Kako da se rešite emocionalne gojaznosti? Jedan korak je najbitniji
Iako mnogi smatraju da je gojaznost isključivo posledica prevelikog unosa kalorija, često se zapostavlja drugi, veoma bitan - psihološki faktor.
10.04.2024.
17:04
Kada dođe do povećanja telesne težine često vrlo bitnu ulogu igra psihološka motivacija koja nas je naterala da jedemo previše. Nikako ne bi trebalo da se zanemari psihološki faktor gojaznosti, koji može da dovede do veoma ozbiljnih problema. Tako da, pored fiziološke ili realne gladi postoji još jedna mnogo komleksnija – emocionalna glad, iza koje se skrivaju druge potrebe i koja navodi na preterano konzumiranje hrane radi smirivanja emocija.
Osim usled fiziološke gladi, čovek jede i zbog besa, samoće, anksioznosti, umora, dosade, sreće, kao i da bi ublažio mnoge druge emocije i potrebe koje se razlikuju od osobe do osobe.
Možda vas zanima
Dijeta 30/30/30 zaludela svet, doktorka upozorava: "Nastaje problem posle doručka" VIDEO
Letnje temperature su stigle brže nego što smo planirali, a mnogi ih nisu dočekli spremni. Bar kada govorimo o izgledu.
15:20
9.4.2024.
222 d
Ukoliko želite da smršate ovu namirnicu bi trebalo da dodate jajima za doručak
Kada je u pitanju zdrava hrana za doručak, jaja su najbolji izbor.
9:56
9.4.2024.
222 d
Emocionalna glad je hitna, ne ostavlja mnogo vremena pri izboru hrane, izaziva netolerantnost i nagoni pojedinca da misli samo na hranu, tačnije, samo na određenu namirnicu, jer samo ona može ublažiti emocionalnu glad i povezuje se sa vrlo uznemirujućim osećanjima sa kojima ne može da se izbori.
Problemi na poslu, u školi, sa partnerom su samo neke od poteškoća koje mogu da nađu izlaz u preteranoj konzumaciji hrane. Međutim, za ovaj vid gladi je karakteristično to da se hrana uzima automatski, a čak i u trenutku kada je stomak pun, pojedinac ne oseća potrebu da prestane, već će to učiniti onda kada oseti da je hrana ublažila njegove probleme i muke.
Fiziološka glad je drugačija utoliko što je postepena, njen intenzitet polako se povećava i mogu je utoliti različite namirnice, tj. ne postoji fiksacija za jedan određeni tip namirnice, kao kod emocionalne gladi. Realna glad potiče iz stomaka, stoga, kada se unese potrebna količina, može se lako prestati sa konzumacijom, jer je došlo do zasićenja.
Možda vas zanima
Evo koliko puta nedeljno bi trebalo da radite trening snage da biste smršali
Trening snage je obavezni deo svakog fitnes režima. Osim što pomaže u izgradnji i oblikovanju mišićne mase, on, takođe, utiče i na proces mršavljenja.
17:50
4.4.2024.
227 d
Vodič za mršavljenje – za žene koje nemaju vremena
Ili ako ste među onima kojima je mrsko da se pridržavaju zadatih pravila ili, jednostavno, ne volite vežbanje...
15:23
25.3.2024.
237 d
Veoma bitan korak u sprečavanju emocionalne gladi je uviđanje koje emocije izazivaju proždrljivost. Patnja i nekontrolisan apetit ukazuju na to da nešto nije u redu i da bi valjalo posvetiti se tom problem, analizirati ga i vratiti na taj način svoj život u ravnotežu.
Vođenje dnevnika se ispostavilo kao veoma koristan način za prepoznavanje emocija koje izazivaju glad.
Postoji pravilo od 15 minuta koje može biti korisno u borbi protiv emocionalne gladi: u trenutku kada osetite potrebu za hranom koja bi ublažila vase emocije, pogledajte na sat i tačno 15 minuta nemojte se približavati hrani. Naime, svest je osnova za borbu protiv emocionalne gladi i vremenom se uspostavlja ravnoteža sa potrebom za hranom, pa se i težina postepeno smanjuje prirodnim putem.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar