MILOSEVIC "KOSTAO" PORESKE OBVEZNIKE 21,2 MILIJARDE DOLARA

Utorak, 14.11.2000.

22:08

Izvor: B92

Default images

Podeli:

MILOSEVIC "KOSTAO" PORESKE OBVEZNIKE 21,2 MILIJARDE DOLARA Prema podacima americkog Opsteg knjigovodstva, vladavina Slobodana Milosevica kostala je americke i evropske poreske obveznike 21,2 milijarde dolara, koliko je od 1992. do 2000. "ulozeno u vodjenje rata i u mirovne operacije izazvane vladavinom Milosevica". "To je vise od godisnjeg nacionalnog bruto proizvoda Jugoslavije", izjavio je profesor primjenjene ekonomije na Dzon Hopkins univerzitetu Stiv Henki. Henki istice da jugoslovenski predsednik Vojislav Kostunica, "da bi priblizio zemlju normalnom svetu, mora da preduzme nekoliko koraka, a pre svega da se suoci s valutnom reformom i pocne da vodi politiku zdravog novca". Po Henkiju, za to postoje dve opcije: denominacija valute putem valutnog odbora ili zamenjivanje dinara stranom valutom. Drugi prioritet je eliminisanje Zavoda za obracun i placanje, za koju Henki kaze da je "sluzba koja je nespojiva s trzisnom ekonomijom, a uz to prvenstveno sluzi policiji". "Postojanje ove sluzbe objasnjava kako je Milosevic mogao da provodi takvu kontrolu i kako su, zahvaljujuci informacijama iz te sluzbe, politicari i mafijasi uvek znali gde je novac i tako stvarali prihode", navodi Henki, prenosi Srna.

Prema podacima americkog Opsteg knjigovodstva, vladavina Slobodana Milosevica kostala je americke i evropske poreske obveznike 21,2 milijarde dolara, koliko je od 1992. do 2000. "ulozeno u vodjenje rata i u mirovne operacije izazvane vladavinom Milosevica". "To je vise od godisnjeg nacionalnog bruto proizvoda Jugoslavije", izjavio je profesor primjenjene ekonomije na Dzon Hopkins univerzitetu Stiv Henki. Henki istice da jugoslovenski predsednik Vojislav Kostunica, "da bi priblizio zemlju normalnom svetu, mora da preduzme nekoliko koraka, a pre svega da se suoci s valutnom reformom i pocne da vodi politiku zdravog novca". Po Henkiju, za to postoje dve opcije: denominacija valute putem valutnog odbora ili zamenjivanje dinara stranom valutom. Drugi prioritet je eliminisanje Zavoda za obracun i placanje, za koju Henki kaze da je "sluzba koja je nespojiva s trzisnom ekonomijom, a uz to prvenstveno sluzi policiji". "Postojanje ove sluzbe objasnjava kako je Milosevic mogao da provodi takvu kontrolu i kako su, zahvaljujuci informacijama iz te sluzbe, politicari i mafijasi uvek znali gde je novac i tako stvarali prihode", navodi Henki, prenosi Srna.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare