Roditeljstvo

Zašto beba često štuca?

Radi se ustvari o jednom prolaznom problemu koji se događa u još nezrelom organizmu novorođenčeta i mladog dojenčeta. Ako štucanje nije popraćeno čestim povraćanjem ili slabijim napredovanjem deteta, nema razloga za brigu. Neki jednostavni postupci mogu pomoći da pre prestane.

Petak, 25.12.2015.

18:10

Izvor: mamaibeba

Zašto beba često štuca?
Thinkstock

Podeli:

Uzroci štucanja

Još nije tačno poznato šta je u osnovi razlog samog štucanja, ali s mehaničke tačke gledišta u pitanju je kontrakcija dijafragme koja nastaje gotovo uvek usled pritiska koji uzrokuje prošireni želudac. Uzrok proširenja želuca je:

Posisano mleko

• Štucanje se javlja jer je želudac pun nakon dojenja.
• Na spoju jednjaka i želuca nalazi se ventil (cardia, lat.), koji se, u uslovima kad normalno radi, otvara kako bi hrana ušla u želudac, a zatim se odmah potpuno zatvara kako bi se sprečilo vraćanje hrane u jednjak (t.j refluks). Kod novorođenčeta kardija je još nezrela i ne obavlja u potpunosti svoj zadatak te dolazi do vraćanja mleka iz želuca u jednjak. Na taj način nadražuje se sluznica jednjaka i ujedno se podstiče dijafragma na kontrakcije, a posledica je štucanje.

Gutanje vazduha

• Za novorođenčad je svojstveno da progutaju dosta vazduha (posebno ako su hranjena na bočicu koja ima cuclu bez ventila).
• Vazduh u želucu nadražuje dijafragmu izazivajući kontrakcije koje su uzrok štucanju.
• Štucanju su podložnije bebe – mali proždrljivci koji pohlepno sišu, jer zajedno s mlekom progutaju veće količine vazduha.
Greške koje treba izbegavati
1. Dati bebi kašičicu limunovog soka. Najpre osećaj kiselog za tako mladu doba je vrlo neugodno, a pravilo je da se citrična voća ne daju do kraja prve godine zbog moguće alergijske reakcije.
2. Dati mineralnu vodu (“sa mehurićima“) što može pogoršati štucanje zbog rastezanja želuca.
3. Energično ljuljanje – povećava rizik vraćanja mleka u jednjak i javljanja štucanja.
4. Lupkanje ili masaža po leđima ne pomaže u zaustavljanju štucanja.

NEKOLIKO PRAVILA ZA PREVENCIJU ŠTUCANJA

Ako je dete na grudima

• Proveriti da uz bradavicu prihvati i areolu jer na taj način smanji se količina vazduha koju beba proguta tokom dojenja.
• Odvojiti dete nakratko od grudi, potom ponovno staviti - ritam gutanja pomaže u pravilnom disanju i sprečava pojavu štucanja, odnosno pomaže da prestane.
• Pustite ga da podrigne pre nego što prione na drugu dojku, kako bi se iz želuca ispraznio vazduh.

Ako se hrani na bočicu

• Paziti na ugao pod kojim se bočica drži - cucla mora uvek biti puna mleka i osiguravati normalan protok.
• Proveriti da otvor na cucli nije premalen (držati se uputstva proizvođača - pr. NUK – srednja veličina otvora na cucli za mleko), ako dete mora uložiti napor da posiše mleko na cuclu proguta puno vazduha.
• Koristiti cucle koje imaju ventil (Air system) jer je na taj način gutanje vazduha minimalno.

Kada se posavetovati s pedijatrom

Svakako treba još jednom naglasiti da je štucanje blaža prolazna nelagoda koja se uglavnom za koju minutu smiri sama po sebi, a ne ostavlja nikakve štetne posledice po zdravlje deteta i nestaje kako ono raste.
Ali ako se događa da je štucanje učestalo, stalno se ponavlja, te je popraćeno i drugim simptomima kao:
• Učestalo štucanje i povraćanje.
• Slabo napredovanje dojenčeta (zastoj ili slabije dobijanje na težini).
• Dojenče prekida obrok nakon čega usledi neutešni plač.
• San je površan i isprekidan čestim buđenjem.

U slučaju pojave navedenih simptoma potrebno je posetiti lekara jer bi mogao biti u pitanju gastroezofagealni refluks, poremećaj koji nije tako redak kod odojčeta, a štucanje mu je samo jedan od simptoma. U slučaju sumnje na gastroezofagealni refluks pedijatar će se posavetovati sa specijalistom – dečjim gastroenterologom radi utvrđivanja tačne dijagnoze i izbora lečenja zavisno o uzroku poremećaja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare