Detaljan vodič za vantelesnu oplodnju preko RFZO: Sve što vam je potrebno na jednom mestu
Već znamo ili smo načuli da put do postupka vantelesne oplodnje o trošku RFZO-a može da bude zamršen i da može malo da potraje.
13.10.2024.
16:49
Papiri, pečati, potpisi, formulari i uputi su pojmovi koje često čujemo i u nastavku teksta ih objašnjavamo.
Treba da znate da u svakom trenutku za bilo koju dodatnu informaciju možete pozvati Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan nacionalni broj 0800 333 030 ili Udruženje Šansa za roditeljstvo na broj 0616245224 i dobićete dodatna pojašnjenja.
Možda vas zanima
Trudnoća u petoj deceniji sve češća: Da li je to pravi izbor i šta kaže ginekologija? VIDEO
U toku 2023. godine u Srbiji su 55 beba rodile mame starije od 50 godina, što je podatak koji je mnoge iznenadio.
13:01
9.10.2024.
32 d
Da li bebe dobijene putem vantelesne oplodnje liče na roditelje?
Priroda je nekad jača od nauke.
9:18
9.10.2024.
33 d
Svi koji odlaze na postupak o trošku Republičkog fonda, prema Uputstvu treba da ispunjavaju osnovne kriterijume:
- da su iscrpljene druge mogućnosti lečenja steriliteta
- da je i pored odgovarajućeg lečenja i dalje prisutna neplodnost
- da žena ima manje od 45 godina u trenutku prolaska komisije za BMPO
- da u ejakulatu muškarac ima živih ili morfološki ispravnih spermatozoida ili stavka br.5
- da muškarac ima zamrznute spermatozoide u nekoj od klinika u Srbiji
- da je očuvana funkcija jajnika
- da je indeks telesne mase žene manji od 30 (BMI)
- da kod žena nije moguće lečenje neplodnosti sopstvenim jajnim ćelijama (nema očuvanu ovarijalnu rezervu)
- da partner/muškarac nema sopstveni reproduktivni materijal
- da je žena bez partnera i nema dece
- muškatrci i žene koji imaju zamrznute reproduktivne ćelije/embrione iz razloga onkoloških oboljenja
ŠTA FINANSIRA FOND?
- Neograničen broj stimulisanih postupaka BMPO i neograničen krioembriotransfera ima osigurano lice (žena) do napunjenih 45 godina u momentu dobijanja Potvrde o ispunjenosti uslova, koja nema dece u postojećoj bračnoj/vanbračnoj zajednici. Ovo je BMPO za prvo dete!
- Dva stimulisana postupka BMPO i tri krioembriotransfera ima žena do 45 godina života koja u postojećoj zajednici ima jedno dete (bez obzira da li je dobijeno vantelesnom oplodnjom ili seksualnim putem). Ovo je BMPO za drugo dete!
- Na teret RFZO-a proceduru vantelesne oplodnje mogu izvršiti i parovi kod kojih muški partner ima dijagnozu azoospermije i zamrznut materijal u nekoj od klinika za vantelesnu oplodnju u Srbiji.
- Za sve koji ispunjavaju kriterijume za donaciju, država omogućava jedan paket uvoza za izvođenje postupaka o trošku RFZO-a
- Tri postupka vantelesne oplodnje sa doniranim jajnim ćelijama, kao i tri stimulisana postupka sa doniranim spermatozoidima imaju svi parovi kojima je neophodna ova procedura, kao i tri krioembriotransfera za postupke sa doniranim materijalom (zamrznuti embrioni dobijeni uz doniran materijal sa jedne i sopstveni materijal sa druge strane). Uslov je da žena ima manje od 45 godina starosti.
- Ženama bez partnera omogućena je vantelesna oplodnja o trošku države i to tri stimulisana postupka sa doniranim spermatozoidima, kao i tri krioembriotrasfera embriona dobijenih uz pomoć doniranih spermatozoida (uslov je da žena ima manje od 45 godina i da nema dete)
Krenućemo redom:
Imate preporuku lekara specijaliste za sterilitet da se upućujete na vantelesnu oplodnju ili proceduru donacije i sada je pred vama priprema administracije, nalaza, formulara, uputa…
Ukoliko ulazite u proceduru vantelesne oplodnje sa sopstvenim ćelijama, pročitajte nastavak teksta. Nalazi koje oboje treba da prikupite za vantelesnu oplodnju sa sopstvenim reproduktivnim ćelijama su u nastvaku:
Žena treba da uradi sledeće analize:
Cervikalni bris na bakterije i vaginalni bris na bakterije, bris na hlamidiju i bris na bakterijsku vaginozu
- HbsAg, HCV, HIV, TPHA ― serologija
- Rubella ― serologija
- Toxoplasma gondii
- Skrining grlića materice ― bris na Papanikolau, kolposkopija (Papanikolau je BRIS)
- Ultrazvučni pregled vaginalnom sondom
- Hormonsko ispitivanje od 2. do 4. dana menstrualnog krvarenja (FSH, LH, E2, Pg, T, TSH, T3, T4, Prolaktin, antimilerijan hormon ― AMH)
Muškarac treba da uradi sledeće analize:
• Bris uretre na bakterije, bris na hlamidiju
• HbsAg, HCV, HIV, TPHA ― serologija
• Spermogram i spermokulturu
Muškarac koji ima dijagnozu azoospermije, potrebno je da pored ostalih nalaza priloži i potvrdu o zamrznutom materijalu u nekoj od klinika.
VAŽNO:
Nalazi briseva i ultrazvuka važe 6 meseci!
