Sednica senata univerziteta u Beogradu
Dekan beogradskog Elektrotehničkog fakulteta profesor dr Branko Kovačević juče je kao rektorski kandidat „položio ispit” pred Senatom Univerziteta u Beogradu. Članovi Senata su, naime, Savetu BU za rektora Univerziteta predložili redovnog profesora Branka Kovačevića, a na sednici 18. ovog meseca članovi Saveta će odlučiti o tome da li će Kovačević u naredne tri godine voditi BU.
Subota, 09.12.2006.
13:33
Autor: A. Brkić
Sednica senata univerziteta u Beogradu Dekan beogradskog Elektrotehnickog fakulteta profesor dr Branko Kovacevic juce je kao rektorski kandidat „polozio ispit” pred Senatom Univerziteta u Beogradu. Clanovi Senata su, naime, Savetu BU za rektora Univerziteta predlozili redovnog profesora Branka Kovacevica, a na sednici 18. ovog meseca clanovi Saveta ce odluciti o tome da li ce Kovacevic u naredne tri godine voditi BU. U trci za mesto prvog coveka BU prvobitno je uz Kovacevica bio i profesor dr Aleksandar Lipkovski, prorektor BU, ali je samo Kovacevic dobio potreban broj glasova podrske sa fakulteta i instituta. Tako je dekan Elektrotehnickog fakulteta ostao i jedini kandidat za rektorsku funkciju. Na jucerasnjoj sednici Senata raspravu je izazvao buduci pravilnik o disciplinskoj odgovornosti studenata, i to pre svega deo u kome se kaze da je student nacinio tezi prekrsaj ako je fotokopirao udzbenike ili na neki drugi nacin neovlasceno umnozio materijale za pripremu ispita. Ukoliko bi se to usvojilo, onda bi, upozorili su studenti, vecina studenata BU bila iskljucena sa Univerziteta. Ukazano je da treba imati u vidu da u bibliotekama nema dovoljno knjiga potrebnih akademcima, da su udzbenici skupi, te da je najveci broj studenata primoran da se dovija i fotokopira udzbenike. Za ove studentske probleme su rektor profesor dr Dejan Popovic i drugi profesori imali sluha, ali su ukazali i da lopov nece biti oslobodjen odgovornosti za kradju zato sto je siromasan. Konacno resenje bi trebalo da se utvrdi u narednoj rundi razgovora o pomenutom pravilniku. U startu je zapravo odluceno da se sada samo „proceslja” predlozeni nacrt i da se jos jednom razgovora o ovom dokumentu pre nego sto se usvoji i „posalje” na Savet, s obzirom na to da su studenti ukazali da bi sa usvajanjem ovog svojevrsnog kodeksa trebalo sacekati dok se ne formira studentski parlament. I dok akademci malo vise ne prodiskutuju o ovoj temi. Juce su clanovi Senata reagovali i povodom odluke Ministarstva zdravlja da zaposleni na Univerzitetu vec od januara sledece godine nece moci vise da se lece na Studentskoj poliklinici. Zato ce delegacija BU ovih dana otici kod v. d. ministra zdravlja Slobodana Lalovica da se argumentima izbori za to da profesori i ostali zaposleni na BU mogu i dalje da se lece u pomenutoj zdravstvenoj ustanovi. Da podsetimo, kod lekara Studentske poliklinike dolazili su do sada i studenti i zaposleni na BU. Sednica senata univerziteta u Beogradu Dekan beogradskog Elektrotehnickog fakulteta profesor dr Branko Kovacevic juce je kao rektorski kandidat „polozio ispit” pred Senatom Univerziteta u Beogradu. Clanovi Senata su, naime, Savetu BU za rektora Univerziteta predlozili redovnog profesora Branka Kovacevica, a na sednici 18. ovog meseca clanovi Saveta ce odluciti o tome da li ce Kovacevic u naredne tri godine voditi BU.
Dekan beogradskog Elektrotehničkog fakulteta profesor dr Branko Kovačević juče je kao rektorski kandidat „položio ispit” pred Senatom Univerziteta u Beogradu. Članovi Senata su, naime, Savetu BU za rektora Univerziteta predložili redovnog profesora Branka Kovačevića, a na sednici 18. ovog meseca članovi Saveta će odlučiti o tome da li će Kovačević u naredne tri godine voditi BU.
U trci za mesto prvog čoveka BU prvobitno je uz Kovačevića bio i profesor dr Aleksandar Lipkovski, prorektor BU, ali je samo Kovačević dobio potreban broj glasova podrške sa fakulteta i instituta. Tako je dekan Elektrotehničkog fakulteta ostao i jedini kandidat za rektorsku funkciju.
Na jučerašnjoj sednici Senata raspravu je izazvao budući pravilnik o disciplinskoj odgovornosti studenata, i to pre svega deo u kome se kaže da je student načinio teži prekršaj ako je fotokopirao udžbenike ili na neki drugi način neovlašćeno umnožio materijale za pripremu ispita.
Ukoliko bi se to usvojilo, onda bi, upozorili su studenti, većina studenata BU bila isključena sa Univerziteta. Ukazano je da treba imati u vidu da u bibliotekama nema dovoljno knjiga potrebnih akademcima, da su udžbenici skupi, te da je najveći broj studenata primoran da se dovija i fotokopira udžbenike. Za ove studentske probleme su rektor profesor dr Dejan Popović i drugi profesori imali sluha, ali su ukazali i da lopov neće biti oslobođen odgovornosti za krađu zato što je siromašan.
Konačno rešenje bi trebalo da se utvrdi u narednoj rundi razgovora o pomenutom pravilniku. U startu je zapravo odlučeno da se sada samo „pročešlja” predloženi nacrt i da se još jednom razgovora o ovom dokumentu pre nego što se usvoji i „pošalje” na Savet, s obzirom na to da su studenti ukazali da bi sa usvajanjem ovog svojevrsnog kodeksa trebalo sačekati dok se ne formira studentski parlament. I dok akademci malo više ne prodiskutuju o ovoj temi.
Juče su članovi Senata reagovali i povodom odluke Ministarstva zdravlja da zaposleni na Univerzitetu već od januara sledeće godine neće moći više da se leče na Studentskoj poliklinici. Zato će delegacija BU ovih dana otići kod v. d. ministra zdravlja Slobodana Lalovića da se argumentima izbori za to da profesori i ostali zaposleni na BU mogu i dalje da se leče u pomenutoj zdravstvenoj ustanovi. Da podsetimo, kod lekara Studentske poliklinike dolazili su do sada i studenti i zaposleni na BU.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare