Recepti

Urmašice: Klasika koja oduševljava – recepti i tajne pripreme

Urmašice su jedan od najomiljenijih slatkiša na Balkanu, poznate po svojoj sočnoj, aromatičnoj unutrašnjosti i savršeno slatkoj korici.

04.01.2025.

15:50

Izvor: superžena

2
Urmašice: Klasika koja oduševljava – recepti i tajne pripreme
Villi-Vonki/Shutterstock

Podeli:

Ovaj desert je pravi klasik, a recept za urmašice se često prenosi s generacije na generaciju, obuhvatajući brojne varijacije, od tradicionalnih do modernih.

U ovom tekstu ćemo detaljno objasniti kako se prave urmašice, uključujući recept za klasične urmašice, kako napraviti sirup, kako oblikovati urmašice, kao i savete i trikove koji vam mogu pomoći da dobijete savršen rezultat. Takođe, podelićemo sa vama nekoliko interesantnih varijacija, kao što su urmašice sa pivom, starinske urmašice i posne urmašice.

Klasičan recept za urmašice

Da biste pripremili klasične urmašice, potrebno je da imate nekoliko osnovnih sastojaka. Recept je jednostavan, ali zahteva pažnju i strpljenje. Evo šta vam je sve potrebno:

Sastojci:

- 500 g brašna

- 1 prašak za pecivo

- 200 g margarina ili putera

- 2 jaja

- 1 čaša jogurta (oko 200 ml)

- 100 g šećera

- 1 kašičica vanilin šećera

- 2 kašičice narendane kore od narandže (opciono)

- prstohvat soli

Za sirup:

• 600 ml vode

• 400 g šećera

• 1 kašičica limunovog soka

• 1 kašičica vanilin šećera

Kako se prave urmašice?

1. Priprema testa:

U velikoj činiji pomešajte brašno, prašak za pecivo i prstohvat soli. Dodajte omekšali margarin ili puter, pa sve dobro utrljajte rukama dok ne dobijete mrvičasto testo. Zatim, dodajte jaja, jogurt, šećer i vanilu. Mešajte sve dok ne dobijete glatko i ujednačeno testo. Ako vam se testo čini previše mekano, možete dodati još malo brašna, ali budite oprezni da ne postane previše tvrdo.

2. Oblikovanje urmašica:

Od testa uzimajte male komade i oblikujte kuglice, pa ih lagano pritisnite rukama ili viljuškom, da dobiju pljosnati oblik. Urmašice obično imaju karakterističan oblik, ali slobodno možete koristiti i modlu za prelep oblik.

3. Pečenje:

Stavite oblikovane urmašice na pleh obložen papirom za pečenje i stavite u prethodno zagrejanu rernu na 180°C. Pecite ih 20-30 minuta, ili dok ne dobiju lepu zlatno-smeđu boju.

Kako se pravi sirup za urmašice?

Sirup za urmašice je ključni sastojak koji daje ovom desertu njegovu prepoznatljivu sočnost i bogatstvo ukusa. Priprema sirupa je vrlo jednostavna, ali je važno da bude tačno umeren kako bi urmašice bile savršene. Evo recepta za klasičan sirup za urmašice:

Sastojci za sirup:

- 500 ml vode

- 400 g šećera

- 1 kašičica limunovog soka (opcionalno, za očuvanje svetle boje sirupa i dodatnu svežinu)

- 1 štapić vanile ili 1 kašičica vanilin šećera (opcionalno, za bogatiji miris)

Priprema:

1. Kuvanje sirupa: U srednje veliku šerpu stavite vodu i šećer. Stavite je na srednje jaku vatru i kuvajte, povremeno mešajući, dok se šećer potpuno ne rastvori.

2. Dodavanje ukusa (opcionalno): Ako želite, možete dodati štapić vanile ili kašičicu vanilin šećera za aromu. Takođe, dodajte i limunov sok – to će pomoći da sirup ostane svetao i da dobije blagu kiselkastu notu koja se odlično slaže sa slatkoćom urmašica.

3. Kuvanje sirupa: Kada sirup prokuva, smanjite temperaturu i ostavite da lagano vri još oko 5-10 minuta, dok se ne zgusne. Sirup ne treba biti previše gust, jer će se kasnije apsorbovati u testa urmašica.

4. Ohladiti sirup: Sirup treba da bude potpuno hladan pre nego što ga prelijete preko sveže pečenih urmašica. Ako koristite topli sirup, testo može prebrzo upiti tečnost, što može uticati na teksturu.

Savet:

Idealna gustina sirupa je kada kad ga nakapate na tanjir, ne treba da se razliva prebrzo, ali treba da se malo “zadržava” pre nego što se upije u testo. U suprotnom, urmašice mogu postati previše mokre.

Urmašice: Klasika koja oduševljava – recepti i tajne pripreme
photohasan/Shutterstock

Varijacije recepta za urmašice

Iako je klasični recept za urmašice najpopularniji, postoje različite varijacije koje mogu dodati nove ukuse i teksture. Evo nekoliko najpoznatijih:

1. Urmašice sa pivom:

Dodavanje piva u testo daje urmašicama poseban šmek i teksturu. Pivo čini da testo postane vazdušasto i mekano, a kad se peče, urmašice dobiju hrskavu koricu. Za ovaj recept, jednostavno zamenite jogurt s 100 ml piva i pratite isti postupak pripreme.

2. Starinske urmašice:

Ove urmašice su često bogate orašastim plodovima i začinima. Dodajte 100 g mlevenih oraha u testo i po želji dodajte prstohvat cimeta ili muškatnog oraščića. Ovaj recept često koristi malo više putera, zbog čega imaju bogatiji ukus.

3. Posne urmašice:

Za posne urmašice, umesto jaja koristite zamene poput sojinog jogurta ili muslija. Takođe, umesto margarina, možete koristiti biljno ulje. Sirup je obično isti, a urmašice se mogu pripremiti i sa različitim vrstama brašna, kao što je integralno ili speltino.

Urmašice: Klasika koja oduševljava – recepti i tajne pripreme
Aykut Aktasfoto/Shutterstock

Koje brašno je najbolje za urmašice?

Za najbolje urmašice, preporučuje se upotreba običnog pšeničnog brašna (tip 500). Ovo brašno daje meko i ujednačeno testo. Ako želite da urmašice budu zdravije, možete koristiti integralno brašno, ali imajte na umu da će tekstura biti nešto teža. Ako koristite speltino brašno, urmašice će biti blažeg ukusa i gušće, ali još uvek vrlo ukusne.

Da li se urmašice mogu praviti bez jaja?

Da, urmašice se mogu praviti i bez jaja. U tom slučaju, možete koristiti zamene za jaja poput sojinog jogurta, muslija, ili čak čia semenki. Za 1 jaje, možete koristiti 1 kašiku chia semenki pomešanih sa 3 kašičice vode i ostavljenih da nabubre.

Zašto urmašice pucaju tokom pečenja?

Pucanje urmašica tokom pečenja može biti uzrokovano previše mekim testom, previše praška za pecivo ili previsokom temperaturom pečenja. Da biste izbegli ovu situaciju, proverite da li ste precizno izmerili sve sastojke i ne preterujte sa praškom za pecivo. Takođe, obavezno zagrejte rernu na odgovarajuću temperaturu i pazite da temperatura ne bude previše visoka.

Koliko dugo treba da stoje urmašice pre serviranja?

Urmašice je najbolje ostaviti da odstoje najmanje 1-2 sata pre nego što ih poslužite. Ovo omogućava sirupu da se dobro upije, a urmašice postaju sočne i mekane. Idealno bi bilo da ih ostavite da odstoje i preko noći.

Da li se urmašice mogu peći u kalupu?

Urmašice se tradicionalno peku kao pojedinačni komadi, ali možete ih peći i u kalupu. Ako želite da dobijete jednu veliku urmašicu, izaberite kalup za mafine ili okrugli kalup za torte. S obzirom da će vreme pečenja biti duže, pratite ih i proveravajte čačkalicom da li su pečene.

Urmašice su jednostavan, ali ukusan desert koji možete prilagoditi svojim željama. Bilo da birate klasičan recept ili neku od zanimljivih varijacija, sigurno ćete uživati u ovom slatkom užitku. Ključ za savršenstvo je u pažljivom odabiru sastojaka, pravljenju sirupa i pravilnom pečenju. Uživajte u ovom tradicionalnom desertu koji osvaja sve generacije!