Roditelji koji rade ovih 8 stvari koče decu u razvoju, a misle da im čine dobro
Održavanje odnosa s odraslom decom može biti izazovno, naročito kada roditelji pokušavaju da izglade stare traume iz detinjstva ili upravljaju ličnim emocionalnim potrebama dok ohrabruju svoju decu.
01.12.2024.
9:21
Ne postoji univerzalno "ispravan" način za rešavanje tih odnosa, ali neka ponašanja roditelja mogu negativno uticati na zdravlje svih. Prema psihologu Džefriju Bernstajnu, neki roditelji misle da pomažu svojoj odrasloj deci, ali zapravo ih nesvesno koče u razvoju.
Njihova dobroćudna podrška često postaje prepreka deci da preuzmu odgovornost i nauče kakoda žive kao samostalne odrasle osobe, piše Yourtango.
Možda vas zanima
Ovo je 5 tipova mama koje odgajaju srećnu i zdravu decu
Niti jedna majka nije savršena, ali neke od njih, svojim načinom vaspitanja, uspevaju da odgajaju srećnu, zdravu i uspešnu decu.
9:04
30.11.2024.
38 d
Svaka majka muškog deteta treba da pročita ove reči
Karl Jung, jedan od najpoznatijih psihologa i psihijatara svih vremena, posvetio je mnogo pažnje proučavanju uticaja vaspitanja i odrastanja na mušku decu.
15:40
30.11.2024.
38 d
Ovo su najčešći oblici takvog ponašanja:
1. Ignorisanje ličnih trauma
Roditelji koji nisu rešili svoje emocionalne traume često nesvesno prenose te obrasce na svoju odraslu decu. Ti roditelji stavljaju potrebe dece ispred sopstvenog emocionalnog zdravlja, čime deci uskraćuju priliku se se osamostale.
2. Prezaštitničko ponašanje
Roditelji koji pokušavaju da "spasu" svoju decu od životnih problema često nemaju priliku da razviju emocionalnu inteligenciju i veštine rešavanja problema. Pew Research Center ističe da prezaštitnički pristup postaje sve češći, ali kada se deca suoče s odraslom dobi, to može postati prepreka njihovoj nezavisnosti.
3. Prečesta komunikacija
Iako je normalno biti u kontaktu s decom, roditelji koji previše zovu i šalju poruke mogu nenamerno smanjiti autonomiju svoje dece. Kako navodi Njujork Tajms, ravnoteža u komunikaciji ključna je za zdrav odnos.
Možda vas zanima
Ceo svet se divi japanskom načinu vaspitanja: Evo zbog čega je tako poseban
Deca iz Japana veoma se razlikuju od dece sa Zapada. Umerena su i lepo se ponašaju, slušaju svoje roditelje i nikada ne histerišu i nemaju napade besa. U čemu je tajna?
8:27
29.11.2024.
39 d
Tri najbolje majke po horoskopu: Evo šta rade drugačije od ostalih
Iako je svaka mama svom detetu najbolja i daje sve od sebe da bi njenom mališanu bilo najbolje, pročitajte šta zvezde kažu - koje mame su najbolje po horoskopu.
15:50
27.11.2024.
41 d
4. Finansijska pomoć bez granica
Iako je finansijska podrška ponekad nužna, ona može postati problematična ako odrasla deca ne nauče kako da budu odgovorna. Prema dr Džefriju, roditelji koji postavljaju granice u finansijskoj pomoći omogućuju deci da razviju osećaj odgovornosti i nezavisnosti.
5. Prebacivanje krivice s dece
Kako ističe stručnjakinja Peg Strip, roditelji koji opravdavaju loše ponašanje svoje dece onemogućuju im da preuzmu odgovornost za svoje postupke.
6. Zanemarivanje sopstvenih potreba
Roditelji koji sve ulažu u pomoć deci često zapostavljaju sopstveno emocionalno i fizičko zdravlje, što može dovesti do osećaja iscrpljenosti i usamljenosti kada deci više nije potrebna njihova pomoć.
7. Nedostatak granica
Mnogi roditelji izbegavaju da postave granice zbog straha od gubitka odnosa s decom. No, kako bi podstaknuli njihovu nezavisnost, granice su ključne.
8. Kritika dečjih odnosa
Neki roditelji nesvesno izražavaju svoje frustracije kritikujući odnose svoje dece, što može uzrokovati napetosti i dodatno udaljavanje.
Možda vas zanima
10 toksičnih ponašanja majki: Ne znate, a uništavate dete
Nijedna majka ne bira svojom voljom da svojim ponašanjem loše utiče na svoje dete, ali neke majke ipak postanu toksične majke sticajem okolnosti.
9:16
21.11.2024.
47 d
6 stvari koje razaraju dečji imunitet: U jednom svi roditelji greše
Pročitajte kojih to šest grešaka mnogi roditelji nesvesno prave i time slabe dečji imuni sistem, zbog čega su mališani kasnije podložniji raznim virusima.
8:38
18.11.2024.
50 d
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar