Roditeljstvo

Logoped o razvojnim normama: "Svako dete je potrebno posebno posmatrati"

Pre nego što beba dođe na svet, budući roditelji se susreću s različitim merenjima i standardima koji će oblikovati njihovo razumevanje o bebinom razvoju.

30.09.2024.

18:25

Izvor: stetoskop.info

0
Logoped o razvojnim normama: "Svako dete je potrebno posebno posmatrati"
Ground Picture/Shutterstock

Podeli:

Od trenutka rođenja, beba se odmah meri – beleže se težina, dužina i obim glave, a takođe se dodeljuje i porođajna ocena. Ovi podaci često određuju u koju će grupu novorođenče biti svrstano, a grupe su "krupna beba", "sitna beba", ili "beba koja zahteva praćenje". Iako su ovakve klasifikacije korisne za medicinsko praćenje, postavlja se pitanje kako one utiču na roditelje i njihova očekivanja od deteta.

Roditeljstvo donosi mnoge izazove, a često se može čuti rečenica: "Čekaj, proći će". Iako se može činiti umirujućom, ova fraza otvara važna pitanja o tome kako pristupamo razvoju i emocionalnim potrebama svoje dece.

Logopedi, stručnjaci za komunikacijske i razvojne veštine, upozoravaju da ovakvo odlaganje može sprečiti pravovremenu podršku i intervenciju koja je deci potrebna, navodi se na sajtu Stetoskop.info.

Kako se prati razvoj deteta?

Razvoj bebe i deteta prati se pomoću različitih skala koje su normirane. Kako bismo dobili norme razvoja, praćen je veliki broj dece u određenom vremenskom intervalu. Praćenjem su uvek obuhvaćeni i dečaci i devojčice.

Studio Romantic/Shutterstock

Norme nam govore šta bi većina dece na datom uzrastu trebalo da ima od veština i sposobnosti. Odstupanja od normi ne znače nužno dijagnozu i nisu predviđanja daljeg razvoja. Svako dete je potrebno posebno posmatrati, jer se svako dete posebno razvija u svojoj socijalnoj sredini sa svim svojim prediktorima razvoja, a norme nam daju smernice za praćenje i podsticanje razvoja.

Logopedica Smilja Majević često u svojoj praksi čuje slične rečenice i predložena rešenja:

dete ne dostiže razvojne pokazatelje – "čekaj, proći će";
dete se teško hrani – "čekaj, proći će";
dete kasni u motornom razvoju – "čekaj, proći će";
dete je niže od vršnjaka – "čekaj, proći će";
dete ne progovara – "čekaj, proći će";
okolina ne razume dete – "čekaj, proći će".

Studio Romantic/Shutterstock

Pitanje koje se samo nameće jeste – da li će proći?

Od reči do rečenice

Razvoj govora i jezika pratimo kroz deo receptivnog (ono što dete razume) i ekspresivnog (ono što dete govori). Razvoj govora i jezika počinje i pre rođenja, slušanjem majčinog glasa. A prvo detetovo oglašavanje jeste prvi plač nakon rođenja. Potom, kako beba raste, očekujemo gukanje, vokalizaciju, brbljanje, udvajanje slogova i od 10–12. meseca možemo očekivati i prvu reč sa značenjem. Najčešće to bude reč "mama", ali nekad nas deca iznenade.

Smatra se da je odnos razumevanja naspram produkcije 5:1. Tako da, ako imamo dete koje ima jednu reč sa značenjem, pretpostavlja se da razume 5 reči. Koliko je roditeljima lako da čuju reči koje dete izgovara, toliko im bude teško da procene koliko tačno dete razume. Razlog za to jeste što roditelji decu posmatraju u poznatom okruženju tokom svakodnevnih situacija (rutina) u kojima dete već zna šta se od njega očekuje i koja aktivnost sledi.

Prostock-studio/Shutterstock

Nakon što dete postigne i savlada rečnik od 50 reči, očekujemo i prvu rečenicu. Tada bi dete trebalo da bude uzrasta između 18. i 24. meseca. U prvim godinama života razvoj govora, kao i celokupni razvoj deteta, jeste buran. Dete dosta toga uči o svetu koji ga okružuje i ovladava novim veštinama. U slučaju da primetite odstupanja od normi za razvoj govora i jezika, potražite pomoć logopeda. Dete nikad nije premalo za logopeda, a savet nikad nije škodio.

Koliko dece je prevazišlo kašnjenje u razvoju?

Koliko dece je za dostizanje svog punog potencijala zahtevalo praćenje i podršku okoline i stručnjaka? Sva deca, uvek.

Prema Američkoj asocijaciji logopeda: "Norme razvoja ne predstavljaju alat za skrining ni dijagnostiku, već treba da služe za započinjanje razgovora s pedijatrom i drugim profesionalcima s ciljem traženja usluga ili daljeg upućivanja stručnjacima".

Logopedica Smilja Majević poručuje: "Za svoje dete želimo sve najbolje, pa želimo da i ono bude najbolje. Razvoj bebe i deteta potrebno je pratiti normiranim skalama i dobijene informacije koristiti za dostizanje detetovog punog potencijala. Čim primetite odstupanja od rasta i razvoja deteta potrebno je da potražite pomoć stručnjaka. Ne gubite vreme i ne čekajte da prođe samo od sebe".