojom je prvo napravljen bris stidnice.
    (zaboravila, 30. januar 2019 17:34)

    # Link komentara

  15. moje dete jede s poda. Nisam u situaciji da joj kažem da je hrana kakana kad padne na pod jer neće shvatiti. Tako da makar ponudim jogurt, neće da škodi. Dojena beba, ali svejedno zaređala zbog vrtića viruse i bakterije, mesecima me nisu videli na poslu. Gde grešim?
     (T, 30. januar 2019 17:21)

    # Link komentara

  16. Sterilna, preterano čista i dezinfikovana sredina nepovoljno utiče na imunitet dece. Ukoliko sprečavamo dete da dolazi u kontakt sa normalnom mikrobiološkom sredinom u kojoj živoimo i ukoliko ubijemo sve bakterije iz okruženja dezinficijensima, detetov organizam neće imati priliku da reaguje i bude aktivan već će biti uspavan. — ovo je milijardu posto tačno, imam drugare koji su decu držali pod staklenim zvonom. Ta deca su kilava, zimi slinava, a leti alergična. Mi smo našu pustili da se igraju u pesku i blatu, nismo im deset puta dnevno praku ruke i nismo ih kljukali antibioticima. Vozili smo ih gradskim prevozom i putovali gde god smo mogli. Eksponirali smo ih svemu što ih okružuje. S vremenom su postali neverovatno otporni. Ali imunitet je nešto što se gradi i kad je dete bolesno ili zaraženo virusom. Izdržite par puta bez lekova i intervencija i videćete da će ga s vremenom te bolesti zaobilaziti. Ovi vam pričam iz našeg iskustva.
    (xx, 30. januar 2019 16:40)

    # Link komentara

  17. Za brižne kometare nisam dojila jer su u pitanju trojke koje su bile mesec dana u inkubatoru u dečijoj bolnici a ja u Betaniji. Tako da ih nisam ni videla preko 20 dana dok nisam izašla iz iste spomenute Betanije.
    Jako me nerviraju tekstovi o dojenju koji samo vrše pritisak i nelagodnost drugoj kategoriji majki koje ne mogu da doje.
    A poštuju samo one koje doje i ovakvim tekstovima šire lažne informacije o zdravlju.
    (Sonja, 30. januar 2019 16:36)

    # Link komentara

  18. Prestanite dete da kupate svako veče, pogotovo zimi. Svako treće veče je ok sasvim.
     (sladoledsmesom, 30. januar 2019 16:10)

    # Link komentara

  19. Za ovu što se zagrozila što dojenim bebama do 6 meseci nije potrebno davati vodu - od čega tačno misliš da se sastoji mleko? Od peska? Ne, naravno da je mleko 90% voda. Zato nema potrebe za vodom.
    (Bjh, 30. januar 2019 15:51)

    # Link komentara

  20. @sonja
    Sonja niko nije rekao da je iskljucivo dojenje bitno za imunitet. Ali jeste vrlo vazno za bebu tih prvih meseci zivot. Beba je zasticena od raznih virusa ili bolesti tih prvih meseci zahvaljujuci majcinom mleku. Ali to ne znaci da je samo to dovoljno. Da li znate da je dete zasticeno tih prvih sest meseci i od boginja ako ih je majka prelezala? Zao mi je zena koje su zelele da doje svoje dete a iz nekog razloga to nisu mogle. Ali potenciranje dojenja se radi upravo zbog majki koje ne zele tu obavezu. Ne zele da kvare izgled grudi,zele sto pre da vrate liniju i slicno. Ne shvataju da pored toga sto je zdravije za bebu,dojenje je lakse i za samu majku nego praviti mleko,prati flasice i jeftinije je.
    (Jovana, 30. januar 2019 15:51)

