E.ON nudi 41 milijardu € za Endesu
Uprava španske elektroenergetske kompanije Endesa prihvatila je ponudu nemačkog E.ON-a vrednu 41 milijardu evra.
Četvrtak, 08.02.2007.
16:58
Izvor: Poslovni.hr
"Uprava je jednoglasno prihvatila ponuđene uslove koji su sa finansijske strane izuzetno atraktivni", navodi se u saopštenju Endese, koja je zakazala za 20. februar sastanak deoničara na kom će pasti odluka o ponudi.
Uprava spanske elektroenergetske kompanije Endesa prihvatila je ponudu nemackog E.ON-a vrednu 41 milijardu evra. "Uprava je jednoglasno prihvatila ponudjene uslove koji su sa finansijske strane izuzetno atraktivni", navodi se u saopstenju Endese, koja je zakazala za 20. februar sastanak deonicara na kom ce pasti odluka o ponudi. E.ON nudi 41 milijardu € za Endesu Na sastanku ce se prvo razgovarati o zahtevu E.ON-a za ogranicavanjem pojedinacnih deonicarskih glasackih prava na najvise deset odsto sto je jedan od uslova preuzimanja. Ipak, citava akvizicija ce u prvom redu zavisiti o odluci dvoje najvecih Endesinih deonicara, spanske gradjevinske kompanije Acciona u cijem je vlasnistvu 21 odsto kompanije i finansijske kuce Caja Madrid koja drzi deset odsto deonica. Acciona je do sada pokazivala zestoko protivljenje E.ON-ovoj ponudi navodeci da uslovi ne odrazavaju pravu vrednost spanskog distributera struje, ali je nemacka kompanija pre nekoliko dana povisila ponudu za 12 odsto, na konacnih 41 milijardu evra, a odgovor Accione se jos ocekuje. Komentatori isticu kako se iza gradjevinske kompanije zapravo nalazi spanska vlada koja se protivi odlasku domace elektroprivrede Nemcima. Nakon sto je raznim zakonima i dekretima pokusavao, u suprotnosti s pravilima EU, da blokira E.ON-ovu ponudu, Madrid navodno u dogovoru s Accionom legalno namerava da zaustavi akviziciju. Nemci nude 41 milijaru evra, ali je prodaja jos neizvesna
Na sastanku će se prvo razgovarati o zahtevu E.ON-a za ograničavanjem pojedinačnih deoničarskih glasačkih prava na najviše deset odsto što je jedan od uslova preuzimanja.
Ipak, čitava akvizicija će u prvom redu zavisiti o odluci dvoje najvećih Endesinih deoničara, španske građevinske kompanije Acciona u čijem je vlasništvu 21 odsto kompanije i finansijske kuće Caja Madrid koja drži deset odsto deonica.
Acciona je do sada pokazivala žestoko protivljenje E.ON-ovoj ponudi navodeći da uslovi ne odražavaju pravu vrednost španskog distributera struje, ali je nemačka kompanija pre nekoliko dana povisila ponudu za 12 odsto, na konačnih 41 milijardu evra, a odgovor Accione se još očekuje.
Komentatori ističu kako se iza građevinske kompanije zapravo nalazi španska vlada koja se protivi odlasku domaće elektroprivrede Nemcima. Nakon što je raznim zakonima i dekretima pokušavao, u suprotnosti s pravilima EU, da blokira E.ON-ovu ponudu, Madrid navodno u dogovoru s Accionom legalno namerava da zaustavi akviziciju.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare