Vežbe za pripremu tela za trudnoću: Izbegnite česte tegobe u drugom stanju
Evo na koji način možete da pomognete svom telu da se pripremi za trudnoću.
30.03.2025.
17:14

Razmišljate o tome da proširite svoju porodicu? Čestitamo! To je jedna od najvažnijih odluka koje donosite u životu, a u međuvremenu možete da uradite štošta kako biste se što bolje pripremili za sve što vas očekuje kroz trudnoću, porođaj, a zatim i odgajanje deteta.
Možda vas zanima
Da li vazelin zaista "briše" strije u trudnoći?
Može li vazelin stvarno pomoći u smanjenju strija? Evo šta kaže nauka iza ovog popularnog saveta za negu kože – i vredi li pokušati.
8:40
20.3.2025.
14 d
Mislili su da čekaju bliznakinje, a na dan porođaja desilo se čudo FOTO/VIDEO
"Bilo je to iznenađenje i veliki šok. Hteli smo jedno, ali eto dobiti smo njih tri. Znali smo da su dve devojčice, ali ova treća se izgleda sakrila."
13:28
19.3.2025.
15 d
Za početak, možete da poradite na pripremi tela za trudnoću, a evo i kako.
Rešite se povreda
Važno je da se pre začeća posvetite rešavanju nekih starih povreda ili problema poput išijasa, bola u leđima, problemima s kukovima...
Povrede ili nelagodnost imaju tendenciju da se dodatno pojačaju tokom trudnoće zbog povećanog pritiska na kičmu i hormonskih promena.
Ako imate ovakvih ili sličnih problea, obratite se stručnjaku i pokušajte da ih rešite pre nego što ostanete u drugom stanju.

Radite kardio trening
Redovni kardio trening pomaže da ostanete u formi, posebno ako planirate da zatrudnite. Tokom trudnoće se inače volumen krvi buduće majke uvećava za 45 odtso, ubrzava se rad srca, a postoji i rizik od gestacijske hipertenzije.
Vežbanje može da pomogne telu da bude pripremljenije za sve te promene.
Možda vas zanima
Postoji razlog zašto baš to: Evo koja hrana se trudnicama najčešće jede
Trudnice često imaju vrlo specifične želje za hranom, i to nije ništa neobično. Namirnice koje se jedu budućim mamama mogu da budu različite, ali naučnici su otkrili šta je to što im se najčešće jede.
17:29
20.12.2024.
104 d
Istina je: Nakon trudnoće se jedan deo tela nikad ne vraća u prvobitno stanje
Naučnici su dokazali da jedan deo tela raste u trudnoći i da nakon porođaja ova promena kod žena ostaje trajna.
9:12
15.11.2024.
139 d
Odaberite neku aktivnost u kojoj uživate kako bi vam bilo lakše da redovno to radite. Neke od opcija u hodanje, trčanje, plivanje, vožnja bicikla, ples... Kardio treninzi takođe mogu da se rade i u trudnoći, ali isključivo uz konsultacije sa lekarom.
Ojačajte karlično dno
Trudnoća opterećuje dno karlice, kao i mrežu mišića na dnu karlice. Jačanje dna karlice i mišića zato može da predupredi pojavu problema kao što su inkontinencija ili nelagodnost tokom trudnoće. Da biste poboljšali snagu karličnog dna, razmislite o vežbama kao što su Kegelove vežbe, iskoraci, čučnjevi.

Ojačajte trup
Kako trudnoća napreduje, stomak postaje sve veći i teži, zbog čega je važno da mišići trupa podržavaju rast vaše materice i stomaka. S druge strane, slabi mišići trupa mogu da dovedu do bolova u donjem delu leđa i nelagodnosti, jer se bore da podnesu sve veću težinu.
Možda vas zanima
Stvari koje žene ne žele da priznaju da su radile u trudnoći, plaše se osude
Znamo da su sve žene koje su u drugom stanju, ili su bile u drugom stanju, uradile bar neku od ovih stvari.
9:01
28.10.2024.
157 d
Imate miome i trudni ste? Šanse za porođaj carskim rezom su čak 6 puta veće
Procenjuje se da 40 do 60 odsto žena ima miome do 35. godine, do 80 odsto žena ih ima do 50. godine.
15:44
25.10.2024.
160 d
Izdržaj, bočni izdržaj i slične vežbe mogu da pomognu u izgradnji snage i elastičnosti trupa, a isto važi i za jogu i pilates, piše Times of India.
Ojačajte noge
I mišići nogu u trudnoći rade naporno kako bi izdržali sav pritisak koji stvara sve veći trudnički stomak. Vežbe poput čučnjeva i mrtvog dizanja mogu da pomognu u jačanju nogu i mišića zadnjice.

Pre praktikovanja bilo koje gorenavedene vežbe, posavetujte se sa izabranim lekarom.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar