Naučno dokazano: Ovaj program za pranje veša troši najviše vode i struje
Ispostavilo se da nije onako kako su mnogi očekivali.
03.08.2024.
12:45
Veš mašina je jedan od najvažnijih kućanskih aparata. Ubacite prljavu odeću u bubanj, dodajte deterdžent, sipajte omekšivač i postavite odgovarajući program i vaša odeća je čista. Nažalost, mnogi od nas biraju program koji troši veliku količinu vode.
Možda vas zanima
Još ne koristite ovaj začin za pranje veša? Odmah počnite, videćete zašto VIDEO
Nije teško oprati odeću i svako to može, ali pravilno pranje veša je umetnost.
15:49
24.7.2024.
48 d
Koliko vremena imate da izvadite veš iz mašine? Počeće da smrdi
Svima se desilo da sveže opran veš ne miriše onako kako bi trebalo... I ne, nije do mašine - saznajte u čemu grešite.
8:45
21.7.2024.
51 d
Standardne veš mašine nude nekoliko različitih programa prilagođenih drugim vrstama tkanina. Svaku od njih karakterizuju različite postavke temperature i ciklusi centrifuge, koji direktno utiču na potrošnju energije - što je veća centrifuga, to je veća potrošnja električne energije, slično višim temperaturama, piše essanews.
Većina nas koristi dva ili tri programa. Jedan od najčešće biranih je onaj za pranje posteljine i peškira, jer ih je zbog higijene potrebno prati na najvišoj temperaturi. Još jedan popularan program namenjen je za tamne tkanine, nakon čega sledi osetljivo pranje. Moglo bi se činiti da ovaj prvi koristi najviše vode. Ispostavilo se da je sasvim drugačije.
Prema pisanju na portalu naučnici sa Univerziteta Newcastle dokazali su da program osetljivog pranja troši najviše vode i energije. Studija je pokazala da se do 1,4 miliona mikrovlakana oslobađa iz poliesterskih tkanina tokom osetljivog pranja. Za poređenje, tokom korišćenja standardnog programa pranja pamuka oslobađa se oko 800.000 mikrovlakana. Velika količina vlakana povezana je sa znatno većom potrošnjom vode, a time i električne energije.
Tkanine poput pamuka, poliestera, najlona i lana i muslina mogu se prati na temperaturama od 40 stepeni, što smanjuje rizik od oštećenja ili skupljanja materijala. Međutim, stručnjaci upozoravaju da se ne pere na ovoj temperaturi, jer veš mašina nameštena na 40 stepeni koristi dvostruko više energije od one nameštene na 30. Perite odeću na 30, a peškire i posteljinu na 60 stepeni kako biste uštedeli struju i vodu.
Možda vas zanima
Majstori vam neće reći ovu caku: Evo kako da sprečite "skakanje" veš-mašine
Kada mašina za veš počne da poskakuje po kupatilu, svi najpre pomisle da je u pitanju veliki problem, ali potrebno je da najpre proverite da se ne radi o ovome…
8:48
8.7.2024.
64 d
Oprali ste veš, a omekšivač se ne oseća? Evo gde grešite
Zbog ovih grešaka vaša sveže oprana odeća ne miriše lepo, zato sledeći put obratite pažnju na ove savete.
14:22
6.7.2024.
66 d
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar