Ova pravila morate da sledite kada dete pije antibiotik: Jedno je posebno važno za ozdravljenje
Zdravstveni stručnjaci izdvojili su tri važne stvari koje bi roditelji trebalo da znaju kada deca piju antibiotik.
07.12.2024.
16:59
![Ova pravila morate da sledite kada dete pije antibiotik: Jedno je posebno važno za ozdravljenje](/data/images/2024-12-01/87135_shutterstock-2111313158_f.jpg?timestamp=1733587182)
Usred smo sezone virusa, prehlada, gripa, a njima su posebno izložena deca koja su u kolektivima. Većina roditelja će, kada se dete razboli, pokušati dan-dva da ga leči kod kuće, voćem, čajevima i slično, a ako se stanje ne poboljša, ona idu kod lekara.
Možda vas zanima
Ovih 10 osobina imaju supertate: Uz njih će rasti najsrećnija deca
Muškarci igraju aktivniju ulogu danas u roditeljstvu. Preuzimaju ulogu oca hranitelja, zaštitnika i onog koji uvodi red u porodici.
8:55
7.12.2024.
41 d
Deca koju odgajaju "stariji" roditelji često imaju ovih 7 osobina
Pre samo nekoliko decenija bilo je neshvatljivo da neko postane roditelj tek tamo negde s 35 godina. A tek s 40...
9:08
5.12.2024.
43 d
U nekim slučajevima, potrebni su antibiotici kako bi mališanu bilo bolje, a medicinski stručnjaci iz britanskog Nacionalne zdravstvene službe su na Instagramu roditeljima otkrili tri stvari koje su važne ukoliko lekar propiše ove lekove detetu.
1. Antibiotik se uvek pije do kraja
Iz britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS) su objasnili da kada se detetu propiše antibiotik, važno je da se uvek ispije do kraja – čak i ako mališanu bude bolje već nakon dva-tri dana.
![Ova pravila morate da sledite kada dete pije antibiotik: Jedno je posebno važno za ozdravljenje](/data/images/2024-11-30/86830_shutterstock-2439194309_iff.jpg?t=1733572153)
"Ako su detetu prepisani antibiotici za bakterijsku infekciju, možda će vam delovati da mu je bolje već posle dva ili tri dana. Ali važno je da se ovi lekovi uvek ispiju do kraja", kažu iz NHS, navodeći da je u suprotnom veći rizik da se infekcija ponovo javi.
"Neispijanje antibiotika do kraja takođe povećava i rizik da bakterija postane otporna na antibiotike", dodaju.
2. Poštujte savet lekara o potrebi za antibioticima
"Deci često nisu potrebni antibiotici jer su u najvećem broju slučajeva infekcije kod mališana izazvane virusima, poput prehlade ili gripa, koje antibiotici ne mogu da izleče".
Kada je reč o ovim lekovima, iz NHS savetuju roditeljima da poslušaju savet lekara o tome kada su antibiotici zaista potrebni, a kada nisu.
"Otpornost na antibiotike je veliki problem – uzimanje ovih lekova i onda kada nisu potrebni znači da oni više neće imati efekat kod deteta u budućnosti".
3. Antibiotici nisu lek za sve
Iz britanske Nacionalne zdravstvene službe objašnjavaju da antibiotici ne pomažu kod svih infekcija, uključujući većinu vrsta kašlja, prehlade i gripa.
Oni su istakli i da se antibiotici više ne propisuju rutinski kod upala grla ili ušiju kod dece, te da je savet da blaže bakterijske infekcije, kako kod odraslih tako i kod dece, pokušaju da se izleče bez antibiotika, te da se u tim slučajevima retko propisuju.
"Što se više antibiotici koriste za lečenje nekih bezazlenih stanja, to su veće šanse da postane neefikasni u lečenju nekih ozbiljnijih stanja", ističu stručnjaci.
Možda vas zanima
Šta je "svetionik" roditeljstvo i kakvu decu odgajaju ovi roditelji
"Svetionik" roditeljstvo je jedan od najuravnoteženijih stilova vaspitanja dece, a vodi se stavom da bi svojoj deci trebalo da budemo poput svetionika.
8:43
4.12.2024.
44 d
8 "čudnih" pravila roditelja koja su zapravo dobra za decu
Evo kojih osam pravila mnogi smatraju da su čudna, a pojedini roditelji ih imaju u vaspitanju svoje dece i zapravo su dobra za mališane.
8:55
2.12.2024.
46 d
Svetstka zdravstvena organizacija i druge globalne zdravstvene organizacije streme ka smanjenju upotrebe antibiotika, posebno kod zdravstvenih stanja koja nisu ozbiljna.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar