Praktični saveti

7 lakih načina da sprečite rano sušenje novogodišnje jelke

Novogodišnja jelka je najdraži simbol praznične sezone i nezamislivo je dočekati Novu godinu i Božić bez ukrašenog drvceta, ali može biti teško održati ga svežim i živim.

22.12.2024.

9:40

Izvor: Jutarnji.hr

0
7 lakih načina da sprečite rano sušenje novogodišnje jelke
Anna Markina/Shutterstock

Podeli:

Mnogi ljudi nesvesno čine greške koje mogu skratiti životni vek njihove novogodišnje jelke ili uzrokovati da izgleda loše pre nego što praznici završe.

Izbegavanjem uobičajenih grešaka tokom novogodišnje dekoracije, poput postavljanja jelke u blizini izvora toplote, korišćenja tradicionalnih novogodišnjih lampica ili dodavanja nepotrebnih dodataka vodi, možete obezbediti da vaša jelka ostane bujna i zdrava, prenosi Express.

Evo vodiča za održavanje vaše novogodišnje jelke i izbegavanje nekih uobičajenih zamki.

1. Dnevno snabdevanje svežom vodom je neophodno

Najvažniji faktor u održavanju zdrave jelke je obezbediti da dobije dovoljno vode. Baš kao i svaka živa biljka, vaše stablo treba stalno snabdevanje svežom vodom kako bi ostalo hidratizirano.

Od ključne je važnosti svaki dan proveravati nivo vode. Sveže posečeno stablo može upiti puno vode, naročito u prvih nekoliko dana nakon što je stavljeno u kuću.

Ako nivo vode padne prenisko i deblo je izloženo vazduhu, može stvoriti brtvu na odsečenom kraju, sprečavajući stablo da upije više vode. Držanje debla uronjenog u vodu ključno je za produženje njegovog veka.

Prostock-studio/Shutterstock

2. Izbegavajte aditive: sveža voda je sve što vam je potrebno

Postoje mnogi mitovi koji okružuju negu novogodišnje jelke, a jedan od najpopularnijih je ideja da će dodavanje šećera, izbeljivača ili drugih hemikalija u vodu pomoći u očuvanju jelke.

Međutim, to su samo mitovi. Studije su pokazale da ovi aditivi ne pomažu drvetu da traje duže i čak mogu biti štetni. Stvarnost je takva da novogodišnja jelka treba samo svežu vodu.Sve drugo je nepotrebno i gubljenje vremena.

Usredsredite se na to da vaše stablo uvek ima dovoljno vode i izbegavajte iskušenje dodavanja bilo čega drugog u vodu.

Octavian Lazar/Shutterstock

3. Držite svoju jelku dalje od izvora toplote

Jedan od najvećih faktora koji može uzrokovati sušenje vašeg stabla je izloženost toploti. Ako svoju jelku postavite blizu izvora toplote, kao što je radijator, kamin ili otvor za grejanje, to može uzrokovati da iglice postanu krhke i prerano otpadnu.

Suvo stablo nije samo neprivlačno, već može predstavljati i opasnost od požara. Da se vaša jelka ne bi prebrzo osušila, držite je dalje od izvora toplote.

U idealnom slučaju, postavite svoju jelku u prostoriju s konstantnom temperaturom, između 16°C i 18°C. To će pomoći u održavanju vlage u iglicama i zadržati stablo svežeg izgleda.

Impact Photography/Shutterstock

4. Koristite LED svetla umesto tradicionalnih svetala

Tradicionalna novogodišnja svetla mogu stvoriti mnogo toplote, što može isušiti vašu jelku. Nasuprot tome, LED svetla troše manje energije i proizvode manje toplote, što ih čini sigurnijim i efikasnijim izborom za vaše drvo.

LED svetla ne samo da pomažu u sprečavanju isušivanja vaše jelke, već su i energetski efikasnija i predstavljaju manji rizik od požara u poređenju sa sijalicama. Prebacite se na LED svetla i zbog sigurnosti i da bi vaša jelka trajala duže.

Piysho/Shutterstock

5. Proverite grane pre ukrašavanja

Lako se oduševiti ukrašavanjem jelke, ali pre nego što okačite svoje ukrase, odvojite trenutak da pregledate grane. Neke grane, posebno pri vrhu ili dnu stabla, mogu biti slabije od drugih.

Viseći teški ukrasi na ove slabe grane mogu uzrokovati njihovo lomljenje ili spuštanje, što dovodi do neravnomernog i potencijalno oštećenog stabla.

Pokušajte ravnomerno da rasporedite težinu ukrasa, stavljajući teže ukrase na čvršće grane. To će pomoći da vaša jelka izgleda uravnoteženo i sprečiti nepotrebno lomljenje.

Martyn Cooling/Shutterstock

6. Naprskajte iglice za dodatnu vlažnost

Ako je vazduh u vašem domu posebno suv, to može uzrokovati da vaše drvo brže gubi vlagu. Jedan od načina za borbu protiv toga je laganim prskanjem iglica vodom svakih nekoliko dana.

To može pomoći stablu da zadrži nešto vlage i sprečiti da iglice postanu previše krte. Pazite da ne preterate, jer previše vode može dovesti do pojave buđi ili oštećenja od vode.

Samo lagano prskanje biće dovoljno da iglice stabla ostanu sveže.

reddish/Shutterstock

7. Izbegavajte pomeranje stabla nakon što je postavljeno

Premeštanje novogodišnje jelke nakon što je postavljena na stalak može uzrokovati stres drvetu. Stabla su već pod stresom, jer su uklonjena iz svog prirodnog okruženja, a njihovo premeštanje može poremetiti njihovu apsorpciju vode, što dovodi do brže dehidracije.

Osim toga, često pomeranje stabla može oslabiti grane i uzrokovati lomljenje. Nakon što je vaša jelka postavljena, pokušajte da izbegavate da je pomerate, čak i kada dodajete ukrase ili podešavate svetla. To će pomoći u održavanju stabilnosti stabla i smanjiti rizik od oštećenja.

8. Znakovi suvog stabla

Važno je prepoznati znakove suvog stabla kako biste mogli brzo da rešite problem. Ako se vaše drvo suši, grane mogu postati lomljive i primetićete da otpada više iglica nego inače.

Drvo takođe može početi da ispušta buđav ili suv miris, što je još jedan pokazatelj da ne upija dovoljno vode.

Ako primetite bilo koji od ovih znakova, još jednom proverite nivo vode u postolju za jelku i proverite da li je ono postavljeno u hladnom, postojanom okruženju.