Roditeljstvo

Ćerku je rodila 2 meseca pre termina, a ovako je izgledala Nedina borba za život VIDEO

Neda se porodila prvog dana 29. nedelje, ne znajući da je protekliih dana gubila plodovu vodu i da joj je beba pritiskala bešiku.

18.11.2024.

15:21

Izvor: TV Prva

0
Ćerku je rodila 2 meseca pre termina, a ovako je izgledala Nedina borba za život VIDEO
Printscreen/TV Prva

Podeli:

Rođenje deteta jedinstveno je iskustvo koje teško može da se uporedi sa bilo kojim drugim događajem u životu. Iščekivanje prinove prati sreća, uzbuđenje, maštanje o tome kakva će ta beba biti, radost u celoj porodici. Međutim, dešava se da se tokom trudnoće dogode komplikacije koje mogu uticati na razvoj bebe i rezultirati prevremenim porođajem.

Tada sva nadanja i očekivanja mogu biti porušena, zamenjuju ih neverica, strah, bes i očaj. I jedino pitanje koje roditelje brine jeste hoće li njihova beba biti dobro. U Srbiji se godišnje pre vremena rodi 4.000 beba, dakle 11 beba svakoga dana.

O ovoj temi govorile su u "Jutru" dr Katarina Lazić, pedijatar Instituta za Neonatologiju u Beogradu i Neda Perišić, mama koja je svoju ćerkicu Stašu rodila dva meseca pre termina.

"Brojni su razlozi za prevremeno rođenje, neki potiču od strane majke, neki potiču od strane ploda. Jedan od razloga može biti godine starosti majke. Prevremeno rođenje je češće kod veoma mladih mama, ispod 18 godina ili kod onih majki koje se ostvaruju u svojim ulogama u nešto zrelijem dobu, preko 35 godina. Takođe, infekcija je čest uzrok prevremenog rođenja, neke hronične bolesti majke, koje ostaju u drugom stanju ili bolesti koje se javljaju kod trudnica, mogu biti dobro kontrolisane, ali mogu biti i uzrok prevremenog rođenja. Što se tiče strane ploda, često su neke urođene anomalije ploda uzrok prevremenog rođenja", navodi na početku doktorka, dodajući da je prevremeno rođenje, svako rođenje deteta pre navršene 37. nedelje trudnoće, dok je neka objektivna zrelost, sa kojom beba može da preživi prevremeno rođenje je 24 nedelje.

Printscreen/TV Prva

Neda se porodila prvog dana 29. nedelje, tj. na sam početak sedmog meseca.

"Došlo je potpuno iznenada, moja trudnoća je bila uredna, kontrolisana, s tim što sam od 5. meseca imala lažne kontrakcije, a primala sam utrogestan kao terapiju i to je sve kontrolisano. Ja sam se zapravo bila prehladila i sećam se bio je vikend, otišla sam kod dežurnog lekara, prepisana mi je terapija, koju sam u tim trenucima smela da pijem. Međutim, ona je nekoliko nedelja pre toga zapravo bila nisko, spremajući se u stvari za porođaj, što ja nisam shvatila. Pritiskala mi je bešiku, meni je vodenjak jedne noći naprsnuo i plodova voda je zapravo počela da otiče u nekim manjim količinama, a ja nisam shvatila da je to",  kaže Neda i dodaje:

"Pretpostavljam da mnoge žene misle da ta scena pucanja vodenjaka izgleda kao na filmovima, to pukne i na podu vidite baru vode, to kod mene nije bio slučaj. Ta voda je samo u manjim količinama oticala i dosta je ličilo na mokrenje. Meni je zapravo plodova voda malo po malo oticala punih pet dana. Ja sam imala zakazan ultrazvučni pregled, to jutro sam dobila i temperaturu, uputila se na taj pregled, misleći da ću kod lekara opšte prakse zbog te temperature nakon ultrazvuka. Međutim, lekar je odmah na ultrazvuku video da sam ostala bez plodove vode i hitno me uputio u Narodni front, gde sam tu noć i porođena", navodi Neda, koja ističe da nikada nije gubila veru u svoju bebu.

Šta se kasnije dešavalo i kako je izgledala njihova borba, pogledajte u snimku:

Izvor: Prva