Ova osobina je najvažnija da bi dete uspelo u životu: Uči se odmalena
Jedna osobina koja se stiče u detinjstvu presudna je za uspeh dece kada odrastu. Evo šta je u pitanju.
30.12.2024.
8:52
Novac nije najvažniji na svetu, ali na mnogo načina olakšava život, pa nije ni čudo što mnogi roditelji žele da im deca budu uspešna i u finansijskom smislu.
Ukoliko je to i vaša želja, iznenadiće vas podatak da jedna osobina koja se stiče još u detinjstvu mnogo može da utiče na šanse za uspeh kasnije u životu.
Možda vas zanima
Svi to rade, a pogrešno je: Šta roditelji ne treba da govore deci za vreme praznika
Iako mnogi izgovaraju rečenicu "Deda Mraz ti ništa neće doneti ako ne budeš dobar" kako bi smirili dete, to nije dobro rešenje.
8:46
27.12.2024.
5 d
Tri navike roditelja koje će deca ceniti i voleti do kraja života
Život u odraslom dobu već je sam po sebi izazovan, a još je teži s nerešenim traumama iz detinjstva ili uz buran odnos s roditeljima.
12:16
25.12.2024.
7 d
Psiholozi su na Novom Zelandu pratili 1.000 dece iz grada Danidina od 1972. godine kako bi otkrili faktore iz detinjstva koji imaju najveći uticaj na njihov razvoj i život kasnije, kada odrastu.
Ispostavilo se da kasniji uspeh nema baš mnogo veze sa obrazovanjem, umrežavanjem, odnosno sticanjem kontakata ili s radnom etikom. Umesto toga, naučnici su utvrdili da mnogo veći uticaj ima nešto drugo – najuspešnije odrasle osobe su one koje su tokom odrastanja pokazivale više samopouzdanja od svojih vršnjaka, imale visok nivo discipline i emocionalne inteligencije.
Naučnici o skupu ove tri karakteristike govore kao o emocionalnom koeficijentu ili naprosto o emocionalnoj inteligenciji (EQ).
Osobe koje imaju veću emocionalnu inteligenciju pokazuju i više empatije, imaju pozitivniji stav, donose informisanije odluke i lakše priznaju kada greše, prenosi Njujork post (nypost.com).
S druge strane, deca sa niskim EQ imaju manje šanse da budu materijalno uspešna kada odrastu. Kako su saopštili naučnici, oni imaju veće šanse da do svojih tridesetih godina imaju manja primanja, loše navike u trošenju, a manja je i verovatnoća da će imati neku ušteđevinu, svoj dom ili da će u nešto ulagati novac.
Emotivna inteligencija učesnika studije procenjivana je u redovnim intervalima tokom celog detinjstva, u uzrastu od tri, pet, sedam, devet i 11 godina, posmatranjem ponašanja dece, intervjuisanjem njihovih roditelja i sprovođenjem anketa sa njihovim nastavnicima.
Možda vas zanima
10 najvećih grešaka u vaspitanju dece: Većina roditelja ovo radi
Izbegavajte ove greške koje roditelji često prave prilikom vaspitanja svojih mališana i videćete pomake u ponašanju svog deteta.
9:00
24.12.2024.
8 d
Znaci da detetu nedostaje pažnja: Posebno pazite ako se ovako ponaša
Deca mnoge stvari rade samo da bi privukla pažnju roditelja. Pročitajte koji znaci mogu da ukažu na to da mališanima treba više pažnje.
8:26
23.12.2024.
9 d
Utvrđeno je da postoji snažna veza između sposobnosti deteta da redovno tumači i kontroliše svoje emocije i budućeg profesionalnog uspeha tog deteta kada odraste.
"Sva deca ponekad imaju problem sa samokontrolom, ali oni koji imaju nizak EQ pokazali su lošu samokontrolu u različitim situacijama i godinama", objasnili su naučnici sa Univerziteta Otago za časopis "American Scientist".
Naučnici su takođe istakli da visok EQ može da bude važan faktor na radnom mestu, da utiče na to koliko dobro zaposleni sarađuju i komuniciraju sa svojim kolegama na poslu.
Emocionalna inteligencija se razvija još u detinjstvu, najviše uz pomoć bliskih, odraslih osoba u okruženju koje podstiču komunikaciju, prihvataju svoje emocije i otvoreno i iskreno govore o svojim problemima.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar