Roditeljstvo

Zabrinjavajuća statistika: Zašto čak 45% tata izbegava da priča o osećanjima

Novembar je mesec posvećen zaštiti zdravlja muškaraca, ali tate bi o mentalnom zdravlju trebalo da mogu razgovarati tokom cele godine.

25.11.2024.

8:55

Izvor: miss7mama/Tea Bašić

2
Zabrinjavajuća statistika: Zašto čak 45% tata izbegava da priča o osećanjima
Mladen Zivkovic/Shutterstock

Podeli:

Dok društvo sve više prepoznaje važnost emocionalne povezanosti očeva s decom, istraživanje portala Parents otkriva zabrinjavajuću statistiku: čak 45 odsto tata izbegava otvoreno da govori o svojim osećanjima. Štaviše, 59 odsto njih priznaje da bi voleli da osećaju veću podršku i razumevanje u svojoj roditeljskoj ulozi. To znači da postoje tate koji se bore i kojima je potrebna podrška – ali nisu sigurni odakle da počnu, posebno zbog stigme koja još uvek prati teme vezane za mentalno zdravlje.

Razgovor o emocijama često se doživljava kao nešto što nije muški – međutim, to mora prestati. Tate zaslužuju podršku, razumevanje i prostor da govore o svojim osećanjima, bez straha od osuđivanja. I svi mi možemo pomoći – tako što ćemo razgovarati o mentalnoj higijeni muškaraca. Na kraju, to je i glavni cilj ovog novembra.

Dusan Petkovic/Shutterstock

Kako se tate osećaju?

Čak 83 odsto ispitanika kaže da stavljaju potrebe svoje porodice ispred sopstvenih. 55 odsto očeva kaže da bi voleli da ih prijatelji i članovi porodice češće proveravaju. 51 odsto ispitanika kaže da su izgubili kontakt s prijateljima i širom porodicom nakon što su postali očevi. 46 odsto kaže da bi voleli da ih drugi više prepoznaju kroz roditeljsku ulogu, a 38 odsto kaže da ne zna kako da izrazi svoja osećanja. 27 odsto očeva kaže da nikad ne razgovaraju s prijateljima o mentalnom zdravlju.

Drugim rečima: Mnogi muškarci odrastaju s uverenjem da moraju biti oslonac porodici – emocionalno snažni i stabilni, bez prava na slabost. Razgovor o osećanjima za njih često nije opcija, jer to nisu činili ni njihovi očevi, a ne čine to ni njihovi prijatelji. S obzirom na to da društvo i dalje više ceni majčinsku ulogu u emocionalnom razvoju deteta, mnogi očevi osećaju da njihov doprinos nije dovoljno prepoznat.

Evgeny Atamanenko/Shutterstock

Šta društvo može učiniti?

1. Stvoriti sigurno okruženje za razgovor

Otvoreni razgovori o emocijama ne bi smeli da budu tabu. Očevi treba da znaju da je u redu zatražiti pomoć i da ih to ne čini slabima.

2. Promovisati ravnopravnost roditeljske uloge

Vreme je da se ravnomerno vrednuju uloge oca i majke u porodici. To uključuje emocionalni rad i prepoznavanje očevih potreba.

3. Podstaknuti grupe podrške za očeve

Grupe ili forumi za očeve omogućuju muškarcima da dele iskustva i emocije bez straha od osude.

4. Edukovati javnost o važnosti mentalnog zdravlja očeva

Kampanje o očinstvu i mentalnom zdravlju mogu pomoći u razbijanju stigme.

xalien/Shutterstock