Roditeljstvo

Konačno znamo: Od koga nasleđujemo IQ, od majke ili od oca?

Pitanje nasleđivanja inteligencije već decenijama intrigira naučnike koji proučavaju odnos genetike i okoline u razvoju dečjih kognitivnih sposobnosti.

30.01.2025.

18:48

Izvor: Večernji.hr/Ana Hajduk

12
Konačno znamo: Od koga nasleđujemo IQ, od majke ili od oca?
Monkey Business Images/Shutterstock

Podeli:

Istraživanja pokazuju da geni povezani s inteligencijom nisu ravnomerno raspoređeni među roditeljima, već da majčin genetski doprinos često igra značajniju ulogu. Međutim, osim genetike, presudni su i spoljni faktori poput obrazovanja, vaspitanja i društvenog okruženja.

Naučne studije otkrile su da su geni povezani s inteligencijom često smešteni na X hromozomu. Budući da žene nose dva X hromozoma, verovatnije je da će dete naslediti gene inteligencije upravo od majke. Istraživanja su takođe pokazala da je majčin IQ često najbolji pokazatelj intelektualnog potencijala deteta.

Konačno znamo: Od koga nasleđujemo IQ, od majke ili od oca?
fizkes/Shutterstock

Jedna studija sprovedena na adolescentima otkrila je da razlika u koeficijentu inteligencije između majke i deteta u proseku iznosi oko 15 poena. Iako genetika igra važnu ulogu, konačan ishod razvoja inteligencije zavisi i od faktora okoline – obrazovanju, stimulativnom okruženju i životnim iskustvima.

Dok očevi geni nemaju jednako snažan uticaj na kognitivni razvoj, istraživanja pokazuju da su ključni za telesni rast i strukturu organizma. Genetske studije sugerišu da očevi geni često usmeravaju fizički razvoj deteta, dok majčini geni imaju veći uticaj na razvoj mozga.

Konačno znamo: Od koga nasleđujemo IQ, od majke ili od oca?
Evgeny Atamanenko/Shutterstock

Takođe, neki geni povezani s naprednim kognitivnim sposobnostima, a koji potiču od oca, mogu biti manje aktivni ili "utišani", što smanjuje njihov direktni efekat na inteligenciju. Ipak, očev doprinos kroz vaspitnu podršku, obrazovanje i podsticanje radoznalosti ključan je za celokupni razvoj deteta, piše City Magazine.

Iako genetika pruža osnovu, okolina igra odlučujuću ulogu u oblikovanju detetovih kognitivnih sposobnosti. Pristup obrazovanju, podsticanje intelektualnog razvoja i podržavajuće društveno okruženje značajno utiču na ostvarenje detetovog potencijala.

Konačno znamo: Od koga nasleđujemo IQ, od majke ili od oca?
Geber86/Shutterstock

Deca koja odrastaju u stimulativnom okruženju, gde su znatiželja i kritičko razmišljanje podstaknuti, imaju veće šanse da razviju visok nivo inteligencije. I dok genetika određuje polaznu tačku, životna iskustva i obrazovne prilike oblikuju detetovu budućnost.

Više o ovim i sličnim temama čitajte na našoj rubrici Roditeljstvo.