Dogovor žena Srbije i Kosova
Mreža Žena u crnom iz Srbije je sa Kosovskom ženskom mrežom postigla dogovor o zajedničkom radu ovih dveju nevladinih institucija.
Sreda, 08.03.2006.
13:18
Izvor: Beta
Saradnja će uključivati paralelne ženske pregovore na kojima bi komentarisale i kritikovale zaključke zvaničnih pregovaračkih timova Beograda i Prištine. Dogovor je postignut u okviru regionalne konferencije švedske fondacije Kbina til Kvina, na kome su učestvovale koordinatorka Kosovske ženske mreže Igbalje Rogova i predstavnice Žena u crnom Staša Zajović, Jovana Vuković i Vera Marković.
Mreza Zena u crnom iz Srbije je sa Kosovskom zenskom mrezom postigla dogovor o zajednickom radu ovih dveju nevladinih institucija. Saradnja ce ukljucivati paralelne zenske pregovore na kojima bi komentarisale i kritikovale zakljucke zvanicnih pregovarackih timova Beograda i Pristine. Dogovor je postignut u okviru regionalne konferencije svedske fondacije Kbina til Kvina, na kome su ucestvovale koordinatorka Kosovske zenske mreze Igbalje Rogova i predstavnice Zena u crnom Stasa Zajovic, Jovana Vukovic i Vera Markovic. Dogovor zena Srbije i Kosova "Obe mreze organizovace timove za monitoring, koji ce odrzavati redovne konsultacije i sastanke u skladu sa predlozenom zenskom mirovnom platformom o pregovorima o statusu Kosova, a nasa saradnja bice zasnovana na stalnom kontaktu, obavestavanju i razmeni misljenja izmedju aktivistkinja i ekspertkinja iz Pristine i Beograda", kaze se u saopstenju ZUC-a. U zenskoj platformi za mirovne pregovore o statusu Kosova dve zenske mreze navode da su ljudska prava, a posebno zenska ljudska prava, i kvalitet zivota individua iznad teritorija i granica, te da podrzavaju pravo na samoopredeljenje koje odbacuje svaki vid etnicke homogenizacije i iskljucivosti. Ljudska prava i ljudsku bezbednost dve zenske mreze stavljaju i iznad suvereniteta drzava, sto podrazumeva bezbednost gradjanki i gradjana, sankcionisanje svih vidova nasilja nad zenama, demilitarizaciju na svim nivoima, potpunu saradnju s Haskim tribunalom i kaznjavanje svih koji su pocinili zlocine u ratovima na prostorima bivse Jugoslavije. Zene u crnom (FoNet)
"Obe mreže organizovaće timove za monitoring, koji će održavati redovne konsultacije i sastanke u skladu sa predloženom ženskom mirovnom platformom o pregovorima o statusu Kosova, a naša saradnja biće zasnovana na stalnom kontaktu, obaveštavanju i razmeni mišljenja između aktivistkinja i ekspertkinja iz Prištine i Beograda", kaže se u saopštenju ŽUC-a.
U ženskoj platformi za mirovne pregovore o statusu Kosova dve ženske mreže navode da su ljudska prava, a posebno ženska ljudska prava, i kvalitet života individua iznad teritorija i granica, te da podržavaju pravo na samoopredeljenje koje odbacuje svaki vid etničke homogenizacije i isključivosti.
Ljudska prava i ljudsku bezbednost dve ženske mreže stavljaju i iznad suvereniteta država, što podrazumeva bezbednost građanki i građana, sankcionisanje svih vidova nasilja nad ženama, demilitarizaciju na svim nivoima, potpunu saradnju s Haškim tribunalom i kažnjavanje svih koji su počinili zločine u ratovima na prostorima bivše Jugoslavije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 8
Pogledaj komentare