Lepota žene

Većina nas pogrešno nanosi kremu za lice, evo kako to pravilno da uradite

Ako ste oduvek preferirali nanošenje kreme na suvu kožu, vreme je da promenite tu naviku.

20.11.2024.

13:36

Izvor: Diva.vecernji.hr/Tina Hajduk

0
Većina nas pogrešno nanosi kremu za lice, evo kako to pravilno da uradite
LightField Studios/Shutterstock

Podeli:

Pomislili biste da je nanošenje hidratantne kreme na lice jednostavan korak koji ne zahteva posebna upustva. Međutim, prema najnovijim otkrićima iz sveta nege kože, mnogi od nas prave jednu ključnu grešku – čekamo da nam se lice potpuno osuši pre nego što krenemo s nanošenjem kreme.

Ovaj mali propust možda se čini beznačajnim, ali rezultati su vidljivi na našoj koži: suvoća, osećaj zategnutosti i pojava finih linija koje bismo mogli da izbegnemo. U svetu nege kože, svaki detalj ima važnost, a pravilno nanošenje hidratantne kreme moglo bi biti tajna za koju nismo znali da nam je potrebna.

Na TikToku je trend poznat kao "isušivanje" postao popularan među ljubiteljima nege kože. Prema ovom pristupu, korisnici puštaju svoju kožu da se osuši na vazduhu pre nego što nanesu proizvode. Motivacija iza ove metode leži u teoriji da je prirodno sušenje bolje za kožu – da smanjuje rizik od bakterija koje se mogu nalaziti na peškirima i trenja koje može izazvati iritacije. Iako na prvi pogled ovaj pristup ima smisla, stručnjaci upozoravaju da nije najbolji način za postizanje maksimalne hidratacije kože.

Seprimor/Shutterstock

Danijel Isaks, stručnjak za negu kože, razotkriva mit o sušenju na vazduhu. "Čest je mit da je sušenje kože na vazduhu najbolji način za sprečavanje iritacija i omogućavanje da koža 'diše'. Međutim, zapravo može dovesti do gubitka vlage i pojačane suvoće," kaže Isaks. Iako se ideja o prirodnom sušenju čini logičnom, ona ignoriše ključnu činjenicu: koža, kada je potpuno suva, ne može efikasno upiti hidratantne sastojke.

Ovde dolazimo do pojma koji bi mogao promeniti vaš pristup nezi kože – transepidermalni gubitak vode (TEWL). Kada ostavite kožu da se potpuno osuši, dozvoljavate vodi da ispari iz gornjih slojeva kože u okolni vazduh, što ubrzava dehidraciju. Time vaša koža postaje  ranjiva na suvoću, osećaj zategnutosti i pojavu finih linija.

"Koža se, kad je predugo izložena vazduhu, dehidrira, a taj proces ubrzava pojavu bora i smanjuje elastičnost," objašnjavaju. U suštini, voda koja ostane na površini kože tokom prirodnog sušenja ne zadržava vlagu, već je isparava. Kao rezultat toga, vaša koža gubi dragocenu vlažnost, ostavljajući je suvom i sklonijom oštećenjima.

Youssef Edwar/Shutterstock

Dakle, kako možete povećati delotvornost svoje hidratantne kreme? Prema Danijelu Isaksu, ključno je naneti kremu na kožu dok je još uvek lagano vlažna. "Nanošenje hidratantne kreme na vlažnu kožu pomaže efikasnije zadržavanje vlage," tvrdi Isaks. Vlažna koža bolje upija hidratantne sastojke, čime se pojačava delotvornost proizvoda. Kada je koža blago vlažna, hidratantna krema deluje kao barijera, zaključavajući vlagu unutar kože i omogućavajući dugotrajan osećaj hidratacije i mekoće.

Na ovaj način, hidratantna krema stvara zaštitni sloj koji sprečava isparavanje vode s površine kože, zadržavajući vlagu onde gde je najpotrebnija. Rezultat? Vaša koža postaje punija, sjajnija i zdravija, s manje primetnim finim linijama i borama. Ova mala promena u rutini može napraviti ogromnu razliku u stanju vaše kože.

Dmytro Buianskyi/Shutterstock

Evo nekoliko praktičnih saveta kako biste obezbedili da vaša koža dobija najviše od hidratantne kreme:

1. Operite lice toplom vodom – Koristite mlaku vodu umesto vruće, jer visoke temperature mogu ukloniti prirodna ulja s kože.

2. Nemojte potpuno sušiti lice – Nakon pranja, lagano osušite lice tapkanjem peškirom, ostavljajući ga blago vlažnim.

3. Brzo nanesite hidratantnu kremu – Vreme je ključno; nanesite hidratantnu kremu čim osetite da je vaša koža blago vlažna. Na taj način pomažete da se zaključa vlaga unutar kože pre nego što ona počne da isparava.

4. Koristite kremu s prikladnim sastojcima – Potražite kreme koje sadrže hijaluronsku kiselinu, glicerol ili ceramide, sastojke koji dodatno pomažu u zadržavanju vlage.

5. Nemojte preterivati s proizvodima – Ponekad manje znači više. Previše slojeva može otežati koži apsorpciju hidratantnih sastojaka.

Ako ste oduvek preferirali nanošenje kreme na suvu kožu, vreme je da promenite tu naviku. Nanesite hidratantnu kremu dok je koža još vlažna i gledajte kako vaša koža postaje mekša, hidriranija i blistavija. Uz ovo malo prilagođavanje u rutini, obezbeđujete da vaš omiljeni hidratantni proizvod pruža maksimalan efekat, čuvajući vašu kožu mladolikom i svežom.

Dakle, sledeći put kad nanosite kremu, setite se – blago vlažna koža je ključ za zdrav ten!