5 znakova upozorenja u prvoj godini detetovog života: Ne ignorišite ih
Obratite pažnju i ako primetite neke od ovih pet alarmantnih znakova u razvoju deteta, što pre potražite savet stručnjaka.
06.10.2024.
11:02
Posmatranje bebe kako raste i razvija se zaista je posebno iskustvo i dar da uživate u prvom osmehu, prvoj reči, prvom koraku... Možda najintenzivniji razvoj odigrava se u prvoj godini bebinog života i tokom tog perioda dete prolazi kroz mnoge prekretnice u razvoju, a roditelji zaista moraju pomno da prate sve što beba radi, kako bi primetili eventualna odstupanja.
Možda vas zanima
Šest čudnih ponašanja kod dece koja su zapravo sasvim prirodna
Mala deca znaju da budu zahtevna, ali i pomalo čudna, ali to nije razlog za brigu, jer ovakve faze ponašanja brzo prođu.
9:42
5.10.2024.
47 d
Savetnica za roditelje navela 6 stvari koje nikad ne radi sa svojom decom
Možda mislite da su određene stvari koje primenjujete u vaspitanju deteta dobre, ali šta se zapravo krije iza njih?
8:59
2.10.2024.
50 d
Stručnjaci sa portala pedijatrijske fizičke i okupacione terapije ptotkids.com izdvojili su pet alarmantnih znakova koji u prvoj godini ukazuju na potencijalne probleme u razvoju.
1. Ograničeni fizički pokreti ili ukrućenost (od prvog do trećeg meseca)
U prvih nekoliko meseca beba postepeno postaje aktivnija, pomera svoje ruke i noge s više slobode. Ukoliko primetite da su njeni pokreti ograničeni ili da postoji ukočenost ruku ili nogu, potražite savet stručnjaka, jer to može ukazati na probleme sa mišićnim tonusom ili motoričkim razvojem.
2. Izostanak reakcije na vizuelni ili audio stimulans (od tri do šest meseci)
Do ovog uzrasta bi beba trebalo da bude budnija, da okreće glavu ka izvoru zvuka i da prati predmete očima. Izostanak reakcije na zvuk ili vizuelni stimulans može da ukaže da nešto nije kako treba, i to ne mora da ima veze samo sa vidom ili sluhom, već sa reakcijom na spoljašnji svet.
3. Problemi u održavanju težine svog tela (od šest do devet meseci)
Kako se bebe bliže prvom rođendanu, počeće da eksperimentišu s održavanjem svoje težine stojeći na nogama – uz vašu pomoć, naravno. Ako dete pokaže poteškoće u tome i deluje da ne može da drži svoju težinu na nogama, porazgovarajte sa stručnjakom.
4. Izostanak puzanja ili održavanja težine rukama (od devet do 12 meseci)
Do devetog meseca, mnoge bebe su već u pokretu – puze i polako se podižu rukama. Kašnjenje ovim aktivnostima, poput toga da beba ne može da održava svoju kilažu na rukama kada je u četvoronožnom položaju, ili uopšte ne pokušava da puzi, znak je da treba detaljnije da se istraži uzrok.
5. Neuobičajeni položaji ili favorizovanje jedne strane (tokom prve godine)
Bebe razvijaju svoje jedinstvene pokrete, ali ako konstantno zauzimaju neke neobične položaje ili izraženo više koriste jednu stranu tela, na to treba obratiti pažnju- na primer, ako beba stalno okreće glavu na jednu stranu ili mnogo više koristi jednu ruku u odnosu na drugu.
Prepoznavanje bilo kojeg od ovih znakova kod deteta ne treba da vas uplaši, već da vam bude signal da potražite mišljenje stručnjaka, kako bi se na vreme utvrdilo da li postoji neki problem – što uopšte ne mora da bude slučaj, jer svako dete ima svoj tempo i put razvoja.
Ipak, ukoliko problem postoji, rano prepoznavanje i podrška stručnjaka mogu napraviti bitnu razliku u daljem razvoju i odrastanju deteta.
Možda vas zanima
Logoped o razvojnim normama: "Svako dete je potrebno posebno posmatrati"
Pre nego što beba dođe na svet, budući roditelji se susreću s različitim merenjima i standardima koji će oblikovati njihovo razumevanje o bebinom razvoju.
18:25
30.9.2024.
52 d
Ovo je najgore pitanje koje možete da postavite deci za stolom
Izveštaj otkriva da se dve trećine roditelja žali da su im deca nekomunikativna za stolom.
9:14
29.9.2024.
53 d
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar