5 znakova da ste odgajili stvarno razmaženo dete: Evo kako to da ispravite
Razmaženost je osobina koja je mnogima odbojna, a prvo što nam pada na pamet je dete koje drami bez razloga i zahteva sve. Međutim, postoji razlog zašto se deca tako ponašaju...
07.03.2025.
8:49

Kad pomislimo na razmaženo dete, mnogima se digne kosa na glavi. Dete koje bez razloga i neprestano nešto zahteva, drami, izmišlja, vrišti, ima ispade besa samo da bi nešto dobilo i ne priznaje nikakav autoritet, nego zahteva da sve bude po njegovom. Prvo nam padnu na pamet ona deca zbog koje svi prevrću očima u kafićima, restoranima, čak i na mestima koja su predviđena za decu. Ne vole ih baš ni druga deca.
Možda vas zanima
Ovu lošu osobinu deca nasleđuju od roditelja, a evo kako to da ispravite
Deca nasleđuju od roditelja nisko samopoštovanje, a evo šta može da pomogne da deca izgrade ovu važnu osobinu.
8:34
2.3.2025.
46 d
10 surovih istina o životu kojima svaki roditelj treba da nauči dete
Život nisu samo lepe stvari, sastoji se i iz nekih neprijatnih situacija na koje deca treba da budu spremna, zato je važno da na vreme nauče 10 teških lekcija.
9:06
28.2.2025.
48 d
Uvek je prva pomisao mnogih – roditelji previše popuštaju tom detetu. Taj krug uvek zamišljamo tako da dete nešto traži, roditelj ne da, dete plače, roditelj da. Ali to ima i drugu dimenziju, pa stručnjaci uvek ističu da se tu uvek radi o – nezadovoljenim emocionalnim potrebama, nedoslednim granicama i nedostatku povezanosti.
Jedna stručnjakinja za svesno roditeljstvo Reem Raouda, koja je u svojoj karijeri radila s više od 200 dece, ustanovila je sa sigurnošću da razmaženo ponašanje može ukazivati na nezadovoljene potrebe. Evo kojih pet znakova se mogu videti kod izraženo razmažene dece, a savetovala je kako roditelji mogu pokušati da isprave takvo ponašanje.

1. Ne žele da čuju "ne"
Dete se nekad može protiviti pravilima ne zato što su ona teška, već zato što nisu dovoljno jasno postavljene granice, što deluje zbunjujuće i frustrirajuće. Ako su pravila nejasna, ili ako dete nema pravo da učestvuje u bilo kakvim odlukama koje ga se tiču – dete može raditi stvari samo zato da bi dobilo osećanje kontrole.
Savet za roditelje: Umesto da samo kažete "ne" i nastavite dalje, priznajte njihova osećanja i tada recite šta zahtevate: "Vidim da si uznemiren, jer želiš još da se igraš, ali sada je vreme za spavanje". Granice postavljene na ovakav način uče da pravila nisu tu da bi nekog kontrolisala, nego zbog poverenja i sigurnosti.

2. Stalno traže pažnju
Kada deca zahtevaju stalnu pažnju, to često znači da ne osećaju emocionalnu povezanost ili nisu sigurni koje je njihovo mesto u porodici. Takvo dete će često tražiti više: više vremena, više potvrđivanja, više uveravanja. Na primer, to znači da će tražiti pažnju roditelja u društvu – zato što misli da nije dovoljno važno, kada pažnja nije na njemu.
Savet za roditelje: Odvojte 10 do 20 minuta za nesmetanu interakciju s detetom svakoga dana. Što više vremena, to bolje. Igrajte se, razgovarajte ili samo provedite vreme s detetom. Kada se deca osećaju emocionalno sigurno, njihova potreba za stalnim potvrđivanjem bledi.
Možda vas zanima
Ovu rečenicu roditelji nikako ne bi smeli da izgovaraju: Jako je štetna za razvoj dece
Ako i vi ponekad pohvalite dete da je pametno, saznajte zašto to više ne treba da radite.
10:21
1.3.2025.
47 d
Šta je 1-2-3 metoda vaspitanja dece? Kažu da je veoma efikasna za neposlušnu decu
Odgajanje dece nije nimalo jednostavno, ali čini se kao da ga ponekad, iz najbolje namere, i sami zakomplikujemo.
15:19
27.2.2025.
48 d

3. Imaju napade besa kako bi dobili ono što žele
Izlivi besa nisu manipulacija. Oni su vapaj za pomoć. Deca koja imaju ispade besa obično su preopterećena i nemaju veštine obrađivanja velikih emocija. Često se to događa jer se dete oseća kao da ga niko ne čuje zato što se njegove emocije odbacuju, oseća se nemoćno, jer nema pravo glasa i slično.
Savet za roditelje: Ostanite mirni, potvrdite njihova osećanja ("Vidim da si stvarno uznemirena") i ponudite utehu ("Ovde sam s tobom dok se ne budeš osećala bolje"). Deca uče emocionalnu regulaciju kroz povezanost, a ne kroz kontrolu.

4. Opiru se odgovornosti
Dete koje odbija da sređuje, izbegava domaći zadatak ili lako odustaje nije, kako odmah mislimo, tvrdoglavo niti lenjo. Možda je stvar u tome da ste ih prečesto štitili od izazova ili su pak bili prinuđeni da budu nezavisni pre nego što su bili spremni.
Savet za roditelje: ponudite im saradnju u poslovima primerenima njihovim uzrastima. Kuvajte zajedno ili rešavajte neke probleme kao tim. Uvek treba proslaviti njihov trud, a ne samo rezultate. Kada se deca osećaju sposobno i kad znaju da imaju podršku, odgovornost će doći sama od sebe.

Možda vas zanima
Zašto vas dete ne sluša? Pre nego što izgubite živce, znajte da su ovo 3 moguća razloga
Ako ste umorni od toga što vas dete ne sluša, pročitajte koja su tri moguća razloga za to i šta može da pomogne da se takvo ponašanje promeni.
9:02
26.2.2025.
50 d
5 načina da odgajite pametno dete: Ovo je najvažnije za razvoj mozga mališana
Neurobiolog Kukinori Šinohara otkrio je 5 načina da odgajite pametno dete, objašnjavajući šta je to što ima najveći uticaj na razvoj mozga.
8:38
6.3.2025.
42 d
5. Nedostaje im zahvalnosti
Kada se dete ponaša nezahvalno ili je uznemireno zato što nije dobilo ono što želi, to često nije zato što misli da ima pravo na to ili se oseća povlašćeno. To može značiti da se oseća kao da ga niko ne čuje, kao da nije povezano s roditeljima ili je nemoćno. Kada deca dobijaju igračke, poslastice ili nagrade umesto emocionalne povezanosti, oni tada ne mogu da cene ono što je istinski važno.
Savet za roditelje: zahvalnost proizlazi iz povezanosti. Uključite svoje dete u značajne aktivnosti, kao što je pomoć u kuvanju obroka, pravljenje čestitki ili deljenje bitnih trenutaka kao porodica. Kad deca osete da pripadaju, doprinose i da su cenjena, oni to cene. Preterano nagrađivanje dece nije korisno. Na primer, ako vam pomognu da sredite kuću, umesto novca ili slatkiša, možete reći: "Hvala što si mi pomogao. To mi mnogo znači i bilo mi je zabavno da radimo to zajedno". Cilj je da te trenutke učinite smislenim, a ne da bude nešto što rade za nagradu.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar