Pazite šta pričate: Evo šta dete uči kada mu izgovarate prazne pretnje
Ako pretimo deci koja se loše ponašaju, a ono što pretimo zapravo "ode u vetar", tada se osuđujemo na neuspeh.
09.04.2025.
8:39

Vrlo je jednostavno, a i veoma važno kod vaspitanja dece – kada roditelj izgovara velike pretnje upućene detetu, a zna da ih nikada neće ispuniti, dete prestaje da pazi na svoje ponašanje i počinje da bude lukavo.
Možda vas zanima
Tri stvari koje deca nikad ne oproste roditeljima: Ne zaboravljaju čak ni kad odrastu
Odrasli obično nisu svesni toga da neki njihovi postupci ostave traga na deci za čitav život, štaviše, mogu imati posledice na njihovu psihu.
8:45
4.4.2025.
13 d
Fraze koje ne smemo da govorimo detetu kad je tužno
Ove rečenice deca mogu da dožive kao omalovažavanje svojih emocija, zato je bolje da ih ne izgovarate svom detetu.
9:06
3.4.2025.
14 d
"Ako ne središ igračke, baciću ih sve u kantu za smeće!"
I onda on ili ona ne srede igračke, a vi ne bacite te iste igračke, nego ih, još bolje, sredite. I svaki put pretite sve većim i većim kaznama, posledicama. I nema veze da li ih zovemo kaznama ili posledicama, kad ih ionako – ne sprovodimo. I u jednom trenutku se sve jednostavno raspadne. Zašto? Zato što deca podjednako uče iz praznih pretnji kao i iz pravedno primenjenih posledica – samo što jedno nije dobro.

Ako pretimo deci koja se loše ponašaju, a ono što pretimo zapravo "ode u vetar", tada se osuđujemo na neuspeh i ujedno potvrđujemo detetovu sumnju da se može izvući od svake obaveze, ma šta napravilo. Svaka prazna pretnja uči dete da se može izvući bez posledice iz bilo čega. Roditelj je taj koji skreće pažnju na posledicu, a ujedno je ne sprovodi, te tako uči decu da budu podmukla, lažu i izbegavaju posledice lošeg ponašanja.
Problem do kojeg se dolazi praznim pretnjama jeste zapravo nepotpuna socijalizacija. U najboljem slučaju, dete koje je socijalizovano prihvata vrednosti koje ima i neguje roditelj. Ali što je još važnije, oni internalizuju te vrednosti, odnosno i sami ih usvajaju. Prazne pretnje na neki način ometaju taj proces budući da se nekonzistentno primenjena pravila mogu da poštuju ili ne poštuju.

Postoji nekoliko razloga zašto je to tako. Jedna od najvažnijih stvari za dete u svakom odnosu je predvidljivost. Dakle, stvari treba da funkcionišu otprilike ovako: dete zna koja su pravila i zna šta će se dogoditi ako ih ne poštuje. Prazna pretnja podrazumeva da dete zna pravila, i s vremenom, uz više praznih pretnji, nauči da se neće dogoditi ništa ako ih ne poštuje.
Predvidljivost i doslednost stvara kod deteta osećanje sigurnosti, i to sve dok roditelj postavlja razumne posledice za razumne "zločine", odnosno nudi objašnjenje za posledice koje nisu samo "zato što sam ja tako rekla". U idealnom slučaju, posledice za loše ponašanje bi trebalo da budu eksplicitno objašnjene i da budu u vezi s vrednostima za koje se roditelj nada da će dete usvojiti: iskrenost, ljubaznost, integritet, sigurnost...

Dete koje vidi da se pravila sprovode dosledno, znajući da su razlozi objašnjeni i razumni, lakše će usvojiti pravila i ponašati se u skladu s njima. S druge strane, prazne pretnje udaljavaju posledice od pravih vrednosti, jer je njihov cilj da ih zaplaše, a ne informišu. Vrednost koju dete uz takav proces razvija je – izbegavanje kazne.
Možda vas zanima
Zašto neka deca češće treba da čuju "ne", čak i ako ste nežni roditelji
U nastojanju da odgajimo empatičnu i emocionalno svesnu decu, možda smo zanemarili koliko je važno da ona razumeju i poštuju granice.
8:36
2.4.2025.
15 d
Četiri navike roditelja koji nisu bliski sa svojom decom: Da li se prepoznajete?
Iako se trudimo da svom detetu pružimo sve što treba i budemo najbolji roditelji, nemaju svi roditelji jednak pristup vaspitanju dece i odnosu prema njima.
8:35
26.3.2025.
22 d
Kada dete posluša jer se boji nerazumnih posledica, to ne znači da će isto ponašanje uslediti i kada je daleko od roditelja. To samo znači da se plaši svojih roditelja. A to nikako nije ono što želite. To vas može dovesti do još lošijeg ponašanja deteta kad bude nešto starije.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar