Roditeljstvo

Beba odbija čvrstu hranu: Kada je znak za uzbunu? VIDEO

Zdrava ishrana je od izuzetnog značaja za celokupan organizam, a naročito je važno da decu naviknemo na nju još dok su mala.

27.01.2025.

13:52

Izvor: superžena

0
Beba odbija čvrstu hranu: Kada je znak za uzbunu? VIDEO
Favore Studio/Shutterstock

Podeli:

Za svakoga, a naročito za decu, vrlo je značajna zdrava ishrana, međutim, posebno je važno da se kod najmlađih još u najranijim godinama stvore zdrave navike.

Šta znači pravilna ishrana kod dece i kada je vreme za stvaranje zdravih navika, samo su neka od pitanja na koja je pokušala da nam odgovori doktorka Nina Ristić, gastroenterolog, koja je bila gošća u emisiji "Jutro".

"Najčešći poremećaji ishrane kod odojčadi su specifični, o tome se jako malo pričalo. Dele se na nekoliko grupa, jedan od najčešćih je poremećaj regulacije, to znači da ravnoteža spavanje, uznemirenost, beba je ili previše pospana ili previše uznemirena i tada se obroci ne uzimaju redovno", istakla je doktorka Ristić.

Beba odbija čvrstu hranu: Kada je znak za uzbunu? VIDEO
Printscreen/TV Prva

Beba može biti uznemirena jer joj ne prija majčino mleko ili formula ili zbog prilagođavanja na spoljnu sredinu.

"Sve je vrlo individualno, bebe mogu da odbijaju hranu kada krenemo da je uvodimo od 4. ili 5. meseca. To nije intolerancija, jednostavno detetu se ne sviđa hrana", otkriva ona.

Tada je potrebno isključiti neke druge probleme koji mogu da dovedu do toga, ukoliko ta deca kasne i u nekim drugim sferama.

"Potrebno je naći one namirnice koje se bebama sviđaju. Nekada su i naprednija deca, ne zanima ih bebeća hrana nego hoće slaninicu."

Beba odbija čvrstu hranu: Kada je znak za uzbunu? VIDEO
shapovalphoto/Shutterstock

Stručne organizacije preporučuju da uvođenje nemlečne hrane počne već od četvrtog meseca kako bi se bebe navikle na različite ukuse i teksture pa kasnije ne bi bilo problema.

"Potrebno je strpljenje za rešavanje tih problema, ali u najtežim slučajevima moramo bebe da hranimo preko nazogastrične sonde."

"Što se tiče 'zabranjenih' namirnica, potrebno je so i šećer izbegavati u prvoj godini, a kada su alergeni u pitanju, alergološka udruženja su dala preporuku da je za stvaranje tolerancije bolje ranije uvođenje u manjim količinama", kaže doktorka Ristić.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Duration -:-
 
1x
Advertisement

Izvor: PRVA

Opširnije o ovome pogledajte u video-prilogu.

loader