Uređenje doma

Sedam grešaka zbog kojih klima-uređaji ne rade

Kako bi vas maksimalno služili i optimalno vas hladili, klima-uređaji se moraju održavati i zbog toga moramo paziti na određena pravila u njihovom radu. Izbegavajte sledećih sedam grešaka kako bi klima mogla da vas rashladi onako kako treba.

Ponedeljak, 24.07.2023.

08:46

Izvor: Zadovoljna.hr/D.Š.

Sedam grešaka zbog kojih klima-uređaji ne rade
Foto: Africa Studio/Shutterstock

Podeli:

1. Ne menjate ili ne čistite filtere na klima-uređaju

Filtere na klima-uređaju trebalo bi menjati ili čistiti jednom godišnje. Zbog neočišćenih filtera vazduh će slabije cirkulisati, a klima-uređaj može i da se pokvari. Osim toga, zbog prljavih filtera možete dobiti i veći račun za struju, a taj propust skratiće i vek trajanja uređaja.

2. Ne radite godišnji servis klima-uređaja

Jednom godišnje očistite klima-uređaj. Taj posao možete obaviti sami pomoću video-uputa koji ćete pronaći na internetu ili još bolje, pozovite profesionalce. Godišnje održavanje klima-uređaja potrebno je kako bi sastav za rashlađivanje radio maksimalno efikasno.

3. Nemate podesivi termostat

Ako imate klimu s podesivim termostatom, ona će se automatski regulisati na temperaturu koja je 7 do maksimalno 10 stepeni niža od one spoljne. Tako će vam računi za struju biti manji jer će se trošiti manje električne energije. Takođe, ukoliko ostavite klima-uređaj uključen i kada niste kod kuće, uvek ostavite da klima radi na par stepeni više nego kada ste kod kuće.

4. Postavljate termostat na prenisku temperaturu

Istraživanja su pokazala da je ljudsko telo sposobno da se prilagodi visokim ili niskim temperaturama prilično brzo, u roku od jedne ili dve sedmice. Kada još uzmete u obzir da će vam računi za struju biti manji ako klima-uređaj držite na višoj temperaturi i da ćete ređim korištenjem klime doprineti i očuvanju okoline, period prilagođavanja se i te kako isplati.

Zato će biti optimalno ako klima-uređaj, kada je napolju više od 30 stepeni Celzijevih, radi na 26 ili više stepeni.

5. Ne koristite ventilator

Bilo kakav ventilator pomoći će da vazduh koji cirkuliše kroz vaš dom bude prijatniji. Ako imate ventilator, klima-uređaj će manje raditi, a samim time i duže trajati. Obratite pažnju na to da se krilca na ventilatoru tokom leta okreću suprotno od smera kazaljke na satu jer će tako vazduh bolje cirkulisati.

6. Ventilacijska krilca ili termostat nisu dobro postavljeni

Ako svetlost s lampe veći deo dana udara u termostat, to može da poremeti očitavanje termostata i uzrokuje da klima-uređaj ne radi maksimalno dobro, čak i ako vam je u prostoriji prijatno. Naročito ako niste tu tokom dana, možda nećete primetiti da se klima previše napreže kako bi rashladila prostor zbog nepravilnosti u radu termostata. Blokiranje ventilacijskih krilaca nameštajem ili zavesama takođe ograničava cirkulaciju vazduha. Zato pazite da ventilacijska krilca ničim ne budu blokirana.

7. Ne spuštate roletne i ne navlačite zavese

Sunčeva svetlost je neprijatelj vašeg klima-uređaja. Ako spustite roletne i/ili navučete zavese kako biste sprečili ulazak sunčevih zraka u prostoriju, takođe ćete zaštiti sobu od sunčeve toplote.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare