Roditeljstvo

Roditelji koji čine ove stvari odgajaju pametnu decu koja vole da uče

Deca su prirodno radoznala, a roditelji imaju ključnu ulogu u oblikovanju njihovog odnosa prema učenju. Uz podsticajno okruženje i podršku, učenje može postati zabavno i inspirativno. Evo kako!

19.02.2025.

9:33

Izvor: superžena

3
Roditelji koji čine ove stvari odgajaju pametnu decu koja vole da uče
Rawpixel.com/Shutterstock

Podeli:

Čak i stručnjaci polemišu oko toga šta tačno čini genijalca. Da li je presudan IQ, emocionalna inteligencija (EQ), izvršne funkcije ili akademski uspeh? Priroda ili vaspitanje? Genetika svakako igra ulogu, ali naučnici još uvek raspravljaju o tome koliko nasleđe utiče na inteligenciju

Možete li povećati šanse svog deteta? Časovi klavira, učenje francuskog i žongliranje mogu da pomognu, ali postoje i drugi faktori. 

Govorimo o 15 stvari koje rade roditelji čija su deca radoznala, snalažljiva i željna znanja.

1. Ograničavaju vreme ispred ekrana

Naučnici su otkrili da 30% dece mlađe od dve godine ima televizor u svojoj sobi, a 59% ih gleda TV barem dva sata dnevno. Američka pedijatrijska akademija upozorava roditelje da ne izlažu bebe i malu decu televiziji, jer ekran ne može zameniti stvarnu interakciju s ljudima. 

Stručnjakinja za dečji razvoj Roberta Golinkof ističe da je razgovor ključan za učenje jezika i kognitivni razvoj, a TV na to ne može da odgovori na pravi način.

2. Duže doje decu

Istraživanje u Belorusiji pokazalo je da su šestogodišnjaci koji su kao bebe duže i isključivo dojeni imali za 5% bolje rezultate na IQ testovima. Takođe su bili uspešniji u čitanju, pisanju i matematici. Genetičarka Riki Levis objašnjava da ljudsko mleko sadrži više masti nego kravlje mleko, što pomaže razvoju mozga.

Roditelji koji čine ove stvari odgajaju pametnu decu koja vole da uče
Monkey Business Images/Shutterstock

3. Podstiču decu da sviraju instrument

Deca koja sviraju klavir ili gudački instrument imaju 15% bolje rezultate u verbalnim veštinama. Brojna istraživanja potvrđuju povezanost muzičkih veština s jezičkim sposobnostima i IQ-om. Međutim, ostaje pitanje: postaju li deca pametnija zahvaljujući muzici ili su pametnija deca sklonija učenju muzike?

4. Uče decu strpljenju

Deca koja mogu da odlože trenutnu nagradu (poput čekanja da pojedu keks) kasnije postižu 210 bodova više na SAT testovima (test sposobnosti koji se koristi kao prijemni ispit za upis na preddiplomske studije u SAD). 

Stručnjaci naglašavaju da uspeh nije toliko povezan s IQ-om koliko s izvršnim funkcijama – sposobnošću kontrole impulsa, prebacivanja između zadataka i zadržavanja informacija u radnoj memoriji.

Roditelji koji čine ove stvari odgajaju pametnu decu koja vole da uče
Pixel-Shot/Shutterstock

5. Svakodnevno im čitaju

Deca čiji roditelji imaju barem 500 knjiga imaju 36% veću verovatnoću da će završiti srednju školu i 19% veću verovatnoću da će završiti fakultet. Roditelji koji vole da čitaju prenose tu ljubav na svoju decu, što im pomaže u obrazovanju i opštem razvoju.

6. Podstiču fizičku aktivnost

Preterano sedenje i manjak kretanja mogu negativno uticati na školski uspeh. Deca s viškom kilograma postižu 11% lošije rezultate na testovima iz čitanja, a istraživači su uočili da deca s višim indeksom telesne mase imaju lošije ocene i češće izostaju iz škole.

7. Aktivno se kreću s decom

Aerobne aktivnosti mogu poboljšati izvršne funkcije mozga čak 100%. Molekularni biolog Džon Medina savetuje roditeljima da se i sami uključe u fizičke aktivnosti sa svojom decom, jer to pozitivno utiče na njihov kognitivni razvoj.

Roditelji koji čine ove stvari odgajaju pametnu decu koja vole da uče
conrado/Shutterstock

8. Upisuju decu u kvalitetan vrtić

Istraživanje sprovedeno u Mičigenu pokazalo je da su osobe koje su pohađale vrtić 52% sklonije tome da završe srednju školu, a u kasnijem životu su bile uspešnije u karijeri i imale manju stopu kriminalnog ponašanja.

9. Uče decu žongliranju

Žongliranje povećava zapreminu sive materije u mozgu za 3%. Stručnjaci sa Univerziteta Jejl (Yale) otkrili su da ova aktivnost poboljšava vizuelnu pažnju i opšte kognitivne sposobnosti.

10. Obogaćuju dečji rečnik

Deca iz porodica s manjim primanjima i slabijim obrazovnim nivoom roditelja čuju četiri puta manje reči godišnje od dece iz bogatijih, obrazovanijih porodica. Veći broj reči u ranom detinjstvu ima veze s boljim školskim uspehom i razvijenijim jezičkim sposobnostima.

Roditelji koji čine ove stvari odgajaju pametnu decu koja vole da uče
Evgeny Atamanenko/Shutterstock

11. Podstiču učenje stranih jezika

Deca koja uče strani jezik najmanje dve godine imaju 14% bolje rezultate na SAT testovima. Svaka dodatna godina učenja jezika dodatno poboljšava akademske rezultate.

12. Ograničavaju vreme provedeno uz video-igre

Deca koja igraju video-igre više od dva sata dnevno imaju 9,4% lošije rezultate na školskim testovima. Prekomerno igranje može negativno uticati na učenje, čitanje, spavanje i društvene interakcije, piše "Your Tango".