Da li znate zašto nikad, ama baš nikad ne bi trebalo da perete peškire sa vešom?
Čak i ako niste baš strogi u odvajanju veša pre pranja, postoji jedno pravilo koje ne bi trebalo da kršite, a to je da peškire perete odvojeno od prljave odeće.
20.02.2025.
12:01

U nastavku pročitajte i zašto.
Različite tkanine zahtevaju različite uslove pranja
Dugo vremena je standardno pravilo za sortiranje veša bilo da se odvaja po boji – beloj, crnoj i šarenoj, a sve kako odeća ne bi promenila boju.
Možda vas zanima
Recept naših baka: Kuhinjske krpa najbolje ćete oprati na ovaj način
Već nakon nekoliko korišćenja, kuhinjske krpe gube na svojoj belini i, ma koliko se trudili, neke mrlje je jednostavno teško skinuti.
19:22
13.2.2025.
53 d
Isprobajte ovaj stari način pranja veša i oduševićete se: Stvari će biti duže čiste
Pranje veša je jednostavan kućni posao. Nakon što odvojite odeću, ubacite je u mašinu za veš i uključite odgovarajući ciklus pranja (ili je operite ručno) i dodajte željenu dozu deterdženta.
18:00
7.2.2025.
59 d
Međutim, sada je materijal od kog je odeća napravljena takođe bitan za pranje veša.
Razvrstavanje prema vrsti materijala posebno se preporučuje kada su u pitanju peškiri, jer oni ostavljaju vlakna koja se mogu zalepiti za druge tkanine tokom pranja, posebno one koje sadrže elastin, poput sportske odeće, kao i flisa i somota.

Tkanine imaju različite težine
Još jedan razlog zašto je dobro da perete peškire odvojeno jeste njihova težina i osetljivost. Teški predmeti mogu lako da oštete osetljive predmete ako ih perete sve odjednom u mašini za pranje veša.
Možda vas zanima
Ovo pravilo niko ne zna, a čuva odeću od oštećenja: Primenite ga dok ne bude kasno
Koliko je važno da znamo osnovna pravila kod pranja odeće u veš mašini, toliko je važno da znamo i kako najbolje da koristimo mašinu za sušenje veša kako bi nam odeća što duže bila u dobrom stanju.
12:33
8.2.2025.
59 d
Opasna i skupa navika: Pazite gde ostavljate mokre peškire u domu
Osim ekonomskih i sigurnosnih razloga, ova česta radnja takođe može predstavljati i zdravstveni rizik.
18:37
3.2.2025.
63 d
Uz to, teški i glomazni predmeti poput peškira obično zahtevaju više vremena za sušenje nego lagane tkanine. Zbog razlike u težini, preporučljivo je da se posteljina i peškiri peru odvojeno, uz posebno pranje peškira i odeće.

Vrsta tkanine određuje deterdžent
Postoje neki proizvodi za pranje veša, kao što su omekšivači, koje ne bi trebalo da koristite prilikom pranja određenih tkanina, posebno peškira.
Omekšivači ostavljaju voštanu površinu koja smanjuje upijanje peškira i može biti uzrok slabljenja vlakana tokom vremena. Nikada nemojte da mešate odeću u koju ste dodali omekšivač sa peškirima u bubnju.
Nekim tkaninama je potrebna topla voda, drugima hladna
Dok je mlaka voda sada standard za pranje većine veša, peškire je i dalje potrebno prati u toploj vodi jer su nakon samo nekoliko dana upotrebe puni nevidljive prljavštine, mrtvih ćelija kože i drugih nečistoća.
Topla voda i deterdžent su jedino rešenje za uklanjanje klica, bakterija i tvrdokorne prljavštine.

Mrlje na tkaninama mogu se kontaminirati
Pranje odeće u istom ciklusu takođe postavlja pitanje unakrsne kontaminacije. Konkretno, pranje kuhinjskih krpa i peškira zajedno s odećom može širiti patogene kontaminante kao što su virusi i bakterije.
Možda vas zanima
Dodajte ovaj "tajni sastojak" u veš-mašinu i odeća će nakon pranja biti kao nova
Iako verujemo da znamo kako da pravilno peremo odeću i da sipamo omekšivač u mašinu, mnogima i dalje smeta miris sveže opranog veša nakon što je ciklus pranja završen.
10:17
31.1.2025.
67 d
Uštedećete gomilu novca: Sipajte šećer u veš mašinu i uživajte u magiji
Možda niste znali, ali ovu namirnicu možete koristiti na više različitih načina, pa čak i sipati je u bubanj veš mašine.
8:33
23.1.2025.
75 d
Osim toga, ostaci sredstava za čišćenje potrebnih za pranje peškira mogu oštetiti odeću.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar