Recepti

Šnenokle svi obožavaju, a ovi trikovi će vam pomoći da napravite najvazdušastije

Poznate i kao bečki oblaci, šnenokle potiču iz austrijske kuhinje. Ova poslastica nastala je u 19. veku u Beču, ali neki izvori tvrde da su Francuzi osmislili recept za ovaj slatkiš.

01.01.2025.

12:33

Izvor: superžena

1
Šnenokle svi obožavaju, a ovi trikovi će vam pomoći da napravite najvazdušastije
BearFotos/Shutterstock

Podeli:

Ovaj dezert od belanaca i krema od vanile Francuzi nazivaju "plutajuće ostrvo", Nemci "snežno jaje", Poljaci "supa ni od čega", a Mađari "mleko od ptice".

Originalni recept za šnenokle podrazumeva  pripremu kuglica od šlaga, koje se kasnije kuvaju u slatkom sirupu. Serviraju se uz razne dodatke, a najčešće su to mleveni orasi i kokos.

Kako da napravite savršene kokice?

Mleveni orasi i kokos predstavljaju savršene dodatke ovom jelu, jer naglašavaju sam ukus šnenokli, ali i njihovu mekanu teksturu.

Originalni recept za šnenokle

Sastojci:

- 4 jaja (odvojiti žumanca i belanca)

- 100 g šećera

- 2 l mleka

- 1,5 kašika brašna (ili gustina)

- 1 kašičica ekstrakta vanile

- 2 kesice vanilin šećera

Šnenokle svi obožavaju, a ovi trikovi će vam pomoći da napravite najvazdušastije
VerNel/Shutterstock
 

Priprema:

Mikserom umutiti belanca u čvrstu smesu. U dublju šerpu sipati mleko i dodati ekstrakt vanile i ostaviti da provri.

Kada mleko provri, smanjiti temperaturu, a zatim kašikom vaditi umućena belanca i pažljivo ih spuštati u vrelo mleko. Šnenokle kuvati po 1,5 minut sa svake strane, pa ih izvaditi iz mleka i poređati u činiju.

Krem za šnenokle

Umutiti žumanca i šećer, pa u tu smesu dodati gustin ili brašno i 2 kašike mleka u kojem su se kuvale šnenokle, te sve dobro promešati.

Mleko u kojem su se kuvale šnenokle staviti opet da vri, a temperaturu smanjiti. Lagano dodati smesu sa žumancima neprestano mešajući i sve zajedno kuvati do zgušnjavanja.

Kada se smesa zgusne, skinuti je s ringle i ostaviti da se malo ohladi. Kada preliv bude prohlađen, njime preliti šnenokle. Kolač držati u frižideru.

Šnenokle svi obožavaju, a ovi trikovi će vam pomoći da napravite najvazdušastije
Alexander Prokopenko/Shutterstock

Recept za šnenokle sa keksom

Sastojci:

- 500 ml mleka

- 4 jaja

- 10 keksa

- 1 kašičica brašna

- šećer

- vanilin šećer

Priprema:

Mleko staviti na šporet da provri.  Za to vreme umutiti čvrsto četiri belanca.

Kada mleko provri ubacivati kašičicom belanca i brzo ih okretati na drugu stranu i vaditi ih. U činiju na dno poređati keks i preko njega ređati sneg od belanaca.

Posebno umutiti 4 žumanca sa 4 kašike šećera, a onsa dodati 1 malu kašiku brašna i 2-3 kašike mleka.

Dobro umućenu masu potopiti u mleko u kome su se kuvale nokle i kuvati dok se ne zgusne. Kad je krem gotov, dodati vanilin šećer i preliti preko nokli u činiji.

Služiti hladno.

Šnenokle svi obožavaju, a ovi trikovi će vam pomoći da napravite najvazdušastije
Alexander Prokopenko/Shutterstock

Tajne savršeno laganih i vazdušastih šnenokli

Šnenokle bi trebalo da kuvate na tihoj vatri, kako bi postepeno dobile tu meku strukturu. Takođe, svaku šnenoklu kuvajte po 10 sekundi i vadite odgovarajućom rešetkom. Belanca stavljajte u cediljku, da se dobro ocede, a oceđeno mleko sačuvajte.

Savet za fin krem

Mleko koje ste koristili za kuvanje šnenokli ne bacajte, već dodajte šećer, brašno i žumanca, te dobro promešajte da se sjedine. Mešajte bez prestanka, kao kad kuvate puding. Sklonite žuti krem sa vatre.

Kuvane oblačiće od belanca stavite u posudice, prelijte žutim kremom i služite.

Kako da belanca ne padnu prilikom kuvanja?

Kako biste izbegli da belanca padnu prilikom kuvanja šnenokli neophodno je da ih prethodno dobro umutite u čvrst sneg.

Znači, belanca moraju biti čvrsto umućena, a tokom mućenja možete dodati malo šećera (oko 1 kašika po belancu), što pomaže stabilizaciji belanaca i čini ih otpornijim na promene temperature.

Prvo, šnenokle treba kuvati na vrlo laganoj vatri, a ne direktnoj. Ovo pomaže da se belanca ne "šokiraju" naglim temperaturnim promenama.

Oblikovanje šnenokli takođe igra ulogu. Belanca treba da budu oblikovana u pravilne kuglice, jer ako su previše tanko raširena, mogu se lako raspasti tokom kuvanja.

Pokrijte šerpu tokom kuvanja da bi se stvorila ravnomerna temperatura, što pomaže u očuvanju stabilnosti belanaca.

Šnenokle kuvajte sa obe strane, znači,  10 sekundi po jednoj strani.

Šnenokle svi obožavaju, a ovi trikovi će vam pomoći da napravite najvazdušastije
Alexander Prokopenko/Shutterstock

Kako izbeći prekuvavanje belanaca?

Da biste izbegli prekuvavanje belanaca prilikom pripreme šnenokli, obratite pažnju na sledeće korake u njihvoj pripremi.

Temperatura mleka: Mleko koje koristite za kuvanje šnenokli ne bi trebalo da bude previše vrelo.

Previsoka temperatura može uzrokovati da belanca postanu gumena ili previše čvrsta.

Postepeno dodajte belanca: Belanca treba pažljivo stavljati u vrelo mleko, jer ukoliko prebrzo spustite loptice od belanaca, ona mogu da se u trenutku raspadnu.

Kuvanje na tihoj vatri: Nakon što ste uspešno odradili prethodne korake, belanca ne smete da kuvate na visokoj temepreturu. Kuvajte ih na tihoj vatri.

Pazite na vreme: Belanca treba kuvati svega 3-5 minuta, dok ne postignu željenu čvrstinu. Ako ih kuvate predugo, mogu se previše stisnuti i postati žilava.

Kada su belanca gotova, odmah ih izvadite kako biste zaustavili dalji proces kuvanja. Možete koristiti metalnu kašiku sa rupicama, kako biste otklonili višak mleka priliom vađenja.

Zašto se koristi so u pripremi šnenokli?

Najjednostavnije rečeno - so poboljšava ukus ove poslastice. Da budemo precizniji, so poboljšava prirodne ukuse svih sastojaka u šnenoklama. Bez soli, šnenokle mogu imati manje izražen ukus.

Takođe, so ima ulogu u stabilizaciji belanaca tokom mućenja. Pomaže da se formira čvršća pena, što je važno za održavanje forme šnenokli prilikom kuvanja. So može pomoći u zadržavanju vazduha u belancima, što rezultira laganim i vazdušastim šnenoklama.

Šnenokle svi obožavaju, a ovi trikovi će vam pomoći da napravite najvazdušastije
LeiCP/Shutterstock

Koliko dugo šnenokle mogu da stoje u frižideru?

Šnenokle mogu da stoje u frižideru i do 2 dana i to pod uslovom da se čuvaju u hermetički zatvorenoj posudi. Ovaj dezert zahteva hladna mesta, te bi najbolje bilo da ga čuvate u frižideru ukoliko ne možete odmah da ga "smažete" nakon pripreme.

Važno je da ih ne ostavljate na sobnoj temperaturi duže od dva sata, jer mogu da se raspadnu.

Varijante preliva koje se slažu sa šnenoklama

S obzirom da je sam dezert po svojoj strukturi neutralan, veliki broj preliva može da se kombinuje sa šnenoklama. Primera radi: čokoladni preliv, voćni preliv, preliv od karamele, kafa i rum, i preliv od limuna.

Kako servirati šnenekle?

Šnenekle se obično poslužuju hladne uz kafu ili čaj.  Šnenokle se obično poslužuju u staklenim posudama, jer je njihova tekstura lagana i penasta.

Možete ih ukrasiti mrvicama čokolade, šećerom u prahu, kakao prahom, ili čak svežim voćem. Primera radi, maline i jagode savršeno se slažu sa ovim starinskmim dezertom.

Takođe, šnenokle možete da služite sa gorenavedenim prelivima, ali, kao što smo rekli na početku teksta, najviše se služe uz kokos ili mlevene orahe.