Roditeljstvo

Roditelji koji rade ovih 8 stvari koče decu u razvoju, a misle da im čine dobro

Održavanje odnosa s odraslom decom može biti izazovno, naročito kada roditelji pokušavaju da izglade stare traume iz detinjstva ili upravljaju ličnim emocionalnim potrebama dok ohrabruju svoju decu.

01.12.2024.

9:21

Izvor: MissMama/KŠ

1
Roditelji koji rade ovih 8 stvari koče decu u razvoju, a misle da im čine dobro
Pixel-Shot/Shutterstock

Podeli:

Ne postoji univerzalno "ispravan" način za rešavanje tih odnosa, ali neka ponašanja roditelja mogu negativno uticati na zdravlje svih. Prema psihologu Džefriju Bernstajnu, neki roditelji misle da pomažu svojoj odrasloj deci, ali zapravo ih nesvesno koče u razvoju.

Njihova dobroćudna podrška često postaje prepreka deci da preuzmu odgovornost i nauče kakoda žive kao samostalne odrasle osobe, piše Yourtango.

Ovo su najčešći oblici takvog ponašanja:

1. Ignorisanje ličnih trauma

Roditelji koji nisu rešili svoje emocionalne traume često nesvesno prenose te obrasce na svoju odraslu decu. Ti roditelji stavljaju potrebe dece ispred sopstvenog emocionalnog zdravlja, čime deci uskraćuju priliku se se osamostale.

2. Prezaštitničko ponašanje

Roditelji koji pokušavaju da "spasu" svoju decu od životnih problema često nemaju priliku da razviju emocionalnu inteligenciju i veštine rešavanja problema. Pew Research Center ističe da prezaštitnički pristup postaje sve češći, ali kada se deca suoče s odraslom dobi, to može postati prepreka njihovoj nezavisnosti.

Roditelji koji rade ovih 8 stvari koče decu u razvoju, a misle da im čine dobro
Drazen Zigic/Shutterstock

3. Prečesta komunikacija

Iako je normalno biti u kontaktu s decom, roditelji koji previše zovu i šalju poruke mogu nenamerno smanjiti autonomiju svoje dece. Kako navodi Njujork Tajms, ravnoteža u komunikaciji ključna je za zdrav odnos.

4. Finansijska pomoć bez granica

Iako je finansijska podrška ponekad nužna, ona može postati problematična ako odrasla deca ne nauče kako da budu odgovorna. Prema dr Džefriju, roditelji koji postavljaju granice u finansijskoj pomoći omogućuju deci da razviju osećaj odgovornosti i nezavisnosti.

5. Prebacivanje krivice s dece

Kako ističe stručnjakinja Peg Strip, roditelji koji opravdavaju loše ponašanje svoje dece onemogućuju im da preuzmu odgovornost za svoje postupke.

Roditelji koji rade ovih 8 stvari koče decu u razvoju, a misle da im čine dobro
fizkes/Shutterstock

6. Zanemarivanje sopstvenih potreba

Roditelji koji sve ulažu u pomoć deci često zapostavljaju sopstveno emocionalno i fizičko zdravlje, što može dovesti do osećaja iscrpljenosti i usamljenosti kada deci više nije potrebna njihova pomoć.

7. Nedostatak granica

Mnogi roditelji izbegavaju da postave granice zbog straha od gubitka odnosa s decom. No, kako bi podstaknuli njihovu nezavisnost, granice su ključne.

8. Kritika dečjih odnosa

Neki roditelji nesvesno izražavaju svoje frustracije kritikujući odnose svoje dece, što može uzrokovati napetosti i dodatno udaljavanje.