Analize hormona važe 6 meseci!
Ostale analize ne mogu biti starije od godinu dana!
Uz svu dokumentaciju morate imati ovu izjavu za vanbračne partnere, overenu kod notara, ne stariju od 12 meseci.
Ukoliko idete na komisiju za vantelesnu oplodnju za drugo dete, potrebno je da ponesete izvod iz matične knjige rođenih za prvo dete.
Kada pripremite sve neophodne analize, vraćate se u Dom zdravlja svom ginekologu (žena), odnosno lekaru opšte prakse (muškarac), po upute za komisiju.
ŽENA:
UPUT za Komisiju za BMPO u jednoj od ustanova iz plana mreže zdravstvenih ustanova (ovaj uput treba da bude naslovljen na kliniku u kojoj se radi komisija)
UPUT za ultrazvučni pregled koji se vrši u okviru ocenjivanja na komisiji (ovaj uput treba da bude naslovljen na kliniku u kojoj se radi komisija)
Možda vas zanima
U Srbiju je stigla nova nada – magazin "Plodnost"
U Srbiji je pokrenut magazin Plodnost, prva i jedina publikacija posvećena isključivo pitanjima plodnosti, neplodnosti i reproduktivnog zdravlja.
11:01
8.10.2024.
33 d
Vantelesna oplodnja – korak po korak
Ova metoda je tehnički složena i zahteva specijalizovane uslove.
8:28
24.7.2024.
110 d
MUŠKARAC:
UPUT za spermogram koji se vrši u toku postupka ocene Komisije za BMPO (ovaj uput treba da bude naslovljen na kliniku u kojoj zaseda komisija).
Ukoliko se na komisiju upućujete van svoje filijale – svi uputi moraju biti overeni u RFZO-u (tzv. Socijalno) kom pripadate.
Neke ustanove gde se vrši komisijski pregled traže da se dostave fotokopije svih pripremljenih analiza, proverite kada zakazujete termin za komisiju.
Komisija podrazumeva pregledanje svih analiza i dokumenata koji prikazuju dotadašnje lečenje, a možda će biti potrebno da dostavite i dodatne analize, ukoliko postojeće ne prikazuju potpuno zdravstveno stanje kandidata. Praktično, na komisiji se obavlja kompletan uvid u analize, lekar će vam uraditi ultrazvučni vaginalni pregled (žena) i uradiće se pregled uzorka sperme muškog partnera (spermorgam).
Dakle, prisustvo oba partnera je neophodno. Takođe, dobićete i papire koje treba da popunite, jedan od tih papira je da se složite da želite da zamrznete preostale embrione ukoliko ih bude za zamrzavanje kao i formular na kom upisujete koja je klinika vaš izbor za sam postupak.
ČEKANJE
Sada sledi čekanje… Čekate Pozivno pismo i bitan poziv - poziv sa klinike koju ste odabrali za VTO!
Kada dobijete pozivno pismo, odlazite kod ginekologa u Dom zdravlja da uzmete Uput za stacionarno lečenje naslovljen na kliniku u kojoj radite postupak, a muškarac uzima od lekara opšte prakse specijalistički uput, takođe naslovljen na kliniku u kojoj radite postupak.
Sa pozivnim pismom i ta dva uputa javljate se u RFZO filijalu (tzv.socijalno) da overite upute i preuzmete obrazac OLK12.
POČETAK VTO POSTUPKA
Javljate se klinici u terminu iz pozivnog pisma na prve konsultacije i tada ćete, zajedno sa izabranim lekarom u klinici, dogovoriti termin početka procesa. Za prve konsultacije opremite se analizama i dokumentima, preporučujemo da ponesete celokupnu dokumentaciju na konsultacije kako bi lekar imao kompletnu sliku vašeg stanja, to će pomoći lekaru i pri određivanju pripremne terapije, pri odabiru pristupa i metoda.
Nakon završenih prvih konsultacija u odabranoj klinici i dogovorenog početka procedure – sačekajte. Toliko toga ste do sada već prošli! Sledi vaš VTO postupak! Uz Šansu kao vodiča, stigli ste do kraja samo prve etape putovanja. Ipak, ta putanja puna je neizvesnosti, formalnosti – zato je Šansa tu.
VAŽNE NAPOMENE:
Obratite pažnju na datume na analizama i uputima koje dobijate od ginekologa i lekara opšte prakse u Domu zdravlja.
Obratite pažnju na stavku u uputu koja precizira u kojoj ustanovi tačno treba da radite određenu analizu. Iskustvo većine je pokazalo da to treba znati i pre odlaska u Dom zdravlja – na taj način smanjujete mogućnost lutanja i gubljenja vremena.
Ukoliko nalaz o prohodnosti jajovoda (HSG) pokazuje da su jajovodi prohodni, a nalaz spermograma pokazuje zadovoljavajuće rezultate, neophodno je pre postupka vantelesne oplodnje uraditi 3 postupka inseminacije. U suprotnom – nije moguće započeti proceduru vantelesne oplodnje o trošku RFZO-a.
Možda vas zanima
10 načina kako da budete "lenj roditelj" – i time da činite dobro detetu
Iako svi želimo dobro svom detetu, nekad nam se čini da to i činimo, a zapravo je potpuno suprotno. Nekad je dobro biti lenj roditelj.
9:24
10.10.2024.
32 d
5 znakova upozorenja u prvoj godini detetovog života: Ne ignorišite ih
Obratite pažnju i ako primetite neke od ovih pet alarmantnih znakova u razvoju deteta, što pre potražite savet stručnjaka.
11:02
6.10.2024.
35 d
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar