CLANSTVO U OEBS OBAVEZA ZA NEPRISTRASNO POSMATRANJE IZBORA

Utorak, 21.11.2000.

13:07

Izvor: B92

Default images

Podeli:

CLANSTVO U OEBS OBAVEZA ZA NEPRISTRASNO POSMATRANJE IZBORA Ponovnim clanstvom u Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju, SR Jugoslavija se obavezala na prijem kako stranih, tako i domacih posmatraca na izborima, rekao je agenciji Beta Marko Blagojevic, clan Upravnog odbora Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID), prve domace organizacije za posmatranje izbora. Blagojevic je rekao da je u kontaktima sa zvanicnicima izborne administracije u Srbiji CeSID-u obecano da ce imati predstavnika u Republickoj izbornoj komisiji, koji ce posmatrati rad komisije i radnih tela pri komisiji. Takodje, iz kontakata sa sadasnjim vlastima CeSID-u je receno da ce njegovi posmastraci konacno dobiti pravo kontrolisu tok glasanja na birackim mestima na dan vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji, koji su zakazani za 23. decembar. CeSID bi trebalo da ima i posmatrace u fabrici u kojoj ce se stampati glasacki listici, kao i u Zavodu za statistiku, kako bi pratio unos i obradu podataka. Zakon o izboru poslanika u Skupstini Srbije jeste preventiva za raspad Demokratske opozicije Srbije pred izbore, ali je ujedno i zakon "za spasavanje" Socijalisticke partije Srbije, Srpske radikalne stranke i Srpskog pokreta obnove, ocenio je Blagojevic. On je rekao da je najveca mana tog zakona sto predvidja visok cenzus za ulazak u Parlament, tako da su manje stranke u startu eliminisane iz izborne trke. Da bi te manje stranke mogle da opstanu u izbornoj trci, one se ili prikljucuju vecim strankama ili koalicijama, sto upravo i jeste preventiva raspadu DOS pred izbore, rekao je Blagojevic. On je kritikovao zakon i zbog toga sto ne predvidja takozvanu pozitivnu diskriminaciju, odnosno zastitu stranaka nacionalnih manjina, s obzirom na to da zakon ne predvidja manji cenzus za te stranke. Time se na stari radikalski nacin ignorise nacionalna heterogenost populacije u Srbiji, rekao je Blagojevic. On je pozitivnim nazvao to sto ce kontrola glasanja biti jaca, sto ce spreciti veliki broj manipulacija, koje nisu nepoznate domacoj izbornoj praksi.

Ponovnim clanstvom u Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju, SR Jugoslavija se obavezala na prijem kako stranih, tako i domacih posmatraca na izborima, rekao je agenciji Beta Marko Blagojevic, clan Upravnog odbora Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID), prve domace organizacije za posmatranje izbora. Blagojevic je rekao da je u kontaktima sa zvanicnicima izborne administracije u Srbiji CeSID-u obecano da ce imati predstavnika u Republickoj izbornoj komisiji, koji ce posmatrati rad komisije i radnih tela pri komisiji. Takodje, iz kontakata sa sadasnjim vlastima CeSID-u je receno da ce njegovi posmastraci konacno dobiti pravo kontrolisu tok glasanja na birackim mestima na dan vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji, koji su zakazani za 23. decembar. CeSID bi trebalo da ima i posmatrace u fabrici u kojoj ce se stampati glasacki listici, kao i u Zavodu za statistiku, kako bi pratio unos i obradu podataka.

Zakon o izboru poslanika u Skupstini Srbije jeste preventiva za raspad Demokratske opozicije Srbije pred izbore, ali je ujedno i zakon "za spasavanje" Socijalisticke partije Srbije, Srpske radikalne stranke i Srpskog pokreta obnove, ocenio je Blagojevic. On je rekao da je najveca mana tog zakona sto predvidja visok cenzus za ulazak u Parlament, tako da su manje stranke u startu eliminisane iz izborne trke. Da bi te manje stranke mogle da opstanu u izbornoj trci, one se ili prikljucuju vecim strankama ili koalicijama, sto upravo i jeste preventiva raspadu DOS pred izbore, rekao je Blagojevic. On je kritikovao zakon i zbog toga sto ne predvidja takozvanu pozitivnu diskriminaciju, odnosno zastitu stranaka nacionalnih manjina, s obzirom na to da zakon ne predvidja manji cenzus za te stranke. Time se na stari radikalski nacin ignorise nacionalna heterogenost populacije u Srbiji, rekao je Blagojevic. On je pozitivnim nazvao to sto ce kontrola glasanja biti jaca, sto ce spreciti veliki broj manipulacija, koje nisu nepoznate domacoj izbornoj praksi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare