Na koliko stepeni treba peći meso da bi bilo sočno i mekano kao duša
Ovo je savet zlata vredan i sigurno će vam dosta značiti.
09.01.2025.
18:05
Meso koje je spolja zlatnožuto i hrskavo, a unutra sočno pečeno želja je gotovo svakog kuvara. Međutim, često se događa da u receptu po kome ste baš namerili da pripremite neko jelo s mesom iz rerne nije navedena temperatura na kojoj ga treba peći. I, šta sad?
Možda vas zanima
Trebaće vam minut vremena i jedan sastojak: Očistite mikrotalasnu na najlakši način VIDEO
Mikrotalasne pećnice postale su nezaobilazan uređaj u skoro svakoj kuhinji.
18:08
8.1.2025.
1 d
Zaboravili ste da izvadite meso iz zamrzivača? Otopite ga za 5 minuta uz ovaj trik
Spremate ručak, shvatili ste da je meso najbolji izbor, ali ste zaboravili da ga izvadite iz zamrzivača?
17:44
7.1.2025.
2 d
Donosimo nekoliko saveta i uputstava o tome na kojim temperaturama treba da pečete određene vrste namirnica za vaš obrok iz snova.
Meso i povrće
Meso i povrće su idealan spoj. Ukoliko ih pečete zajedno, vodite računa da se povrće ne prepeče, jer je mesu potrebno više vremena da bude spremno za jelo.
Pečenje započnite s temperaturom između 200 i 230 stepeni, a potom smanjite na 180. Na ovaj način će meso zadržati sočnost, a spolja će imati zlatnu hrskavu koricu.
Ukoliko pečete veći komad mesa, obavezno ga zasecite na nekoliko mesta kako bi se bolje i ravnomernije ispeklo u unutrašnjosti.
Seckano povrće dobro prosušite ili ga ostavite pola sata na papirnom ubrusu koji će upiti višak vode. Na taj način vaše povrće će biti spolja hrskavo, a unutra lepo pečeno, a ne prepečeno.
Pre pečenja meso držite jedan sat na sobnoj temperaturi, a stavite ga da se peče bez prethodnog zagrevanja rerne.
Ukoliko meso iz frižidera stavite direktno na pečenje, neće se ravnomerno ispeći, jer toplota neće moći da dopre do sredine, dok će krajevi biti prepečeni.
Posuda za pečenje
Prilikom pripremanja obroka iz rerne važan je i izbor posuđa koje koristite za pečenje. Ukoliko pečete testeninu s raznim umacima ili sa sirom, sipajte je u vatrostalnu činiju.
Na taj način će zadržati sočnost, a po površi će imati hrskavu koricu.
I jedan oproban trik pravih majstora kuhinje kada je u pitanju pečenje testenine ili lazanja – nikada ne sipajte rendani kačkavalj ili neki drugi sir na početku pečenja jela jer će brzo izgoreti. To ostavite za kraj kad je jelo već gotovo.
Izvadite ga iz rerne, pospite sirom i vratite tek toliko da se on istopi.
Meso i povrće najbolje se peku u običnom plehu, jer će se na taj način ravnomerno ispeći. Vodite računa o tome da pleh bude dovoljno veliki da vam povrće nije nagurano, jer se neće ravnomerno ispeći.
Možda vas zanima
Užeglo ulje više nikada nećete baciti: Na koje sve načine ga možete koristiti u domu
Užeglo ulje vam je sigurno hiljadu puta zadavalo glavobolju.
18:25
5.1.2025.
4 d
Uz ovaj trik svako testo će rasti kao ludo i biće mekano kao oblak
Kažu da je trik zlata vredan, a ukoliko testo pripremite na ovaj način uživaćete i u izgledu, i u mirisu, i u ukusu.
18:25
30.12.2024.
10 d
Oprez s kolačima
Ukoliko u receptu nije naznačena tačna temperatura pečenja, kolači se najčešće peku na temperaturi između 160 i 180 stepeni, a dužina pečenja zavisi od tipa kolača.
To je idealna temperatura zato što se tada povezuju belančevine i šećer, što vašem slatkišu daje posebnu aromu, ukus i teksturu.
Kolači sa više šećera lakše će zagoreti, pa i o tome vodite računa. Namirnice od kojih pripremate kolač, pa i jaja, držite van frižidera jedan sat pre pripreme. Ako koristite hladne sastojke, kolač se neće ravnomerno ispeći.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar