Recepti

Kako se kuva pirinač: Trikovi iskusnih kuvara zbog kojih će uvek biti savršen

Pirinač je prilično zastupljena namirnica u našoj kuhinji, pa smo zbog toga stalno u potrazi za novim načinima kako se on kuva.

26.11.2024.

12:14

Izvor: superžena

0
Kako se kuva pirinač: Trikovi iskusnih kuvara zbog kojih će uvek biti savršen
TAWATCHAI PLONTIP/Shutterstock

Podeli:

Sigurno ste ga već više puta kuvali, ali možda niste znali neke male trikove koji će vam pomoći da ovog puta napravite pirinač kao najbolji kuvar na svetu.

Iako izgleda jednostavno, može da se desi da vam pirinač baš ne uspe svaki put. Za neka jela je potrebno da bude rastresit, mekan, a neka traže kremastu strukturu.

Kako skuvati pirinač?

Kada je u pitanju osnovna metoda za kuvanje pirinča, tada obratite pažnju na njegovo potapanje, kuvanje i stajanje nakon kuvanja. Da bi se što bolje skuvao, najpre ga ostavite u hladnoj vodi da nabubri. Da bi bio manje lepljiv, isperite ga u dve do tri vode, jer se tako oslobađa viška skroba.

Odnos vode i pirinča za kuvanje

Ovo je pravilo koje znaju i naše mame i bake, pirinač kuvate u odnosu dve šolje vode po jednoj šolji pirinča.

Kako se kuva pirinač: Trikovi iskusnih kuvara zbog kojih će uvek biti savršen
Jimmy Vong/Shutterstock

Kako skuvati pirinač da bude rastresit?

Da biste skuvali pirinač koji se ne lepi potrebno je da ga najpre dobro isperete. Obratite pažnju na razmeru koja piše na pakovanju, možda će se razlikovati od onoga na šta ste navikli. Potom sipajte vodu tako da prekrije sav pirinač i kuvajte ga u velikoj šerpi.

Onog trenutka kada proključa, ostavite na nižoj temperaturi da se kuva kako bi bio ravnomerno skuvan, a i da sprečite isparavanje vode.

Obratite pažnju da ne mešate previše tokom kuvanja. I kada je skuvan, ostavite ga malo da odstoji i upije višak vlage.

Koliko dugo se kuva pirinač?

Ovo zavisi od vrste pirinča. Obično je to vreme od 25 do 30 minuta. Pirinač sa dugim zrnom se kuva oko 15 do 20 minuta nakon što proključa. Srednje zrno će zahtevati i do pola sata kuvanja, dok za integralni pirinač morate izdvojiti i do sat vremena ako želite da bude dobro kuvan.

Integralni pirinač – kako se kuva?

Postupak je isti kao i za sve druge vrste. Isperite pirinač i sipajte u šerpu, potom nalijte vodu tako da pokrije zrna i stavite na malo jaču vatru. Ne zaboravite da dodate so, poklopite i nikako ne mešajte. Kuvajte sve dok pirinač ne upije svu vodu, to je otprilike oko sat vremena. Kada bude gotovo, sklonite sa šporeta, skinite poklopac i čekajte da ostatak vlage ispari.

Kako se kuva pirinač: Trikovi iskusnih kuvara zbog kojih će uvek biti savršen
Shutterstock/Anastasia_Panait

Kuvanje pirinča u mikrotalasnoj

Život bez mikrotalasne je danas skoro nezamisliv. Ona može da nam posluži i kod kuvanja pirinča. Možda zvuči neobično, ali nakon kuvanja u mikrotalasnoj, pirinač će biti rastresit, sočan i sigurno neće zagoreti. Sve što treba da uradite jeste da u vatrostalnu posudu sipate jednu šolju pirinča, dve šolje vode i malo soli. Kuva se oko 15 minuta, a kada je gotov, izvadite iz mikrotalasne i prekrijte čistom krpom. Tako ga ostavite oko deset minuta da bi upio višak vlage.

Kako se kuva pirinač u ekspres loncu?

Pažljivo isperite pirinač i stavite u šerpu, pa izravnajte površinu. Lagano dolivajte vodu kako bi prekrila površinu pirinča. Bilo bi dobro da pre kuvanja bude potopljen u vodi oko 3 sata. Kada provri voda, dodajte morsku so. Ostavite tako da se kuva najviše sat vremena u ekspres loncu i kada bude gotov pustite da odstoji do 15 minuta.

Kako da izbegnete lepljenje pirinča?

Ovo je prilično jednostavno i već više puta ispričano. Kako biste sprečili lepljenje pirinča, potrebno je samo da ga dobro isperete pre kuvanja. Ispirajte sve dok voda ne postane potpuno čista i onda je vaš pirinač spreman za kuvanje. Ovaj proces je potrebno da odradite kako biste uklonili višak skroba koji može da uzrokuje lepljenje.

Kako se kuva pirinač: Trikovi iskusnih kuvara zbog kojih će uvek biti savršen
by America/Shutterstock

Šta ako prekuvamo pirinač?

Sigurno vam se već dešavalo da prekuvate pirinač i dobijete kašu koja je skoro neupotrebljiva. Jedini trik koji koriste iskusne domaćice je u vodi. Razmera pirinča i vode je ključan faktor ako ne želite da dobijete skašenu masu. Neki tvrde da je prava razmera 1 : 1, ali je tajna u tome da kada voda počne da isparava, vi je uporno dolivate i tako sprečite manjak vode i nećete dobiti prekuvan pirinač.

Ispiranje pirinča – da li je neophodno?

Prema svemu navedenom i brojnim savetima koje su nam davale majke i bake, pirinač je neophodno isprati, u suprotnom neće biti skuvan kako treba. Ispiranjem se uklanja i višak skroba, koji smo toliko puta već spominjali, a upravo to će sprečiti i njegovo lepljenje. Važno je da ispirate pirinač po nekoliko puta kako biste se uverili da je spreman za kuvanje.

Najbolji začini za pirinač

Pirinač je mnogima omiljena hrana baš zbog toga što može da se meša na različite načine i možete da mu dodajete brojne začine. Beli luk, kumin, čili u prahu ili paradajz sos, samo su neki od dodataka uz koje će vaš pirinač biti kao iz restorana.

Ukoliko volite, možete dodati i celer, a za malo bolju aromu, paprika je prava magija. Bosiljak i đumbir takođe mogu da se dodaju pirinču, u suštini, sve zavisi od toga šta najviše volite. So nikako ne zaboravite tokom spremanja ove ukusne namirnice, jer ona će mu dati poseban ukus još prilikom kuvanja.

Kako se kuva pirinač: Trikovi iskusnih kuvara zbog kojih će uvek biti savršen
Miracle Stock/Shutterstock

Kako se čuva kuvani pirinač?

Kuvani pirinač je jedan od najčešćih krivaca za trovanje hranom, ukoliko se ne čuva na pravi način, naravno. Problem nastaje u tome što sve vrste nekuvanog pirinča mogu da sadrže spore Bacillus cereus, bakterije koja izaziva povraćanje ili dijareju. Otporna je na toplotu i nemoguće je uništiti je kuvanjem. Kada hladimo pirinač, dolazi do ubrzanog razmnožavanja bakterija ukoliko on stoji nekoliko dana. Pirinač ne bi trebalo da stoji van frižidera duže od sat vremena jer se nakon tog perioda mogu razviti bakterije.

Isto tako, pazite da nikako ne stavite vruću posudu sa pirinčem u frižider jer to podiže temperaturu i ostalih namirnica, pa dovodi do razmnožavanja bakterija.

Najpametniji potez bi bio da pirinač ohladite u roku od sat vremena i potom ostavite u frižider najduže jedan dan da stoji. Američko ministarstvo poljoprivrede tvrdi da kuvani pirinač može da stoji i do šest dana u frižideru, ali to se ne preporučuje.