Širi kukovi – inteligentnije dete? "Obline nisu nesavršenost"
Nauka ima zanimljive vesti za sve žene koje kritikuju svoje telo, posebno kukove, butine i zadnjicu. Ispostavilo se da upravo ti delovi ženskog tela igraju ključnu ulogu u razvoju bebinog mozga!
06.06.2025.
8:45

Studija Univerziteta u Pitsburgu, koju je vodio profesor Vil Lasek, pokazala je da masne zalihe u području kukova i butina služe kao "skladište" za hranjive materije potrebne za izgradnju bebinog mozga, naročito tokom dojenja.
Možda vas zanima
Kako da prestanete da budete ljuta mama od jutra do mraka?
Da li ste primetili kojom ste se brzinom od one nežne i blage žene koja je jedva dočekala da postane mama, pretvorili u osobu koje viče na svoju decu po ceo dan?
8:31
5.6.2025.
11 d
Jedna greška roditelja sprečava napredak dece
Iako su roditelji uvek tu za svoju decu i čine sve kako bi njihovi mališani bili srećni, postoje neke stvari koje ipak ne treba raditi kako bi im život kasnije bio lakši.
8:46
4.6.2025.
12 d
Masno tkivo koje pomaže razvoju mozga
"Masnoće u tim delovima tela bogate su DHA-om (dokozaheksaenska kiselina), koja je posebno važna za razvoj ljudskog mozga", objašnjava profesor Lasek. "Tokom dojenja, te zalihe se troše kako bi se obezbedile ključne masnoće koje pomažu u stvaranju nervnog sistema novorođenčeta."
Zanimljivo je da žene, u proseku, imaju oko 30% telesne masti, dok muškarci imaju tek oko 10%. Razlog nije slučajan. Kroz evoluciju, žensko telo je razvilo sposobnost nakupljanja i zadržavanja tih masnih zaliha upravo zbog potrebe za razvojem većeg i složenijeg ljudskog mozga.
Evolucija ima svoje razloge
Ljudski mozak je tokom pet miliona godina porastao od 400 ml do čak 1.200 ml. Da bi se takav mozak razvio, bilo je potrebno puno "goriva" i upravo zato žensko telo ima više masnog tkiva danas nego u davnoj prošlosti. Naučnici smatraju da su te telesne promene evolucijski odgovor na potrebu da se deci obezbedi najbolji mogući neurološki početak.
Možda vas zanima
Sedam jutarnjih navika koje su sjajne za decu: Imaće bolji fokus i raspoloženje
Način na koji započinjemo dan može mnogo da utiče na to kakav će nam dan biti, a da i ne pominjemo koliko znači kada u detinjstvu steknemo neke zdrave navike.
16:49
1.6.2025.
15 d
Ova sitna navika čini decu pametnijom i srećnijom: Ne preskačite je
Pročitajte kako jedna navika i svega 15 ili 30 minuta dnevno može pomoći da dete bude pametnije, srećnije i da ima više samopouzdanja.
9:18
29.5.2025.
18 d

Čak je i sklonost mnogih muškaraca prema oblinama naučno objašnjena prema rečima reproduktivnog biologa s Kembridža Dejvida Bejnbridža, ta privlačnost može imati koren u evolucijskoj intuiciji da žene s izraženijim oblinama rađaju decu s većim intelektualnim potencijalom.
Iako nas društvo često tera da budemo strogi prema sopstvenom telu, nauka jasno govori: žensko telo ima oblik s razlogom. Obline nisu "nesavršenost", nego rezultat miliona godina razvoja vrste i priprema za roditeljstvo, čak i ako ga lično ne planirate.
Možda vas zanima
Ove rečenice ne biste smeli da govorite svojoj ćerki
Nije lako odgajati ćerku u ovakvom svetu, a porodična terapeutkinja savetuje da joj ovih 5 rečenica nipošto ne govorite.
9:11
28.5.2025.
19 d
Šest razloga zašto je dobro biti "starija" mama: Jedan je iznenađujući
Sve više istraživanja otkiva iznenađujuće prednosti kod žena koje su starije mame, a ovo je šest najvećih.
8:54
27.5.2025.
20 d
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar