Zašto neka deca češće treba da čuju "ne", čak i ako ste nežni roditelji
U nastojanju da odgajimo empatičnu i emocionalno svesnu decu, možda smo zanemarili koliko je važno da ona razumeju i poštuju granice.
02.04.2025.
8:36

Da li deca češće treba da čuju "ne"? Ovo pitanje često izaziva rasprave među roditeljima i svima koji se pitaju gde su nestale granice. U nastojanju da naše dete postane empatično i emocionalno svesno, moguće je da smo zanemarili koliko je važno da ona razumeju i poštuju granice.
Možda vas zanima
Četiri navike roditelja koji nisu bliski sa svojom decom: Da li se prepoznajete?
Iako se trudimo da svom detetu pružimo sve što treba i budemo najbolji roditelji, nemaju svi roditelji jednak pristup vaspitanju dece i odnosu prema njima.
8:35
26.3.2025.
10 d
Ovu reč od 7 slova svaki roditelj treba redovno da koristi
Ne postoje čarobne reči koje ćemo izgovoriti i odmah napraviti nešto spektakularno i dotad neviđeno s detetom.
9:54
12.3.2025.
24 d
Kada nežno roditeljstvo nije dovoljno
Nežno odgajanje dece zasniva se na razumevanju, strpljenju i otvorenoj komunikaciji. Ali postoje situacije u kojima dugotrajna objašnjenja nisu praktična – recimo, kada dete u trenu odluči da istrči na ulicu.
"Kada bi moje dete istrčalo na ulicu... nisam imala vremena mirno da objašnjavam zašto ne sme da prelazi ulicu dok prolaze kola." U takvim trenucima, jasno i odlučno "ne" nije samo efikasno – ono je nužno. Stručnjaci za razvoj dece naglašavaju da dosledne, primereno postavljene granice pomažu deci da se osećaju sigurnije i razviju osećanje odgovornosti.

Jasnoća je oblik ljubaznosti
Roditelji se danas često pitaju kako da postave granice bez rigidne discipline. Ali jasnoća i doslednost ne znače nedostatak empatije – naprotiv, one detetu pružaju sigurnost. Jedan od korisnih pristupa je kombinacija zabrane i alternative – "Da, ali..." – da, možeš da se igraš vodom, ali voda mora da ostane u kadi. Da, možeš da se penješ, ali ne po kuhinjskom stolu. Međutim, ponekad, u ključnim trenucima, najbolja opcija je jednostavno reći "ne".

Granice i empatija mogu da idu zajedno
Ono što je mnogim roditeljima izazovno jeste strah da će postavljanjem granica ispasti strogi ili autoritarni. Međutim, između krutih pravila i potpunog popuštanja postoji ravnoteža. Deca koja odrastaju uz jasne, dosledne granice imaju veće samopouzdanje, bolje razumeju odgovornost i lakše se snalaze u društvu. Odgajanje dece danas dolazi s nizom izazova, ali jedno ostaje sigurno – reč "ne" ne mora da znači manjak ljubavi.
Možda vas zanima
Tri greške koje roditelji prave, a zbog kojih dete još ne priča
Tri saveta logopeda pomoći će vam da otkrijete zašto vaše dete još uvek ne govori – možda neke stvari radite pogrešno.
8:42
1.4.2025.
4 d
Sve toksične porodice imaju ove obrasce ponašanja: Da li ste iskusili neki?
Porodični odnosi bi trebalo da budu sigurna baza, prostor podrške, razumevanja i emocionalne stabilnosti.
10:01
30.3.2025.
6 d
Naprotiv, kada dolazi iz brižnog i doslednog pristupa, može biti upravo ono što je detetu potrebno da se oseća sigurno i zaštićeno.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar