JANJA BEC O SUDJENJIMA U HAGU

Petak, 12.01.2001.

16:27

Izvor: B92

Default images

Podeli:

JANJA BEC O SUDJENJIMA U HAGU Autor knjiga "Zasto ratovi u Jugoslaviji" i "Pucanje duse", Janja Bec, rekla je u intervjuu za emisiju Katarza Radija B92 da su ratovi u bivsoj Jugoslaviji, a pogotovo u Bosni, u osnovi imali ideju o ratnim zlocinima. Knjiga "Pucanje duse" govori o stradanju Muslimanki tokom rata u BiH, a nastala je na osnovu istrazivanja u prolece 1992, u oblasti Kotor Varosi i Sanske doline, gde su se dogodili zlocini zbog kojih haska optuznica tereti i Biljanu Plavsic. Janja Bec ovako komenarise negiranje krivice Biljane Plavsic pred Tribunalom u Hagu: "To sto neko kaze da se ne oseca krivim, to je od Nirnberga poznato. Turci se ne osecaju krivim za Armence 1915-te, na Nirnberskom sudu se niko nije osecao krivim za holokaust, na japanskom 'nirnbergu' isto se nisu osecali krivim, u Juznoj Africi isto komandant vojske, komandant tajne policije, kada je pokrenuto pitanje u vreme Mendele da li se oni osecaju krivi za aparthejd i za zlocine koji su radili u ime belaca... Ja ne pristajem da ja budem kriva, odnosno ja ne pristajem da budem kolektivno kriva za nesto sto je u moje ime neko uradio i mislim da Hag ima izvanrednu ulogu u procesu suocavanja srpskog naroda sa onim sto se desilo u Bosni. Procesi na kojima se sudi i, naravno, dokaze, ako se dokaze, onima koji su pripremali, organizovali i naredjivali da takva sudjenja ipak vracaju jedan balans pravdi", kaze Bec za B92.

Autor knjiga "Zasto ratovi u Jugoslaviji" i "Pucanje duse", Janja Bec, rekla je u intervjuu za emisiju Katarza Radija B92 da su ratovi u bivsoj Jugoslaviji, a pogotovo u Bosni, u osnovi imali ideju o ratnim zlocinima. Knjiga "Pucanje duse" govori o stradanju Muslimanki tokom rata u BiH, a nastala je na osnovu istrazivanja u prolece 1992, u oblasti Kotor Varosi i Sanske doline, gde su se dogodili zlocini zbog kojih haska optuznica tereti i Biljanu Plavsic. Janja Bec ovako komenarise negiranje krivice Biljane Plavsic pred Tribunalom u Hagu: "To sto neko kaze da se ne oseca krivim, to je od Nirnberga poznato. Turci se ne osecaju krivim za Armence 1915-te, na Nirnberskom sudu se niko nije osecao krivim za holokaust, na japanskom 'nirnbergu' isto se nisu osecali krivim, u Juznoj Africi isto komandant vojske, komandant tajne policije, kada je pokrenuto pitanje u vreme Mendele da li se oni osecaju krivi za aparthejd i za zlocine koji su radili u ime belaca... Ja ne pristajem da ja budem kriva, odnosno ja ne pristajem da budem kolektivno kriva za nesto sto je u moje ime neko uradio i mislim da Hag ima izvanrednu ulogu u procesu suocavanja srpskog naroda sa onim sto se desilo u Bosni. Procesi na kojima se sudi i, naravno, dokaze, ako se dokaze, onima koji su pripremali, organizovali i naredjivali da takva sudjenja ipak vracaju jedan balans pravdi", kaze Bec za B92.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare