Alternative za pilulu – kontracepcija bez hormona
Sprečavanje začeća bez hormona je u trendu. Koje su alternative piluli zaista bezbedne i za koga su prikladne? Predstavljamo tri metode.
02.09.2024.
18:39
Sve više žena na Zapadu okreće se kontracepciji bez hormona, jer njihova upotreba ima neželjena dejstva po zdravlje. U jednoj anketi, sprovedenoj 2023. u Nemačkoj, 61 odsto i muških i ženskih ispitanika smatra da je tačan iskaz da kontracepcija koja podrazumeva hormone "ima negativne posledice na telo i dušu".
Možda vas zanima
Nova studija: Žene u perimenopauzi imaju dvaput veću šansu za bipolarni poremećaj
Žene imaju dvostruko veće šanse da razviju bipolarni poremećaj u perimenopauzi, pokazala je studija.
12:34
22.8.2024.
23 d
Menstrualni bolovi mogu biti znak ozbiljnih bolesti: Zašto nastaju i kada su opasni
Menstrualni bolovi su normalna pojava u prva dva dana ciklusa, ali jak, konstantan bol može da bude posledica bolesti.
14:11
9.8.2024.
36 d
Pilula protiv začeća dugo je smatrana feminističkim sredstvom za emancipaciju, ali je prošle godine prvi put od 2007. ponovo pala na drugo mesto kao sredstvo protiv začeća – iza kondoma.
Džosef Molitoris, koji radi za Odeljenje za pitanja svetske populacije pri Ujedinjenim nacijama, kaže: "U zemljama u kojima je relativno nizak stepen korišćenja kontracepcije, često je raširen strah od neželjenih dejstava ili poremećaja prirodnih procesa u telu, pa žene ili odustaju od upotrebe hormonalnih sredstava ili ih uopšte ne koriste".
Pored kondoma za muškarce, i za žene postoji niz metoda za sprečavanje začeća bez hormonalnih preparata. Na primer, femidom – neka vrsta kondoma za žene koji se pre polnog odnosa unosi u vaginu.
Spirale od bakra, zlata ili srebra mehaničkim unošenjem u telo sprečavaju spermatozoide na njihovom putu. Isto se odnosi i na dijafragmu. Osim toga, postoje specijalni računari za merenje nivoa hormona u mokraći, koji na osnovu podataka izračunavaju plodne dane.
Molitoris kaže da izbor metode zavisi od tri faktora: dostupnosti, individualne upotrebljivosti i cene. Osim toga, kulturne navike, kao i političke kampanje koje propagiraju planiranje porodice mogu da imaju uticaja na odluke žena.
Koja metoda je prava?
Dr Betina Beter je privatna docentkinja i glavna lekarka na Klinici za ginekologiju, endokrinologiju i reproduktivnu medicinu na Medicinskom univerzitetu Inzbruk. Ona smatra da su metode bez hormona dobre alternative: "Ako se takve metode na pravi način primene, onda se dostigne visok stepen zadovoljstva žena i parova, a i metode su pouzdane". Ova doktorka smatra da su česte greške prilikom primene tih metoda.
Na primeru kondoma je to jasno – on je siguran, ukoliko ne pukne. Zato je teško da se paušalno opiše delotvornost metoda kontracepcije. Svakako je preporučljivo da se o tome razgovara s lekarima.
Dijafragma
Ona izgleda kao veliki kondom, sastoji se od silikonske kape uobručene čvrstim prstenom. Ta metoda se ubraja u takozvanu zaštitu barijerama. Stavlja se uoči polnog odnosa pred grlić materice. Tu može da ostane do 30 sati i potom može da se opere i ponovo upotrebi. Dijafragma, slično kondomu, sprečava spermatozoide da dopru do jajnih ćelija. A za one koji se ipak probiju postoji gel koji ih suzbija.
Stručno osoblje bi trebalo da prilagodi dijafragmu. Kada žena rodi dete, potrebno je novo prilagođavanje dijafragme.
Bakarna spirala
Bakarna spirala je umetak od plastike obavijen bakarnom žicom, koji ginekolog postavlja u matericu na period od pet do deset godina. Spirala je zadržala stari naziv, mada savremene spirale imaju oblik slova "T". Postoje bakarne spirale kojima je dodato i srebro, kao dobar antiseptik, a u skupljoj verziji i zlato, jer takođe štiti genitalni trakt od štetnih mikroorganizama.
Bakar proizvodi jone koji umrtvljuju spermatozoide, ali i usporavaju formiranje sluzokože materice.
Do sada je spirala jedina metoda kontracepcije koja nudi dugoročnu i pouzdanu zaštitu od neželjene trudnoće.
Doktorka Beter napominje da je spirala nepodesna za devojke koje imaju redovno obilno krvarenje, jer spirala može da ga pojača. Osim toga, povećava se rizik od vanmaterične, tubalne trudnoće.
Prirodne metode
Prirodno planiranje porodice zasniva se na činjenici da je moguće da se na osnovu određenih telesnih simptoma prepozna kada žena ulazi u plodan ciklus. Zato se te metode zovu simpto-termalne.
Merenje bazalne telesne temperature (BTT) spada u ovaj način sprečavanja neželjene trudnoće. Bazalna temperatura je najniža telesna temperatura tokom 24 sata i meri se odmah posle buđenja, pre bilo kakve aktivnosti. Na dan ovulacije, kada zrela oslobođena jajna ćelija čeka na oplodnju, telesna temperatura se povećava za najmanje 0,2 stepena Celzijusova i ostaje na tom nivou do menstruacije. Osim toga, cervikalna sluz, koja se za vreme menstruacije zgusne i tako sprečava spermatozoide da prodru u matericu, razredi se i biva propusna za vreme plodnih dana, pa je neophodno kontrolisati i njene osobine.
Korektno merenje, računanje i vrednovanje ovih osobina tela moraju da se nauče, kako bi metoda bila delotvorna. Za sada nauka nije prikupila dovoljno podataka da bi se moglo govoriti o pouzdanoj kontraceptivnoj metodi. Ova metoda nije preporučljiva za žene koje su nedavno rodile ili za žene u menopauzi.
Prekid polnog odnosa nije sigurna metoda
Takozvani "coitus interruptus" koristi 53 miliona žena širom sveta, ali ta metoda ne spada u pouzdane načine sprečavanja neželjene trudnoće. Vađenje penisa iz vagine pre ejakulacije, prema mišljenju doktorke Beter, čak i ne spada u metode kontracepcije, jer nedostaju pouzdani podaci o tome koji se stepen delotvornosti time postiže.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, postojeće metode kontracepcije ne zadovoljavaju 17 odsto žena širom sveta. A 24 odsto žena su potpuno nezadovoljne. Potreba za novim alternativnim metodama je velika.
Možda vas zanima
Šta je BRCA test, zbog čega se i kako radi, i šta on otkriva
Prisutnost štetne mutacije u ovim genima povećava rizik za rak dojke, jajnika i druge vrste raka.
10:49
7.8.2024.
39 d
U tamponima pronađeni otrovni metali: "Žene mogu biti izložene većem riziku"
Naučnici su otkrili otrovne metale u tamponima, uključujući olovo, pozivajući proizvođače da testiraju i označe sigurnost proizvoda kako bi zaštitili zdravlje korisnika.
8:50
11.7.2024.
66 d
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar