Napravljena prva srpska verzija čuvenog gastronomskog vodiča Gault&Millau

U moru informacija koje su putem televizije, interneta i štampanih medija preplavile svetsku gastronomsku scenu, neophodno je bilo da se na sistematizovan način prikažu nezavisne i kompetentne informacije o restoranima i drugim ugostiteljskim objektima. Davne 1962. godine, dva francuska novinara Henri Gault i Christian Millau osnovali su gastronomski vodič.

Ponedeljak, 30.05.2022.

20:00

Izvor: B92

Napravljena prva srpska verzija čuvenog gastronomskog vodiča Gault&Millau
Foto: UKOM

Podeli:

„Gault&Millau“ je kompetentan, nezavisan i pouzdan vodič u kojem se restorani ocenjuju po istim, utvrđenim „G&M“ kriterijumima. Time je omogućeno da u svim zemljama u kojima je prisutan, gost može tačno da zna koji nivo usluge može očekivati u ugostiteljskom lokalu. Godinama je vodič rastao i postao jedan od tri najuticajnija brenda u svetskoj gastronomiji, a izuzetno je cenjen u Nemačkoj, Austriji, zemljama Beneluksa, Francuskoj ali i Japanu, Australiji i Brazilu. Odnedavno je vodič prisutan i u Srbiji, a o prvom ovdašnjem izdanju i benefitima razgovarali smo sa Mirom Šemić, uglednom somelijerkom, koja je ujedno i direktor izdanja za Srbiju i Sloveniju. Gospođa Šemić je podelila svoja znanja o gastronomiji, ali i o potrebi uvođenja vodiča u Srbiju i favorizovanju moderne kuhinje.

Gastronomski vodič Gault&Millau već postoji u Sloveniji i Hrvatskoj. Kolika je zainteresovanost turista u tim zemljama za ovo izdanje?

– G&M je kredibilan u ocenjivanju ugostiteljske ponude jer se, u svim državama u kojima je prisutan, ocenjivanje vrši na isti način i po istim pravilima. Time je i stekao veliko poverenje kod korisnika koji, po broju dodeljenih kapa, tačno znaju koji nivo usluge mogu očekivati u ugostiteljskom lokalu. Po iskustvima iz spomenutih država, promet u lokalima se povećao za 25% već po prvoj godini od predstavljanja u G&M vodiču. Vodič je dostupan turistima u turističkim informativnim centrima, knjižarama i na benzinskim pumpama. Predstavlja pomoć svakom turisti u odluci kakav tip restorana želi da poseti. Jako dobro je primljen i kod turista i kod ugostitelja. Tako da je interes zaista veliki.

Šta je presudilo da Srbija bude sledeća zemlja koja će dobiti svoje izdanje Gault&Millau vodiča?

– Ubrzani razvoj turizma u Srbiji, mnoštvo turista koji stižu u zemlju, sigurno je podstakao TOS da nas kontaktira i pozove na saradnju. Srbija, pored svojih prirodnih lepota i istorijskog nasleđa nudi i odličnu hranu, vino, rakiju... topao osmeh i gostoprimstvo. Svaki turista će posle razgledanja i otkrivanja lepota Srbije, želeti da uz bogatu trpezu doživi i gurmanske užitke. Poslednjih godina je primećeno da je u svetu značajno porastao interes turista za vinska i gastro putovanja, a to znači da im se preko uživanja u izvrsnoj hrani i pićima približi duh naroda, tradicionalna gastronomija, pokažu navike koje su se razvijale vekovima. Srbija ima šta i da pokaže i da ponudi. Tu se uvek družilo i uživalo uz pun sto. TOS to dobro zna i raduje nas što kroz gurmanske doživljaje žele da još više promovišu vašu zemlju.

Šta Srbiju izdvaja od drugih zemalja, kada je reč o gastronomskoj ponudi?

– Sigurno da je to bogatstvo, i prirodno i kulturno. Vekovi su ostavili izuzetno nasleđe u kulturi uživanja, raznolikosti hrane, recepata, običaja. Istorijski uticaji različitih kultura su oblikovali bogatstvo i raznolikost u hrani i gastronomskoj ponudi. Naročito što je u Srbiji još uvek izvrsna ponuda vrhunskog mesa, ribe, povrća i voća, kao i autohtonih prehrambenih proizvoda. Turistima se nudi mnoštvo ukusa i bogatstvo različitih načina pripreme vrhunskih jela.

Srbija je poznata po tradicionalnim jelima i specijalitetima, ali koliko su joj bliski moderni svetski trendovi i gastro koncepti?

– Kao što je svaki deo našeg života pod uticajem nekih novih smernica, trendova, mode, tako je i u načinu ishrane, pripremanju i prezentaciji hrane. Užurbani život je na jednoj strani doneo jednostavne, prečišćene, skoro dijetalne načine ishrane ali i uticaj na gurmanski pristup hrani. Pored velikih porcija ukusne, mesne, prebogate hrane, pripremljene na tradicionalne načine sa puno raznih pečenja, upotrebe žara i ražnja već par godina je trend prisutan i kod degustacijskih menija malih porcija, različitih ukusa i brojnih „gangova“. Želja je da se gost prošeta kroz različite ukuse, načine pripremanja hrane i sa naglaskom na lepoj prezentaciji. To je popularno u celom svetu i normalno je da se takva ponuda širi i u Srbiji, istina samo u većim gradovima.

U kom smeru mislite da će se srpska gastronomska ponuda kretati u narednih 5 godina?

– Iskreno verujem i nadam se da će Srbija, pored ponude sjajnih tradicionalnih jela sve više razvijati ponudu hrane koja će se bazirati na tradicionalnim jelima, jer je prepoznatljivost uvekdobro došla, ali pripremljenim sa više pažnje, na malo lakši način, sa primenom novih tehnika i sa više kreativnosti pri serviranju. Ne smemo zaboraviti da u hrani prvo uživamo očima, a onda i ustima. Sa svim izvrsnim sirovinama koje su dostupne i prisutne u Srbiji, to neće biti teško. Kuvari moraju razumeti da gost želi da proba autohtonu kulinariku, pripremljenu na stari i novi način, a ne kopije uobičajenih jela širom sveta. Mlade ganeracije dobrih kuvara se pripremaju, uče da upotrebljavaju nove tehnike u kulinarstvu i, ubeđena sam, napredak će biti vidan, prepoznat i sa puno mašte i kreativnosti. Nama u vodiču G&M Srbija srce će biti puno zadovoljstva i želje da i dalje otkrivamo nove i nove chefove i izvrsne nove ugostiteljske lokale.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare