Koliko je ženi potrebno da se oporavi nakon porođaja? Nova studija baca u senku sve ono što smo znali
Trudnoća i rođenje deteta nose sa sobom ogromne telesne posledice. A to koliko su one zaista velike i koliko je ženi u stvari potrebno da se oporavi, pokazuje jedna nova studija.
11.04.2025.
11:18

Brojke su impresivne: više od 300.000 porođaja su naučnici iz Izraela i SAD stavili u fokus svojih istraživanja i izvršili oko 44 miliona merenja. Rezultat je izuzetno tačna slika o promenama u ženskom telu pre i posle trudnoće.
Za potrebe studije anonimno su sprovedena krvna, urinska i druga istraživanja. Tako su, na primer, mereni holesterol u krvi, broj imunih ćelija i crvenih krvnih zrnaca, upalni procesi, kao i podaci o stanju jetre, bubrega i metabolizma. Ukupno je u obzir uzeto 76 parametara.
Možda vas zanima
Vežbe za pripremu tela za trudnoću: Izbegnite česte tegobe u drugom stanju
Evo na koji način možete da pomognete svom telu da se pripremi za trudnoću.
17:14
30.3.2025.
18 d
Da li vazelin zaista "briše" strije u trudnoći?
Može li vazelin stvarno pomoći u smanjenju strija? Evo šta kaže nauka iza ovog popularnog saveta za negu kože – i vredi li pokušati.
8:40
20.3.2025.
28 d
Anonimizovani podaci iz perioda od 2003. do 2020. potiču iz dosijea pacijentkinja najvećeg izraelskog servisa zdravstvenih usluga. Za potrebe studije obrađeni su samo podaci žena između 20 i 35 godina koje nisu uzimale lekove i nisu imale nikakve hronične bolesti.

Rezultati su pokazali različite efekte trudnoće i porođaja u do sada nezabeleženoj opširnosti, kaže Uri Alon, biolog pri Institutu Vajcman u Rehovotu u Izraelu, koji je ujedno bio rukovodilac studije. Ona je prvobitno objavljena na naučnoj platformi Science Advances i nakon toga u časopisu Nature, a podržao ju je Evropski istraživački savet.
Trudnoća i porođaj utiču duže na telo nego što se mislilo
Rezultati studije upućuju na to da je telo zaokupljeno posledicama trudnoće i porođaja duže nego što se pretpostavljalo, kaže Dženifer Hol, naučnica koja na Univerzitetskom koledžu u Londonu proučava reproduktivno zdravlje. Postoji društveno očekivanje da se žena nakon rođenja deteta brzo oporavi. "Ovo sada je nešto poput biološkog dokaza da to nije tako", kaže Hol.
Tako se pokazalo da se oko polovine (47 odsto) od 76 istraženih telesnih parametara stabilizuje u prvom mesecu posle porođaja. Stabilizacija druge polovine parametara (41 odsto) traje, međutim, od tri meseca do godinu dana dok se ne postigne vrednost od pre trudnoće.

Vrednosti koje se tiču holesterola ili funkcije jetre stabilizovale su se tek nakon otprilike šest meseci. Za važnu, tzv. ALP-vrednost, bilo je potrebno čak godinu dana da se stabilizuje. To jasno upućuje na telesno opterećenje kroz porođaj, navodi se u studiji.
Neke vrednosti su čak i 80 nedelja posle porođaja bile još jasno izmenjene. Povišeni su, na primer, bili markeri u imunom sistemu koji ukazuju na upale. Niže vrednosti zabeležene su kad su u pitanju gvožđe u krvi i prosečna koncentracija hemoglobina u crvenim krvnim zrncima.
Nejasno je, međutim, mogu li se te razlike povezati s promenama ponašanja nakon porođaja ili trajnim fiziološkim posledicama trudnoće, navodi se takođe u studiji. Dodaje se da je to jedno od pitanja s kojima se bi nauka još trebalo da se pozabavi.

Znatne telesne promene u trudnoći
Za vreme trudnoće, majka prolazi kroz znatne telesne promene koje podržavaju rast i razvoj embriona, te kasnije i fetusa. Povećana potreba za kiseonikom i hranjivim materijama dovodi do povećanja minutnog volumena srca majke, a njen krvni volumen povećava se i do 50 odsto.
Njeno disanje se menja, kao i čitava hormonska ravnoteža. Njeni bubrezi filtriraju više krvi u kraćem vremenskom roku, njen imuni sistem se menja kako bi se izbeglo odbacivanje embriona odnosno fetusa.
Koštani sistem majke takođe je pogođen promenama, kao i njen probavni sistem, želudac i metabolizam. Za vreme trudnoće i posle porođaja postoji povećani rizik od depresije, trudničkog dijabetesa, anemije, kao i od zgrušavanja krvi. Krvarenja nakon porođaja su širom sveta i dalje glavni uzrok za smrt porodilja.

I bez komplikacija, porođaj predstavlja duboku promenu. Jer, kad fetus i placenta (organ koji u trudnoći nastaje i koji je odgovoran za snabdevanje fetusa) napuste telo, odjednom prestaje njihovo delovanje na metabolizam i hormone majke.
Moguća nova rana dijagnoza protiv rizika u trudnoći?
Nauka bi u budućnosti mogla da omogući da se još pre trudnoće prepozna ima li neka žena povećan rizik od određenih komplikacija. U to spadaju pre svega po život opasan povišen krvni pritisak, takozvana preeklampsija, ili trudnički dijabetes. Trenutno se te bolesti mogu dijagnostifikovati tek tokom trudnoće.

Sada se zna da žene s komplikacijama u trudnoći imaju drugačije vrednosti markera nego one koje nisu imale probleme za vreme trudnoće. Nova saznanja pružaju mogućnost da se pomogne onim ženama s visokim rizicima, još pre nego što zatrudne, ističe Dženifer Hol.
Možda vas zanima
Da li je ultrazvuk u trudnoći štetan za bebu? "U ovim nedeljama bi trebalo da je obavezan" VIDEO
Na društvenim mrežama se pojavila osoba koja se predstavlja kao "mentor za neometani kućni porođaj" i poziva trudnice da se porađaju isključivo u kućnim uslovima.
18:44
31.1.2025.
76 d
Imate miome i trudni ste? Šanse za porođaj carskim rezom su čak 6 puta veće
Procenjuje se da 40 do 60 odsto žena ima miome do 35. godine, do 80 odsto žena ih ima do 50. godine.
15:44
25.10.2024.
174 d
"Rezultati pokazuju da anonimizovane biomedicinske informacije mogu da donesu brojna nova saznanja", kaže rukovodilac studije Alon. Ali i drugi prelazni periodi poput rasta i razvoja u detinjstvu, pubertetu ili za vreme menopauze, kao i tok specifičnih bolesti i procesi ozdravljenja, mogli bi tako bolje da se razumeju, zaključuje izraelski naučnik.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar