Četiri navike roditelja koji nisu bliski sa svojom decom: Da li se prepoznajete?
Iako se trudimo da svom detetu pružimo sve što treba i budemo najbolji roditelji, nemaju svi roditelji jednak pristup vaspitanju dece i odnosu prema njima.
26.03.2025.
8:35

Nisu svi roditelji u bliskom odnosu sa svojom decom, naročito kada deca odrastu. Iako ne postoji savršena formula za roditeljstvo, neki obrasci ponašanja mogu s vremenom stvoriti udaljenost između roditelja i dece.
Možda vas zanima
Ovu reč od 7 slova svaki roditelj treba redovno da koristi
Ne postoje čarobne reči koje ćemo izgovoriti i odmah napraviti nešto spektakularno i dotad neviđeno s detetom.
9:54
12.3.2025.
18 d
10 surovih istina o životu kojima svaki roditelj treba da nauči dete
Život nisu samo lepe stvari, sastoji se i iz nekih neprijatnih situacija na koje deca treba da budu spremna, zato je važno da na vreme nauče 10 teških lekcija.
9:06
28.2.2025.
30 d
Ako kao roditelji primećujete da vam je teško da izgradite blisku vezu sa sopstvenom decom, naročito kada odrastu, moguće je da ćete se prepoznati u nekim od sledećih navika, tvrdi savetnik Džordan Grej. Evo koje navike je naveo.
1. Potiskujete svoje emocije
"Roditelji koji imaju naviku da potiskuju svoje emocije često ne izražavaju tugu, ljutnju, frustraciju ili druga osećanja koja društvo percipira kao 'negativna'. Emocije su i dalje prisutne, ali im je teško da ih priznaju i prožive.
Ova emocionalna zatvorenost može stvoriti osećanje distance i nedostupnosti u odnosu s decom", objašnjava savetnik.

2. Otuđeni ste od svojih osećanja
Ako smo emocionalno odvojeni od sebe, postoji veća verovatnoća da neprijatne emocije zadržavamo u sebi i usmeravamo ih prema sebi. Grej navodi: "Umesto da otvoreno govorite o onome što osećate, u vama može da se razvije duboko uverenje da s vama nešto nije u redu, što dodatno otežava odnos s decom".

3. Stalno ste napeti i oprezni
Ako stalno pokušavamo sve da učinimo "kako treba", možemo živeti u stalnom stanju napetosti i iščekivanja greške.
"Svaka greška pojačava osećanje nesigurnosti, a potreba za savršenstvom može stvoriti zid između vas i vaše dece, naročito ako deca osećaju da ne mogu biti slobodna ili autentična kada ste prisutni", kaže savetnik.

Možda vas zanima
Pet rečenica koje ne treba da govorimo malom detetu
Neke rečenice pri odrastanju malog deteta roditelji bi trebalo da izbegavaju i zamene ih konstruktivnijim i bezbolnijim, a postoji i obrazloženje zbog čega.
8:44
25.3.2025.
5 d
8 stvari koje nikako ne bi trebalo zabraniti deci
Roditelji iz straha zabranjuju deci razne stvari, ali evo u čemu ne bi trebalo da ih sprečavaju.
8:28
24.3.2025.
6 d
4. Teško prihvatate konstruktivnu kritiku
"Ako vam je teško da podnesete bilo kakvu povratnu informaciju, pogotovo od svoje dece, to može dodatno narušiti odnos. Umesto da čujete šta deca žele da vam kažu, možda reagujete odbrambeno jer kritiku doživljavate kao napad, a ne kao pokušaj razumevanja i zbližavanja", zaključio je Grej.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar