EKONOMISTI O SANSAMA JUGOSLOVENSKE PRIVREDE

Ponedeljak, 04.12.2000.

21:10

Izvor: B92

Default images

Podeli:

EKONOMISTI O SANSAMA JUGOSLOVENSKE PRIVREDE Na dvodnevnom savetovanju o privrednim kretanjima u Jugoslaviji u narednoj godini, koje je pocelo u ponedeljak na beogradskom Ekonomskom fakultetu ekonomisti su ocenili da ne postoje uslovi za brzi privredni oporavak zemlje, javlja B92. Prema misljenju Mladjena Kovacevica "nema izlaska iz gliba u kojem se nalaze nase firme ako ne bude stranih investicija". "Strani investitori traze sigurne zemlje sa stabilnim zakonima, a nasa to jos nije", kaze Kovacevic. Jovan Rankovic smatra da je jugoslovenska privreda davno bankrotirala i da trenutno svo bogatstvo nasih firmi vredi 12 milijardi maraka, odnosno malo vise od pet milijardi dolara. Prema njegovom misljenju "i ovo preostalo drustveno bogatstvo ce sigurno pojesti gubici". Rankovic objasnjava dalje da kumulirani gubici prelaze sumu od 600 milijardi dinara ili 20 milijardi maraka. "Zato sam protiv onih koji kazu necemo dozvoliti da nase bogatstvo preuzmu bescenje stranci - a ja bih te strance vodio na rucak i dao im mnoga preduzeca bez dinara. Naravno, oni to ne bi prihvatili i trazili bi da plate desetine ili stotine milijarde dinara", kaze Rankovic. Na savetovanju je, medjutim, iznet i podatak da drzavni budjzet godisnje izgubi oko milijardu dolara od nenaplacenih dazbina na uvoz na kafe, alkohola, cigarete i nafte na »sivom trzistu« od firma koje su bile povlascene od bivseg rezima.

Na dvodnevnom savetovanju o privrednim kretanjima u Jugoslaviji u narednoj godini, koje je pocelo u ponedeljak na beogradskom Ekonomskom fakultetu ekonomisti su ocenili da ne postoje uslovi za brzi privredni oporavak zemlje, javlja B92. Prema misljenju Mladjena Kovacevica "nema izlaska iz gliba u kojem se nalaze nase firme ako ne bude stranih investicija". "Strani investitori traze sigurne zemlje sa stabilnim zakonima, a nasa to jos nije", kaze Kovacevic.

Jovan Rankovic smatra da je jugoslovenska privreda davno bankrotirala i da trenutno svo bogatstvo nasih firmi vredi 12 milijardi maraka, odnosno malo vise od pet milijardi dolara. Prema njegovom misljenju "i ovo preostalo drustveno bogatstvo ce sigurno pojesti gubici". Rankovic objasnjava dalje da kumulirani gubici prelaze sumu od 600 milijardi dinara ili 20 milijardi maraka. "Zato sam protiv onih koji kazu necemo dozvoliti da nase bogatstvo preuzmu bescenje stranci - a ja bih te strance vodio na rucak i dao im mnoga preduzeca bez dinara. Naravno, oni to ne bi prihvatili i trazili bi da plate desetine ili stotine milijarde dinara", kaze Rankovic.

Na savetovanju je, medjutim, iznet i podatak da drzavni budjzet godisnje izgubi oko milijardu dolara od nenaplacenih dazbina na uvoz na kafe, alkohola, cigarete i nafte na »sivom trzistu« od firma koje su bile povlascene od bivseg rezima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare