Praktični saveti

Sobno cveće koje cveta oplemeniće svaki prostor: Pronađite svoju najlepšu biljku

Sobno cveće koje cveta uvek privlači mnogo više pažnje od običnih zelenih listova na kućnim biljkama.

02.12.2024.

15:27

Izvor: superžena

0
Sobno cveće koje cveta oplemeniće svaki prostor: Pronađite svoju najlepšu biljku
New Africa/Shutterstock

Podeli:

Svaka kuća izgleda drugačije ukoliko enterijer ukrašavaju i sobne biljke koje su procvetale. Postoje različite vrste, međutim, među njima ima nekoliko onih koje su ubedljivo najlepše i zasigurno će oplemeniti svaki prostor.

 

Najlepše sobno cveće koje cveta

Spatifilum

Spatifilum nam dolazi iz kolumbijskih džungli, u Evropi se pojavljuje prvi put u 18. veku. Ova biljka je odlična za prečišćavanje vazduha, a za cvetanje mu je neophodno polusenovita pozicija i dosta vode.

Herwarth Morales/Shutterstock

Afrička ljubičica

Afrička ljubičica je vrsta zeljastih višegodišnjih cvetajućih bijki, a njeno prirodno stanište je Tanzanija. Njen cvet je najčešće beo, ružičast, plav ili roze i cveta preko cele godine, pa je zbog toga posebna saksijska vrsta.

Sunny_Smile/Shutterstock

Anturijum

Anturijum drugačije zovemo i flamingov cvet ili plamenac. Ima prelepe crvene cvetove i ova biljka je poreklom iz Amerike.

Yarrrrrbright/Shutterstock

Sobni jasmin

Jasmin pripada porodici maslina, njegovo ime potiče iz Persije. Ovu biljku većina uzgaja zbog posebnog mirisa njegovih cvetova. Sobni jasmin cveta od januara do marta i tada treba da se unese u kuću.

Jurjanephoto/Shutterstock

Klivija

Klivija vodi poreklo čak iz južne Afrike, danas su nam poznate tri vrste ovog cveta. Klivija minata se koristi kao saksijska cvetna kultura i ima cvetove u obliku suncobrana.

Yayuyu210615/Shutterstock

Guzmanija

Guzmanija je poznata sobna biljka i poznata je po lakom održavanju. Još je zovu i tropska lepotica, a guzmanija je epifitna biljka, što znači da raste na nekoj drugoj biljci.

s8/Shutterstock

Ehmeja

Ehmeja je još jedna epifitna biljka koja ima crvene i žute cvetove, ali i šareno lišće što ih stavlja kao idealnog kandidata za sobnu biljku.

Natali9ka/Shutterstock

Amarilis

Amarilis odlikuju prelepi cvetovi koji mogu biti različitih boja i veličina. Ova biljka voli manju saksiju i nije joj potrebno previše vode.

Olha Pavlenko/Shutterstock

Kalanhoja

Kalanhoja nam stiže čak sa Madagaskara, a zanimljivo je i da je ovo prva biljka poslata u svemir 1971. godine. Obožava svetlost i potrebno joj je povremeno zalivanje.

New Africa/Shutterstock

Orhideja

Orhideja je familija izuzetno bogata različitim vrstama, ima ih oko 22.000. Neki je još zovu i kraljicom sobnog cveća. Sve što joj je potrebno jeste zalivanje jednom nedeljno i svetlost.

Alie04/Shutterstock

Neobično sobno cveće

Pored ovih "običnih" sobnih biljki, postoje i neke druge vrste, poput egzotične orhideje ili biljke mesožderke.

Egzotična orhideja Phalaenopsis

Ona nam dolazi čak iz daleke Australije i iz tropskih krajeva Azije, a lakoća održavanja ju je učinila neizostavnim delom svakog doma. Orhideju morate zalivati jednom nedeljno, naročito ovu vrstu, a znaćete da joj fali voda ukoliko njeni otvoreni koreni postanu prljavo bele boje. Kada procveta, zalivajte je jednom u dve nedelje.

NANCY AYUMI KUNIHIRO/Shutterstock

Mesožderka

U ovu grupu neobičnih biljki spada i mesožderka. Ona je posebna jer joj, osim fotosinteze, izvor hrane predstavljaju i insekti, ali i male životinje. Jarkom bojom one privlače plen, zatvaraju takozvana usta i zatim izvlače hranljive materije iz plena koje vare.

Važe za biljke koje su teške za gajenje, ali ako im pružite adekvatne uslove, dugo će trajati. Njima je potrebno dosta svetla, a zemlja mora da bude uvek vlažna jer i potiču iz močvarnih predela.

haireena/Shutterstock

Kako negovati sobno cveće koje cveta?

Najpre odaberite sobno cveće koje cveta i najlepše je prema vašem mišljenju, a onda se uputite u tajne njegovog negovanja. Kao i svemu ostalom, i cveću je neophodna nega. Istražite kakve uslove voli vaša biljka, pa ukoliko zahteva mnogo svetlosti, postavite je u blizini prozora, dok one koje vole tamu, sklonite.  

Kao što inače znamo, najvažnije je je da biljci obezbedite svetlost (u onolikoj meri koliko joj je potrebno), temperaturu koja je odgovarajuća i vlažnost vazduha. Ova tri faktora su zavisni jedan od drugog, te je potrebno da, u zavisnosti od vrste cveća koje imate, pronađete pravi balans.

Lokacija koja ne odgovara cveću može napraviti pravi haos. Biljka će prestati da napreduje ukoliko joj ne odgovaraju svi uslovi.

Obratite pažnju takođe i na zalivanje. Ako biljka ne voli previše vode, onda se potrudite da ne preterujete, a s druge strane, ukoliko vaša biljka "vapi" za svetlošću, obavezno je postavite na mesto pored prozora.

Grumpy Cow Studios/Shutterstock

Koje je najlepše sobno cveće?

Svakako da je to stvar ličnog izbora, ali neke vrste su ubedljivo najlepše, bez obzira na to koje sobno cveće je vaše omiljeno.

Petunija

Petunija ima raznobojne cvetove i odlična je za dekoraciju prozorskih klupica i vaza.

Kaprisova/Shutterstock

Lavanda

Lavanda je nadaleko poznata po svom opojnom mirisu koji stvara relaksirajuću atmosferu i čini svaki dom lepšim. Samo obratite pažnju ukoliko ste alergični na ovu biljku, trebalo bi da je izbegavate.

Christine Bird/Shutterstock

Hibiskus

Hibiskus je tropska biljka čiji veliki, šareni cvetovi privlače pažnju uvek i na neki način unose egzotiku u vaš dom.

zcebeci/Shutterstock

Begonija

Ne cveta svaka begonija, ali vrsta Begonia semperflorens, baš kao što joj i ime kaže, "ona koja cveta uvek", oplemeniće vaš prostor tokom cele godine. Ova vrsta nam dolazi iz Brazila, a radi se o višegodišnjoj biljci koja pomaže i u prečišćavanju vazduha.

IRINA CHETVERIKOVA/Shutterstock

Koje vrste sobnog cveća su najjednostavnije za održavanje?

Sanseverija (Svekrvin jezik)

Ova biljka dobro podnosi i izloženost suncu, ali i tamu. Ne voli preveliku vlagu, pa je možete držati čak i u blizini radijatora. Njeni cvetovi podsećaju na ljiljane i ima dugačko i usko lišće.

New Africa/Shutterstock

Difenbahija

Šareni listovi su ono što krasi ovu atraktivnu kućnu biljku. Toliko je laka za održavanje da joj odgovara apsolutno sve, direktna svetlost, sobna temperatura i umereno zalivanje su sve što vam je potrebno.

KELENY/Shutterstock

Kako odabrati sobno cveće koje cveta u hladnijim uslovima?

Postoje i biljke koje odlično trpe hladnije uslove, slabije osvetljene prostorije i ne treba im previše pažnje.

Peperomija

Idealna biljka za vaše uslove. Odlikuju je neobični uslovi i zaheva minimalno održavanje.

Ladydoubt/Shutterstock

Vriseja

Vriseje su otporne i mogu da cvetaju i u senovitim uslovima. Sade se u male saksije, a zimi zahtevaju minimalno zalivanje.

Vladimir Mucibabic/Shutterstock

Da li je sobno cveće koje cveta pogodno za stanove sa malo svetlosti?

Sobno cveće koje cveta mora da ima barem minimalni izvor svetlosti kako bi uspelo, tako da ukoliko u vašem stanu nema dovoljno svetla, u tom slučaju potražite sobnu biljku koja voli tamu, ali velike su šanse da tada neće moći da imate baš biljku koja cveta.

Ako u vašem domu nema pretarano mnogo svetlosti, onda bi vaš izbor trebalo da bude zeleni ljiljan, filadendron, kalatea ili paprat.

Chekyravaa/Shutterstock