    # Link komentara

  21. I da dodam...ajde, više dosta s tim osudama majki koje ne doje. Svaki put neki komentari tipa-majka iz pakla jer nije dojila. Lično jesam, oboje djece, mučila se mjesecima, suze mi išle na oči...i nikad nisam uspjela samo da dojim, uvijek je morala dohrana...tako da ta priča, kako sve imaju mlijeka i kako je to samo stvar izbora, ne pije vodu... naročito od strane, ne zamjerite, muškarca, "stručnjaka za sve i svašta",koji je za dojenje samo čuo.
     (una, 30. januar 2019 15:38)

    # Link komentara

  22. Sterilna, preterano čista i dezinfikovana sredina nepovoljno utiče na imunitet dece. Ukoliko sprečavamo dete da dolazi u kontakt sa normalnom mikrobiološkom sredinom u kojoj živoimo i ukoliko ubijemo sve bakterije iz okruženja dezinficijensima, detetov organizam neće imati priliku da reaguje i bude aktivan već će biti uspavan. — ovo je milijardu posto tačno, imam drugare koji su decu držali pod staklenim zvonom. Ta deca su kilava, zimi slinava, a leti alergična. Mi smo našu pustili da se igraju u pesku i blatu, nismo im deset puta dnevno praku ruke i nismo ih kljukali antibioticima. Vozili smo ih gradskim prevozom i putovali gde god smo mogli. Eksponirali smo ih svemu što ih okružuje. S vremenom su postali neverovatno otporni. Ali imunitet je nešto što se gradi i kad je dete bolesno ili zaraženo virusom. Izdržite par puta bez lekova i intervencija i videćete da će ga s vremenom te bolesti zaobilaziti. Ovi vam pričam iz našeg iskustva.
    (xx, 30. januar 2019 15:30)

    # Link komentara

  23. 1. Nabavite psa! 2. Postepeno izlažite dijete svakodnevnim bakterijama, kao npr. u početku sterilišite flašice i ostali pribor poslije svake upotrebe, zatim jednom dnevno, a zatim jednom sedmično (u međuvremenu ga samo perite normalno, deterdžentom i vodom), itd. 3. Dozvolite djetetu da se igra napolju i da uprlja ruke. 4. Hranite ga raznovrsno i zdravo. 5. Ne čistite podove i ostale površine asepsolom (samo mu radite medveđu uslugu).
     (una, 30. januar 2019 15:29)

    # Link komentara

  24. "Nijedno dete nisam dojila"... Ako nije u pitanju neki telesni nedostatak ili bolest, kakva tragedija za vašu decu. Sve će vam se kasti kad porastu. Nažalost...
     (Djoksa, 30. januar 2019 15:20)

    # Link komentara

  25. Tekst je veoma poucan . Samo bih dodala da postoji velika osuda majki koje ne mogu iz raznih razloga da doje svoju decu. Licno sam sve pokusala, pumpe,masaze, savete i pomoc babica i jednostavno nisam uspevala. Beba je rodjena prerano, sa malom tezinom, carskim rezom i jedino sto sam uspevala par mililitara do drugog meseca.
    Osecala sam se uzasno sto ne mogu da pruzim svom detetu sve sto je potrebno. Naravno na sve strane,cak i na ambalazi za vestacko mleko je upozorenje o vaznosti dojenja.
    Nigde nisam nasla konkretne informacije kako najbolje zastiti bebu ukoliko je nemoguce dojenje. Uvek se samo objasnjava sta vestacko mleko ne moze.
    Naglasavam jos jednom da sam bukvalno 24 sata tokom 2 meseca pokusavala da dete doji,sa svim mogucim I “nemogucim “ tehnikama.
    (Misljenje jedne mame, 30. januar 2019 15:17)

    # Link komentara

  26. Odličan članak! Sveobuhvatno. Nego... komentari, malo je smešno što se ljudi u svemu pronađu. Ovo se odnosi na studiju i kako je u većini slučajeva, naravno da ima dece koja nisu dojena sa boljim imunitetom od one koja jesu.Naravno da ima baka koje zdravo hrane svoje unučiće, moj slučaj je takav (ja sam mama) da me uglavnom kritikuju ljudi starije generacije što ne dajem detetu slatkiše i čips!!! Kao ja uskraćujem mom detetu, verovatno je autorka isto to primetila.
    (Taj-chy, 30. januar 2019 15:16)

    # Link komentara

  27. Dojenje je vrlo bitno. Majka na taj nacin daje imunitet detetu narocito prvih sest meseci zivota. To mleko ima nutricionistucku vrednost prvih devet meseci. Inace kasnije imunitet deteta se stvara raznovrsnom i zdravom ishranom naravno prilagodjenu uzrastu deteta.
    (Jovana, 30. januar 2019 14:57)

    # Link komentara

  28. "Za bebu je jako važno da bude isključivo dojena u prvih 6 meseci bez dodavanja vode i druge hrane i tečnosti."

    Koja nebuloza! Ne davati detetu vodu?!?
    Budući roditelji preskočite ovaj deo, šokirana sam......
     (Alexis, 30. januar 2019 14:57)

    # Link komentara

  29. Vroma koristan clanak...medjutim, zaista mi smeta ova prozivka baki na kraju. Jel moze neki tekst koji ne izdvaja neku zensku rolu kao "krivu" za ovo ili ono. Jel moguce da cokolada koju kupi deka pravi manje stete od cokolade koju kupi baka?
     (smeta mi, 30. januar 2019 14:53)

    # Link komentara

  30. "Kompletna nebuloza! Zivimo u Parizu i idemo kod pedijatra isti dan ili sutra ako temperatura ne spadne. Tako rade i ostali roditelji bez obzira na nacionalnost.
    Toliko."
    Poštovani,važno je naglasiti da Francuska ima jedan od najboljih sistema sveobuhvatne zdravstvene zaštite na svetu. Kao takva jedna je od retkih zemaalja. Francuzi leče čak i kada nemate zdravstveno osiguranje.To je jedna krajnost. Srbija pripada drugoj krajnosti. Ni jedna ni druga zemlja nisu reperi za poredjenjejer predstavljaju dve krajnosti.
    (Irena, 30. januar 2019 14:38)

    # Link komentara

  31. SVI budući i sadašnji roditelji treba ovo da pročitaju!
     (brainwashed, 30. januar 2019 14:03)

    # Link komentara

  32. Konačno dobar tekst iz ovakve oblasti a ne neki clickbait!
    Svaka čast.. Da usvojite ovakvu praksu..
     (zz, 30. januar 2019 13:59)

    # Link komentara

  33. "U svetu ne možete doći do lekara prva 3-5 dana od pojave visoke temperature. Jednostavno, očekuje se od vas kao roditelja da se brinete o svom detetu i negujete ga, a ako visoka temperatura traje duže od tri ili pet dana, onda se rade dalje analize...Tek na kraju,ko zna kog dana Vi se sretnete sa pedijatrom. Kod nas je sve to obrnuto. Dakle, pratite dete ,u prvih 24h se javite lekaru samo ako vidite da je dete ugroženo. "

    Kompletna nebuloza! Zivimo u Parizu i idemo kod pedijatra isti dan ili sutra ako temperatura ne spadne. Tako rade i ostali roditelji bez obzira na nacionalnost.
    Toliko.
    (dark poet, Paris, 30. januar 2019 13:51)

    # Link komentara

  34. Odličan članak, sve pohvale.
    (snajka, 30. januar 2019 13:48)

    # Link komentara

  35. Dojenje i zdravlje nemaju veze jedno sa drugim.
    3 dece imam i ni jedno nisam dojila a sestra 2 i dojila mlađe do 2 godine stalno su na antibioticima, sli.avi.
    Moj mlađi sin sada ima 4 godine i 1 bio prehlađen. Toliko o tome.
    (Sonja, 30. januar 2019 13:48)

    # Link komentara

  36. Kakav kvalitetan i poučan članak. Hvala vam.
    (bzz, 30. januar 2019 13:34)

    # Link komentara