Fraze koje ne smemo da govorimo detetu kad je tužno
Ove rečenice deca mogu da dožive kao omalovažavanje svojih emocija, zato je bolje da ih ne izgovarate svom detetu.
03.04.2025.
9:06

Koliko god se trudili da zaštitimo decu od tuge, nemoguće je da izbegnemo sve situacije koje ih rastuže. Možda su izgubili omiljenu igračku, ispustili sladoled ili im se najbolji prijatelj odselio. U takvim trenucima često želimo da kažemo nešto utešno, ali ponekad nehotice kažemo nešto što situaciju može još više da pogorša.
Možda vas zanima
Četiri navike roditelja koji nisu bliski sa svojom decom: Da li se prepoznajete?
Iako se trudimo da svom detetu pružimo sve što treba i budemo najbolji roditelji, nemaju svi roditelji jednak pristup vaspitanju dece i odnosu prema njima.
8:35
26.3.2025.
12 d
Zašto neka deca češće treba da čuju "ne", čak i ako ste nežni roditelji
U nastojanju da odgajimo empatičnu i emocionalno svesnu decu, možda smo zanemarili koliko je važno da ona razumeju i poštuju granice.
8:36
2.4.2025.
5 d
Stručnjaci upozoravaju na rečenice koje deca mogu da dožive kao omalovažavanje svojih emocija. Evo nekoliko izraza koje je najbolje izbegavati i predloga šta da kažete umesto njih.
1. "Zašto si tako osetljiv?"
Umesto da kritikujemo, psihoterapeut Danijel Rinaldi savetuje iskazivanje empatije: "Vidim da ti je teško. Svako drugačije doživljava emocije i u redu je biti osetljiv. Uz tebe sam".

2. "Nemoj da plačeš."
Plač je prirodan način izražavanja emocija, posebno kod dece koja još uče kako da ih regulišu, ističe pedijatar dr Šon Akers. Bolje je reći: "Plač je sasvim normalan. Ako želiš, tu sam da ti pomognem".
3. "Drugi imaju veće probleme."
Upoređivanje bola može učiniti da se dete oseća krivim zbog svojih emocija, obašnjava dr Akers. Umesto toga, kad se situacija smiri, možete razgovarati o zahvalnosti i važnosti perspektive – ali ne u trenutku tuge, piše "Tinybeans".

4. "Zašto si ti uvek teži od brata/sestre?"
Ovakva poređenja mogu da naruše samopouzdanje i odnose među decom. Svako dete drugačije doživljava svet, a njihova osećajnost nije slabost, ističe Tejlor Lindskog.
5. "Nije to ništa strašno."
Iako nama nešto može da se čini beznačajnim, detetu to može da bude vrlo važno. Psihologica dr Niki Herst savetuje da kažete: "Vidim da ti to mnogo znači. Želiš li da mi kažeš šta se dogodilo?".

6. "Ne budi beba!"
Deca imaju pravo na svoje emocije bez pritiska da se ponašaju odraslije. Dr Herst ističe da je bolje reći: "U redu je biti tužan. Želiš li da razgovaraš o tome?".
Možda vas zanima
Ovu reč od 7 slova svaki roditelj treba redovno da koristi
Ne postoje čarobne reči koje ćemo izgovoriti i odmah napraviti nešto spektakularno i dotad neviđeno s detetom.
9:54
12.3.2025.
26 d
10 surovih istina o životu kojima svaki roditelj treba da nauči dete
Život nisu samo lepe stvari, sastoji se i iz nekih neprijatnih situacija na koje deca treba da budu spremna, zato je važno da na vreme nauče 10 teških lekcija.
9:06
28.2.2025.
38 d
7. "Nasmeši se! Biće bolje!"
Nametanje lažnog optimizma može zvučati kao negiranje stvarnih emocija. Umesto toga, kažite: "Vidim da si tužan/tužna. U redu je tako da se osećaš i tu sam ako želiš da razgovaraš".
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar